Baş Ağrısını Ne Geçirir?

Baş ağrısını ne geçirir, kahve içmeye vakit bulamadığımız zamanlarda, dışarıda koşuşturmayla geçen bir günün içinde yemek yemeyi unuttuğumuzda, yeterince su içmediğimizde, gürültülü ortamlarda, bilgisayarların yoğun olduğu ortamlarda, yaz aylarına denk gelen uzun oruç günlerinde, stresli olduğumuz zamanlarda, uykusuz kaldığımızda yahut çok uyuduğumuzda; boya, asit ve sentetik içeren maddeleri soluduğumuzda, hamilelik döneminde ve daha birçok sebepten ötürü başımız ağrır.

Baş Ağrısını Ne Geçirir? 1

Başımız ağrıdığında hemen ağrı kesici ilaç almak yerine daha doğal çözümlere yöneliriz. Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap ararız. Baş ağrısına çözüm bulma telaşına gireriz; zira baş ağrısını tolere etmenin pek çok doğal yolu vardır. Bu yazımızda baş ağrısı için neler yapılabileceğine ilişkin birkaç madde sıralayalım istedik.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Baş ağrısı en sevimsiz, sıkıcı ve tatsız sağlık problemlerinden birisidir. İsterse çok basit bir sebepten kaynaklansın, baş ağrısı kişinin tüm enerjisini çeken, yaşam kalitesini düşüren, hatta iş gücü kayıplarına sebep olan bir durumdur. İşte bu tip durumlarda baş ağrısına iyi gelen acil ve pratik çözümler kişiyi rahatlatır.

Açık havada yürümek, oksijen almak, kanın deveranını sağlamak, hem vücut gerginliğini alır, hem de kişiyi psikolojik olarak rahatlatır. Stres ve gerginlik atıldığında kişi gevşer ve kasılmalara bağlı bir baş ağrısı yaşandıysa eğer bu ağrı hafiflemiş ve hatta ortadan kalkmış olur.

Baş ağrısına iyi gelen çözümlerden birisi de sessiz ve loş ortamlardır.  Sessiz, loş ve karanlık ortamlar da gerginliğe ve migrene bağlı baş ağrılarını hafifletir, çözer ve ortadan kaldırır. Karanlık bir ortamda istirahat etmek baş ağrısına son derece iyi gelecektir.

Masaj da baş ağrısına iyi gelen çözümlerden birisidir. Kaşların arasından şakaklara doğru uzanan hat üzerinde, burun kenarlarından göz kenarlarına doğru basınç uygulayarak yapılan masaj cildi gerer, dolaşımı hızlandırır ve baş ağrısının çözülmesini sağlar.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı

Sıcak suyun da vücudu rahatlatıp gevşetme özelliği ile baş ağrısına çözüm olduğu söylenebilir. Sıcak su akan bir duşun altına girmek baş ağrısının gevşeyerek açılmasına ve adeta kötü bir enerji gibi buharlaşarak kaybolmasına sebep olur.

Duşa girilemiyorsa ayakları su dolu bir kabın içine sokup bekletmek de bir çözüm olabilir. Ayakları sıcak su dolu kapta beklettikten sonra çorap giyip yatmak, beyne doğru giden kan basıncını ayaklara doğru çeker. Bu da başta oluşan ağrıyı hafifletip yok eder.

Başa buz torbası ile soğuk kompres yapmak da baş ağrısına iyi gelen çözümlerden birisidir.

Balık yağı, muz, makarna gibi besinlerin de baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Bunların haricinde şekersiz kahveye damlatılan 2-3 damla limon da baş ağrısı için kuvvetli ve doğal bir çözümdür.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı 1

Baş ağrısı hafif ve geçici olabildiği gibi, ağlatacak kadar şiddetli de olabilmektedir. Baş ağrısı hafif bile olsa gündelik yaşamı olumsuz yönde etkiler, işte verimi düşürür, sosyal hayatı ve ilişkileri etkiler, kişinin moral ve konsantrasyonunu en aza indidir.

Baş ağrısına çözüm aranırken, yaşanan ağrının sekonder yani ikincil baş ağrısı olmadığından emin olmak ve ona göre hareket etmek gerekir. Eğer yaşanan baş ağrısı ikincil, yani bir başka sebebe dayalı olarak ortaya çıkan bir baş ağrısıysa sorunun kökenine inilmeli ve asıl sorunun tedavisine yoğunlaşılmalıdır. Bu sorun çözülmeden baş ağrısı da geçmeyecektir.

Üstelik baş ağrısı eğer ciddi bir sağlık problemine bağlı olarak oluşuyorsa bu problem ilerlemeden ve vücuda daha büyük zararlar vermeden bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır. Bunu belirlemek de her zaman hızlı olmayabilir. Baş ağrısından evvelki 48 saatlik sürede neler yenilip içildiği tespit edilmelidir ki, baş ağrısının nereden köklendiği anlaşılsın ve durum kontrol altına alınabilsin.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı 2

Boyun kaslarının zayıf ve dirençsiz oluşu da baş ağısına sebep olabilmektedir. Çok fazla örgü ören, dikiş ve nakışla haşır neşir olan kadınlarla, bilgisayar başında çok zaman geçiren kişilerde buna bağlı baş ağrılarının gelişmesi muhtemeldir.

Egzersiz, yürüyüş, yüzmek, aerobik yapmak hem kalp ve genel vücut sağlığına iyi gelir, hem de bu kişilerde baş daha az ağrır. Egzersizin rahatlatıcı, stresi azaltıcı ve ağrı kesici özelliği vardır; çünkü ağrı kesici endorfin seviyesini arttırır.

Gün içinde öğün atlamamak, sağlıklı ve besleyici özelliği olan gıdalar tüketmek, baş ağrısını tetikleyen çikolata, alkol, eski peynir, paketlenmiş ürün gibi gıdalardan uzak durmak baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Modern zamanda pek çok kişi baş ağrısına çözüm olarak ağrı kesici haplardan medet umar. Ama her baş ağrısında ağrı kesici almak ne kadar sağlıklıdır o da tartışılır. Baş ağrısı için doğal çözümlerden faydalanmak her zaman en sağlıklı yöntemdir.

İnatçı ve ısrarcı baş ağrılarında her şeyi bir kenara bırakıp acilen bir hekime görünmek en doğru karar olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bas-agrisini-ne-gecirir/