Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır, süt bebeklerinde en çok karşılaşılan ve  onlara en çok ıstırap veren şikayetlerden birisi de gaz sancısıdır.  Anne sütüyle beslenen bebeklerde hem annenin gaz yapıcı besinleri tüketmesiyle süte geçen gazın emzirme esnasında bebeğe intikal etmesi, hem de bebeğin süt emerken hava yutması gibi sebeplerden ötürü bebekte gaz problemi gelişmektedir.

Gazı olan bebekler yoğun bir sancı çeker ve bunu da ağlayarak belli ederler. Bebeğinizi bu dertten nasıl kurtarabileceğinizi biliyor musunuz? Yeni doğan bebeğin gazı nasıl çıkarılır, hangi yöntemlere başvurmak gerekir işte yanıtları…

Bebeğiniz bir göğsünüzü emdikten sonra bebeğin gazını çıkartıp daha sonra ikinci göğsü vermelisiniz. Bu işlemden sonra da bebeğin gazını çıkarmalısınız.

En klasik, yaygın ve işe yarayan gaz çıkarma yöntemlerinden birisi de bebeğin karnını omza gelecek şekilde yatırıp sırtını yavaş yavaş sıvazlamaktır. Bu işlemi 2-3 dakika boyunca yapabilirsiniz. Bebekler bu yöntemle rahatça gaz çıkarırlar. Eğer hala gaz çıkaramadıysa bebeğinizi başı biraz yukarıda kalacak şekilde yan yatırıp 1-2 dakika daha sırtını sıvazlamaya devam edebilirsiniz.

Bebekler gazı sadece ağız yoluyla çıkarmazlar. Bazıları da bağırsak gazı şeklinde gaz çıkarır. Bebeğin, gazını çıkarırken kusma ihtimalini de göz önünde bulundurarak boğulmaması için yan yatırmalısınız.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? 1

Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır sorusuna en işe yarar yanıtlardan birisi de bebeği, emdikten hemen sonra kaldırmaktır. Bebeği, emme işlemi bittikten sonra sırt üstü yatırmak, gazın sindirim sistemine geçmesine neden olacaktır. Bu sebeple bebek memeyi bırakır bırakmaz anne hemen bebeğin gazını çıkarmak için omzuna yatırmalıdır.

Yenidoğan bebeğin gazı nasıl çıkarılır bir bakalım.

Bebeğin gazını çıkartmadan evvel omzunuza temiz bir tülbent yahut bir bez koyabilirsiniz. Bu, bebeğin ağzına toz girmesini engelleyecektir.

  • Bebeğin başı değil midesi omzunuza tamamen denk gelmeli.
  • Bir elinizle bebeği sabitleyin, diğer elinizle ise bebeğin sırtını sıvazlayarak gazını çıkartın.
  • Bebek gazını çıkartana kadar onu bu şekilde tutun.
  • Eğer bebek fazla miktarda süt emmişse fazlasını çıkartacaktır. Bu konuda kaygılanmanıza gerek yoktur.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? 2

Bebeklerde gaz sancısı onlar için son derece ıstırap vericidir. Gaz sancısını azaltmanın belli başlı yöntemleri vardır. Bebeğinizi emzirirken meme ucunu ağzıyla iyi kavradığından emin olmalısınız; zira meme ucunu iyi kavrayamayan bir bebek hava yutacak ve gaz problemi yaşayacaktır.

Ek gıdaların erken verilmesi de bebeklerde gaz problemine sebebiyet verir. Bebeğinizi sıkı sıkıya kundaklıyorsanız, bu da gaz çıkışının rahatça gelişmesini önleyecektir.

Bebeğin karın bölgesine yumuşak hareketlerle masaj yapmak, onu ayakları üzerinde tutmak da gaz çıkışı sağlar. Rezene çayı da bebeklerde gaz çıkarmada oldukça etkili bir çözümdür.

Uyuyan bebeğin gazı nasıl çıkarılır hususu da aynı kuralları içerir. Eğer uykudaki bebeğin gazını çıkartıyorsanız uyanmaması için sallanan sandalye gibi bir yere oturarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebegin-gazi-nasil-cikarilir/