Basur (Hemoroid) Tedavisi

Basur ( Hemoroid) Nedir?
Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroid, anüs içindeki toplardamarların , artan basınç sebebiyle genişlemesi ve makat bölgesinden dışarı çıkması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Dışarı çıkan damarlar kırmızı ve mor renktedir. Damar tahribatı ve delinmesi sonucu sık sık kanama olur. Basur genellikle 50 yaşından sonra görülür.

Basur Neden Olur Basur Belirtileri Nelerdir?
Hemoroid denilen yapı vücutta zaten bulunan bir oluşumdur. Anal kanaldaki bu damarsal yapı, kronik kabızlık durumunda, hamilelik döneminde, damar duvarlarının doğuştan zayıf olması sebebiyle genişleyebilir. Ayrıca hareketsiz yaşam, fazla kilo, alkol kullanımına bağlı damar genişlemesi; bisiklet gibi, makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak, sürekli oturma gerektiren bir meslek dalında çalışmak, yeterince lifli gıda tüketmemek, bağırsak bölgesinde oluşan tümörler, basur rahatsızlığının en bilinen sebepleridir.

Basurda en belirgin belirti kanamadır. Hastalar, kanama sırasında kan gelme şikayetiyle hekime başvururlar.

Makat bölgesinde yanma ve kaşıntı şikayetleri vardır. Dışkılama sonrasında ağrı hissi artar. Makatta çatlaklar oluşur. Basur sonucu oluşan damar yumaklarının içindeki kan pıhtılaşabilir. Sonrasında farklı bir doku oluşur.

Basur (Hemoroid)  Tedavisi
Basur, kişisel önlemlerle, hemoroid ilaçlarıyla, hemoroid kremleriyle, doktor muayenesi sırasında yapılan işlemlerle tedavi edilir.

Kişisel ve basit önlemler; Karnabahar,  tahıllı ekmek, keten tohumu,  mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, havuç,  bezelye,patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brüksel lahanası, bakla, fasulye, nohut, soya, mercimek, elma, kayısı, muz, yabanmersini, kavun, karpuz, kiraz, vişne, üzüm, şeftali, armut, ananas, erik, çilek, ahududu, kereviz, salatalık, kıvırcık salata, mantar, soğan, yeşil biber, domates, tahıllı ekmek, yulaflı ekmek, çavdarlı ekmek, kepekli ekmek, buğdaylı ekmek ve şeker pekmezi  gibi  lif yönünden zengin besinlerle beslenmek, kabızlık ve buna bağlı kabızlığı önlemede son derece etkilidir.

Basur-(Hemoroid)-Tedavisi2

Bunun dışında, lif takviyeleri, probiyotikler; patlıcan sapı, incir yaprağı suyu, zeytinyağı, kantaron yağı ve ıspanak; zencefil, nane şekeri, bal karışımı, sülük uygulaması, oturma banyosu ve nitrogliserin, kortizon, çinko oksit içerikli kremler ile makata masaj yapmak suretiyle iyileşme sağlanabilir.

Hemoroid İlaçları: Diosmin, flavonoid, kalsiyum besilat, okserutin, at kestanesi, ve buna benzer maddeleri içeren ilaçlar ağırlıklı olarak kullanılır.

Hemoroid Kremleri: Hidrokortizon, nitrogliserin, lidocaine, fenilepinefrin, benzocaine,  çinko oksit, pramoxine ve buna benzer  içeriğe sahip kremler  sıkça kullanılır.

Doktor Muayenesinde Yapılan Müdahaleler: Birinci, ikinci, üçüncü derecedeki hemoroidler; bant ve boğma girişimi, infrared koagülasyon, bipolar koagülasyon, iğne tedavisi skleroterapi, radyofrekans  tedavisi, direkt akım ile tedavi gibi yöntemlerle, tecrübeli hekimlerce muayenehane ortamında tedavi edilebilir.

Hemoroid dördüncü evredeyse, ameliyat gerektirir.

Basur Bitkisel Tedavisi
Basurun bitkisel tedavisinde patlıcanın etkisi büyüktür. 10 adet patlıcanın sap kısımlarını keserek yıkayın ve bir tencerede 10 bardak suyla, tencerenin kapağı kapalı şekilde, kısık ateşte, yarım saat kaynatın. Süre sonunda altını kapatın, su soğuyunca içindeki kaynattığınız patlıcan saplarını atın ve rengi sarıya çalan suyu buzdolabına koyun. Akşam yatarken ve sabah aç karnına 1 su bardağı için. Her gün 2 bardak olmak üzere, patlıcan saplarını kaynattığınız suyu 5 gün boyunca için. Domates, bulgur, çilek, sirke, turşu, acı biber gibi gıdalardan iyileşene dek uzak durun. Demir ve taş gibi zeminlere oturmayın, çıplak ayakla basmayın.

İbrahim Saraçoğlu Basur Tedavisi
Bir tutam dereotunu, ağzınızda çiğneyerek suyla yutun.

Dereotu kürünü yemeklerden 15 dakika önce aç karnına uygulayın. Ara vermeden 1 ay boyunca küre devam edin.

Basur tedavisinde uygulanacak son derece basit ve etkili bir kür olan dereotu kürü, basur için hem tedavi edici bir yöntemdir, hem de basurun tekrar etmesini önler.

Basura İyi Gelen Yiyecekler
Basur rahatsızlığında beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bunun için basura ne iyi gelir sorusunu cevaplamak gerekir.

Yoğurt, kefir, meyve, sebze, tahıl grubu gıdalar ve bol sıvı alarak, sindirimi kolaylaştırarak, kabızlığı önleyebilir ve basuru engelleyebilirsiniz.

Basur-(Hemoroid)-Tedavisi1

Basur ( Hemoroid) nedir, Basur neden olur,basur belirtileri nelerdir, Basur tedavisi,Basur bitkisel tedavisi, ibrahim saraçoğlu basur tedavisi, Basura ne iyi gelir, basura iyi gelen yiyecekler, Basur ameliyatı, Basur ( hemoroid )ilaçları

Basur Ameliyatı
Basur ameliyatı öncesi 5-6 saat süren bir açlık gerekir. Genellikle belden iğne yapılarak bel altı bölgesi uyuşturulur.

Ameliyatta hemoroidal yapılar kesilir, meydana gelen açıklıklar dikilir ve makat halkası bütünlüğü yeniden oluşturulur. Kesi işlemi için neşter, radyofrekans, elektrokoter ve lazer kullanılabilir. Lazer ve radyofrekans, nispeten daha az ağrılı yöntemlerdir ama dokuda yanık oluşacağından iyileşme süreci uzayabilmektedir.

Problemli bölgeden ne kadar doku çıkartılacağına doktor karar verir. Çok fazla doku çıkartıldığında, makat darlığı oluşabilir. Cerrahın bilgi ve deneyimi burada devreye girer. Ameliyatta, kanal örtüsündeki sağlam yerler bırakılarak, şiş kısımların büyük kısmı alınır.

Hastanın ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalması uygun olur. Ameliyat sonrasında hasta ağızdan beslenmeye başlar, 4-5 saat sonra ayağa kalkabilir, yürüyebilir. Hasta ilk günler idrara çıkmada zorluk yaşayabilir. Dışkılamada hafif ağrı ve kanama normaldir. Dışkılama sonrası sıcak oturma banyosu iyi gelir.

Basur ( hemoroid )İlaçları: Anestol, Hedensa pomat, Hemoralgine pomat, Procto-Glivenol krem, Kortos fitil, Procto-Glivenol, Proctolog gibi ilaç ve merhamler doktor tarafından önerilir. Kara merhemin de basur tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/basur-hemoroid-tedavisi/