Baş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılmalı?

Baş ağrısı için ne yapılmalı evde, baş ağrısı hayatın içinde pek çok kereler başımıza gelen bir sağlık problemi ama kimi baş ağrıları var ki aniden gelir ve şiddetiyle adeta nefes keser.

Çok yorulunca, uzun saatler boyunca aç veya susuza kalınınca, kafein alınmayınca, fazla sıcakta kalınca, uykusuzluk hallerinde, stres altındayken baş ağrısı kaçınılmaz olur ve hele de zonklayıcı şekilde ve başın belli bir bölgesinde kendini gösterince çare aratan baş ağrısı için neler yapılabilir, acil çözümler nelerdir, baş ağrısına kesin çözüm olarak neler üretilebilir bir bakalım…

Baş ağrılarına ek olarak mide bulantısı da eşlik ediyorsa, ışık ve sese duyarlılık artıyorsa, migren söz konusu olabilir.

Aniden gelen baş ağrısına ne iyi gelir pratik çözümler nelerdir göz atmanızda fayda var, işe yarayabilir.

Lavanta kokusunun baş ağrısı özellikle de migren ağrıları üzerinde iyileştirici tesiri olduğu bilinmektedir. Lavanta yağını baş ve boyun bölgenize uygulayabileceğiniz gibi, 2-3 bardak suyun kaynar suyun içine  4 damla damlatarak çıkan buharı teneffüs edebilirsiniz. Lavanta kesecikleri de yanınızda bulunduğu sürece baş ağrısına iyi gelen bir yöntem olacaktır.

Kafeinin de baş ağrısını teskin edici bir gücü olduğunu söyleyebiliriz. Baş ağrısı başlar başlamaz içilecek 1 fincan kahve hem ağrıyı cılızlaştırır hem d sizi teskin eder. Ama burada önemli bir husus var ki o da şudur. Kahveyi ağrı henüz çok şiddetlenmeden ve az miktarda  tüketmeniz.

Ama eğer yeşil çay, kola, enerji içeceği gibi içecekleri içtikten sonra hepsinin üzerine içeceğiniz kahve sizi daha kötü yapabilir. O yüzden kafeinin oranının düşük olmasına ve ağrı başlar başlamaz almaya dikkat etmelisiniz.

Baş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılmalı? 1

Baş ağrısını ne keser sorusunun yanıtlarından birisi de ayağını sıcak tut, başını serin atasözü ile verilebilir. Migren dahil baş ağrılarının en kesin çözümlerinden birisi de soğuk kompres uygulamaktır. Baş ağrısı başladığında ense bölgesine konulacak soğuk su yahut buz torbası iyi gelecektir.

Ayakların altına konulacak sıcak su torbası da çözümün tamamlayıcısıdır. Yahut ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içinde de bekletebilirsiniz. Böylelikle kan basıncı ayaklara doğru inecek ve baş ağrısı hafifleyecektir.

Baş ağrısına ne iyi gelir pratik yöntemlerden birisi de sıkıştırma yöntemidir. Biraz can acıtan bir yöntem olsa da işe yarayabiliyor. Bir elin baş ve işaret parmağı arasında kalan kısmını diğer elinizle biraz sertçe sıkıştırın. Biraz canınız yansın. En acı veren noktayı bulduktan sonra o bölgeyi yaklaşık 1 dakika boyunca öyle tutun. Aynı işlemi değer eliniz için de yapın. Baş ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Baş Ağrısı İçin Evde Ne Yapılmalı? 2

Bunların dışında karanlık ve sessiz bir odada bir müddet istirahat edebilirsiniz, sıcak bir duş alabilirsiniz, muz yiyebilirsiniz, adaçayı içebilirsiniz, Çin yağı, nane yağı gibi yağları burun deliklerinize sürebilirsiniz.

Ağrı şiddetliyse ve tüm bunlara rağmen hafiflemiyorsa kuvvetli bir ağrı kesici ile duruma çözüm getirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bas-agrisi-icin-evde-ne-yapilmali/