Baş Dönmesi Neden Olur

Baş Dönmesi Neden Olur
Baş dönmesi hemen herkesin hayatında sık ya da nadir muhakkak yaşadığı bir problemdir. Gündelik sağlık sorunlarının arasında en mazbut ve zararsız gibi gözükenlerden biridir baş dönmesi. Kimi zaman açlıktan, kimi zaman yorgunluktan, tansiyon düşüklüğünden yahut üzüntüden kaynaklanabilen baş dönmesinin daha pek çok farklı sebebi ve farklı tipi vardır. Sözgelimi her şey büyük bir hızla dönüyormuş ve yer sanki ayaklarımızın altından kayıyormuş gibi hissedilen baş dönmesi tipine tıpta vertigo denilmektedir. Hafif sersemlik, sarhoşluk benzeri hislerin yaşandığı, baş dönmesinin baskın şekilde hissedilmediği tür ise dizziness olarak adlandırılır.

Hangi kategoriye ve hangi tipe girerse girsin baş dönmesi başlı başına bir hastalık değil, bir sağlık sorununun belirtisidir. Baş dönmesi birkaç saniye de sürebilir, gün içinde belirli sıklıklarla da yoklayabilir, haftalar yahut aylarca da sürebilir. Bunun altında yatan sebebi bulabilmek için baş dönmesinin süresi, sıklığı ve baş dönmesine hangi şikayetlerin eşlik ettiği araştırılmalıdır.

Çoğunlukla baş dönmesi mide bulantısı eşliğinde yaşanır ve yaşam kalitesini hayli düşüren bir hal alır. Kişi gündelik işlerini yapamaz hale gelir, sıkıntılı bir süreç yaşar.

Baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısının bir arada yaşanmasının pek çok farklı sebebi olabilir. Çoğunlukla iç kulak iltihaplanmaları, besin zehirlenmesi, yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme durumlarında, baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı da yaşanır. Hatta bu duruma kusma da eşlik edebilir. Aşırı stres ve gerilim, kaygı ve üzüntü  de, vücut dengesini alt üst ederek bağışıklığı zayıflatır ve baş dönmesi mide bulantısı problemini yaşatabilir.

Baş Dönmesine Ne iyi Gelir?

Baş dönmesi eğer basit ve kısa süreli bir seyirde ilerliyorsa bazı ufak tefek önlemlerle baş dönmesi sorununa çözüm getirebilirsiniz.

 • Su içmek
 • Zencefil kürü uygulamak
 • Kan dolaşımını düzenleyebilmek için nefes almak
 • Hint Bektaşi üzümü ve kişniş tohumunu suda bekletip yumuşayınca hamur haline getirmek ve tüketmek
 • Badem ve kabak çekirdeği yemek
 • Hareketsiz cisimlere odaklanarak konsantrasyon sağlamak
 • Limonlu su içmek
 • Fesleğen yapraklarıyla birlikte kaynatılmış süt içmek
 • Ezilmiş sarımsak ve karanfil yapraklarını kaynatarak içmek
 • Kereviz suyu içmek
 • Bal ve elma sirkesini suya karıştırarak içmek
 • Baklagil ve yeşil sebzelerde yoğun olarak bulunan demir minerali tüketmek
 • Kolesterol seviyesi düşük, sağlıklı gıdalarla beslenmek, kalori yakımının en düşük seviyede olduğu akşam saatlerinde kuvvetli gıdalar tüketmekten kaçınmak, taze sıkılmış meyve suyu tüketmeyi alışkanlık haline getirmek, uykusuz kalmamak ve çok uyumamak gibi önemli kurallar dikkat etmek de, tansiyon seviyesini ve genel vücut sağlığını koruyacağından, baş dönmesi ile uğraşmama hususunda yardımcı olabilecek noktalardır.

  Baş Dönmesinin Nedenleri

  Baş dönmesi nedenleri denince akla 3 temel husus gelir. Birincisi, denge sistemini oluşturan ve beyin sapı da denilen beyincikteki en küçük bir rahatsızlık direkt olarak baş dönmesine sebebiyet verir. Damarlarda tıkanma, beyin bölgesinde kanama, tümörler ve sinirsel hastalıklar buna örnek gösterilebilir.Baş-Dönmesi-Neden-Olur

  İkinci olarak yine dengeden sorumlu iç kulakta beliren rahatsızlıklar da baş dönmesi yapar. İç kulakta sıvı oluşumu, denge kanallarında bulunan kristallerin merkezinden oynaması gibi iç kulak rahatsızlıkları baş dönmesine yol açar.

  Ve üçüncü olarak çevre cisimleri algılayan dokulardaki sorunlar da baş dönmesine sebep olur. Bunlar denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmeleridir.

  Bunun dışında kulağa bağlı rahatsızlıklar, kafa travmaları, şiddetli gribal enfeksiyonlar; çeşitli beyin tümörleri, Parkinson hastalığı ve buna benzer nörolojik rahatsızlıklar, alerjik nedenler, servikal (boyunla ilgili) rahatsızlıklar, baş dönmesinin sebepleri arasında sayılabilir.

  Baş Dönmesi Tedavisi

  Oldukça can sıkıcı ve yaşam kalitesini bozan bir durum olan baş dönmesi nasıl geçer, ne gibi bir tedavi gerekir, baş dönmesini ortaya çıkaran koşullar nasıl engellenebilir hatırlamakta fayda var.

  Vücudu yormayacak şiddet ve sıklıkta rahatlatıcı ve dolaşımı hızlandıran egzersizler yapmak, baş dönmesi yaşanırken karanlıkta yürümekten, merdiven inip çıkmaktan sakınmak, sabahları veyahut uzun istirahatlerden sonra yataktan yavaşça kalkmak, yataktan doğrulduktan sonra yatak kenarında 1-2 kadar oturup kan basıncının dengelenmesini beklemek, yerden bir şey almak için eğilirken temkinli olmak, yüksek bir yerden herhangi bir şey alırken boyun bölgesini fazlaca germekten kaçınmak,  gündelik yaşamda boynu yavaş hareketlerle çevirmek, baş dönmesinin önleyebilecek basit ama kolay hususlardır.

  Baş-Dönmesi-Neden-Olur1

  Baş dönmesi tedavisi, sebebine uygun yapılır ve hastanın tedaviye vereceği tepkiye göre değişkenlik gösterir. Son dönemde artık diyet, ilaç, egzersiz, yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde baş dönmesi tedavisi mümkün.

  Alkol, sigara, kafein, stres, tuz gibi baş ağrısı oluşumunu besleyecek faktörlerden kaçınmak da gerekiyor.

  Geçmeyen, inatçı ve ısrarcı baş dönmesi problemlerinde ise, hekim tarafından yapılacak tetkik ve tanı sonrası cerrahi tedaviye de geçilebiliyor.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bas-donmesi-neden-olur/