Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey

Aileye yeni doğan bir bireyin katılması demek öğrenilecek ve deneyimlenecek pek çok husus vardır demek. Hele ki o bebek ilk bebekse bilmediğiniz bir sürü incelik ve detay karşınıza dikilir. İşte bu yazımız size yeni doğmuş bebek bakımı nasıl olur hususunda yol gösterici olabilir.

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Bebek Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey

EMZİRME:  Yeni doğan bebek 24 saat içinde en fazla 12 kez, yani 2-3 saatte bir emzirilmelidir. Bu periyot her saat başında da olabilir. Anne sütünün geliş miktarı da belirleyicidir.

GAZ ÇIKARMA: Her emzirmeden sonra bebeği omuzun üzerine yatırarak sırtını sıvazlamak ve minik vuruşlarla gazını çıkartmak gerekir. Eğer bebek gazını bu şekilde ağızdan çıkartamazsa,  bebeği yan yatırarak sırtını yavaş yavaş ovalayabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz uzun süre emiyorsa emzirmenin ortalarında ve sonunda iki sefer gazını çıkartabilirsiniz. Bazı bebekler gaz çıkartma esnasında emdikleri sütü süt kesiği şeklinde çıkarabilirler. Bu son derece normaldir endişelenmeye gerek yoktur.

ORTAM ISISI: Yeni doğmuş bebek bakımında ortam ısısı hayli önemlidir. Oda ısısı 24 ila 26 derece arasında olmalı. Bebek ısı değişimlerinden çok çabuk etkilenir. Kapı ve pencerelerin açık olmamasına ve cereyan yapmamasına özen göstermelisiniz.

Bebeği ısı kaynaklarının çok yakınına da yatırmamak gerekir. Odası güneş almalı ve her gün en az 15 dakika havalandırılmalıdır. Havalandırma işlemi, havanın en temiz olduğu saatlerde yapılmalıdır.

BEZLEME: Bebeğin bezini 3-4 saatte bir değiştirmeye özen göstermelisiniz. Bebeğin alt değiştirme işlemini çoğunlukla emzirme işleminden sonra yapmalısınız. Her alt değiştirme sonrasında bebeğin altını pamuk ve suyla temizlemeli ve kurulamalısınız.

Bebeğin altını bezlerken bebek bezinin kıvrılarak göbek altında kalmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle bebeğin idrar ve gaitası, tenine temas etmemiş ve teni kuru kalmış olur. Ayrıca göbeği düşene kadar bebeğe banyo yaptırmamalısınız. Vücudunu ılık su ve uygun bir bebe sabunuyla yavaşça silebilirsiniz. Ama eğer bebeğe banyo yaptırmak elzem hale gelirse göbeği ıslatmadan temkinli bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

Kız bebeklerin tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bez değiştirme işlemi sırasında bebeğin altının bir müddet açık kalması iyi olacaktır. Eğer pişik varsa hekimin vereceği kremlerden kullanabilirsiniz. Kız bebeklerde ilk haftalarda beyaz bir akıntı olabilir. Erkek bebeklerin temizliğini yaparken sünnet derilerini geriye çekerek temizleme işlemi yapmayın, bu oldukça sakıncalıdır.

GÖBEK BAĞI: Bebeğin göbeği doğduktan 5 ya da 10 gün sonra kendiliğinden düşecektir. Ama bazen bu süre 15 güne kadar da uzayabilir. Bebeğin göbek kordonu düşene kadar günde 1 sefer alkol ile yapılacak pansuman iyi gelecektir. Kordonu, göbeğin dip kısmından ucuna kadar alkole batırılmış steril gazlı bez yardımıyla silmeniz gerekli hijyeni sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken alkolün ciltle mümkün olduğunca az temas etmesine dikkat etmelisiniz. İşlemden sonra göbeğin ıslak kalmaması için steril bir bezle kurulama yapabilirsiniz.

Göbek düştükten iki gün sonrasına kadar pansuman yapmaya devam etmelisiniz. Bebeğin göbek çevresinde akıntı, kızarıklık, kanama, kötü koku ve buna benzer lezyonlar tespit ederseniz mutlaka hekime başvurmanız gerektiği bilmelisiniz.

BEBEK BANYOSU: Yeni doğmuş bebek bakımında en önemli detaylardan birisi de banyosudur. Bebeğin göbeği düştükten sonra onu istediğiniz sıklıkta yıkayabilirsiniz. Bebeği yıkamak için emzirmeden önceki yahut emzirdikten 1,5 saat sonraki zaman dilimleri en uygun zamanlardır. Bebeğinizi yıkarken mutlaka size yardımcı olacak bir ikinci kişinin olması iyi olacaktır. Bebeği yıkayacağınız suyun iyi kaynatılmış ve ılıtılmış olması gerekir. Bebeği yıkarken yüzü aşağı bakacak şekilde tutun, karın ve göğüs kısmından kavrayın. Sırtüstü tutacaksanız da başını mutlaka elinizle iyice destekleyin.

Bebeği iyice durulayın ve iyi kurulayın. Banyo suyunun 36,5 ila 37 derece  olması, bebeğin banyo  sonrası oturacağı odanın ise 24 ila 26 derece arasındaki ısıda olması gerekir.

GÖZ BAKIMI: Bebeğin gözlerinde çapaklanma ve akıntı varsa steril bir parça bezi kaynamış ve ılıtılmış suya batırıp sıkarak gözü içten dışa doğru fazla örselemeden silebilirsiniz. Bir de günde bir kez bebeğin göz pınarlarına hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Bebeğin gözlerindeki çapaklanma ve şişlik yoğunsa bebeği bir hekime göstermekte fayda vardır.

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Bebek Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey 4

KULAK BAKIMI: Bebeğin kulaklarını temizlemek için içlerine çubuk ve ona benzer materyaller sokmayın. Bebeğin kulak arkalarını ve dış kulak kepçelerini silmeniz yeterlidir.

KIYAFET SEÇİMİ: Bebeklerin kıyafet seçimlerine de dikkat edilmeli ve bu kıyafetlerin bebeğin rahat hareket etmesine olanak tanıyan kıyafetler olmasına özen gösterilmelidir.

Yeni doğan bebekte kıyafet tercihi yaparken vücut terini emen ve ciltte havalanmayı sağlayan pamuklu kumaşlar tercih edilmeli. Kumaşın tüylü olmaması, yumuşak olması, dikişlerinin az olması ve mümkün olduğunca metal parça barındırmaması gerekir. Bebeğin ilk aylarında tulum formunda tek parça ve yumuşak kıyafetler tercih edilebilir. Yeni doğan bebeklere şapka, eldiven ve çorap giydirmeniz iyi olacaktır.

Bebeklerde eller ve ayaklar çoğunlukla soğuktur. Bebeğin üşüyüp üşümediği sırt ve göğüs bölgesinden kontrol edilerek anlaşılabilir. Bebekler yetişkinlere göre biraz daha kalın giydirilmelidirler. Ayrıca uyurlarken üstlerinin muhakkak örtülmesi gerekir.

KUNDAK: Bebekleri sımsıkı kundaklamak doğru bir seçim değildir. Sıkı kundaklama, bebeğin kalça eklemlerinin gelişmesini önleyeceği gibi nefes alışverişini de zorlaştırır.

Ayrıca;

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Bebek Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey 2

Eğer ikiz bebekleriniz varsa işinizi pek de kolay olmadığını biliyorsunuzdur. Aynı anda uyanan, aynı anda ağlayan aynı anda acıkan ve ilgi isteyen iki bebekle uğraşmak hiç de kolay değildir ve mutlaka yardım edecek bir kişi gerektirir.

DOĞUM: İkiz bebek doğumu mutlaka tam teşekküllü ve yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede yapılmalıdır.

BESLENME: İkizler her normal bebek gibi doğar doğmaz anne sütü ile beslenmelidir. Çoğu anne, sütünün iki bebeğe yetip yetmeyeceği hususunda endişeye kapılır. Bebeklerde emme problemi yoksa ve düzenli emiyorlarsa annenin süt bezleri de süt üretmeye devam edecektir.  Ama süt her iki bebeğe de yetersiz geliyorsa mutlaka besin desteği ile takviye sağlanmalıdır.

İkiz bebek bakımı oldukça yorucu bir iştir ve anne fazla yorulduğunda bu durum onun süt üretimini de olumsuz etkileyebilir. Annenin böyle durumlarda pratik ve hazırlaması kolay yemekler hazırlaması, alışveriş gereksinimlerini internet aracılığıyla karşılaması, alışverişin gerekirse toplu olarak yapılması annenin işini kolaylaştıracaktır.

İLETİŞİM: İkiz bebekler ilk 5-6 ay çoğunlukla birbirlerini tanımıyor gibi davranıyorlar. 6. aydan sonra birbirlerini keşfetmeye, birbirlerine dokunmaya ve oynamaya başlıyorlar. 1 yaşına yaklaştıkça da birbirlerine olan ilgileri iyice belirgin hale geliyor. İletişimleri 1 yaştan itibaren güçleniyor ve artık aralarında yalnızca birbirlerinin anlayabileceği bir dil geliştirmeye başlıyorlar.

İkiz bebeklerin gelişimleri ve davranışları anne babaları tarafından iyi gözlemlenmeli ve fark edilen aksaklık ve tuhaflıklar mutlaka değerlendirilmelidir.

GELİŞİM: İkiz bebek büyüten aileler iki bebeği asla birbiriyle kıyaslamamalı ve çocuk büyüdükçe bedensel ve zihinsel farklılıklar meydana gelirse bunları yüksek sesle dile getirmemelidirler. Onlar ikiz de olsalar birbirlerinden farklı bireyler oldukları kabullenilmeli ve bu durum onlara da hissettirilmelidir. İkiz kardeşleri birbirleriyle kıyaslamak onların gelişimi açısından da sorun yaratabiliyor.

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Bebek Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey 6

Yeni doğmuş bebek bakımında en önemli bölümlerden birisi de prematüre bebek bakımıdır.  Genelde 40 yahut 42 hafta süren gebelik bazen daha erken sonuçlanabilir. Bebek, gelmesi gereken süreden daha erken gelebilir. 37 hafta ve daha önce dünyaya gelen bebeğe prematüre bebek denilmektedir. Eğer bebek 32. haftadan da önce dünyaya geldiyse ileri derece prematüre kabul edilir.

Bu bebekler 1600 ila 1900 gram ağırlığında ve hatta daha da düşük kiloda doğabilirler. Ciltleri altında yeterli yağ dokusu olmadığından bu bebekler ısınamaz, ciltleri oldukça incedir ve beslendikleri zaman cilt renklerinde değişme meydana gelir.

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı, Yenidoğan, İkiz Bebek Ve Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Her Şey 7

Prematüre bebeklerin kulaklarına şeklini veren kıkırdak doku gelişmediğinden kulakları ya düz ya da kıvrık olabilir. Kas ve sinir sistemleriyle cinsel uzuvları da henüz tam şekillenmemiştir. Ama bu geçici bir durumdur. Prematüre bebekler gerçek doğum sürelerini tamamladıklarında görünüş ve gelişim olarak normal bir bebek formuna kavuşurlar.

Prematüre bebekler ilk olarak hastanede, anne karnına benzeyecek şekilde düzenlenmiş özel alanlarda bakılırlar. Bu ideal nem ve ısıya sahip, sterilize edilmiş ve tüm risklere karşı korunaklı olan alanlara kuvöz denilir. Bebek solunumunu normal yapacak düzeye geldiğinde, kendini ısıtacak kadar yağ seviyesine ulaştığında, yeterli vücut ağırlığına kavuştuğunda kuvöze ihtiyaç duymaz ve oradan çıkartılır.

Prematüre bebeğin anne sütü alması oldukça önemlidir. Eğer bebeğin emme refleksi gelişmemişse, anne sütü sağılarak verilebilir. Anne sütü yetersiz ise prematüre bebekler için özel olarak üretilen mamalardan kullanılabilir.

Prematüre bebek kuvözden çıkartılıp evine gitmek için taburcu edildiğinde hekimin önerdiği beslenme, temizlik ve bakım koşullarıyla bakımı yapılmalıdır.

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

Yeni Doğan Bebek Bakımı

İkiz Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımı

  • Yeni doğan bebeğinizin burnuna serum fizyolojik denilen damlalardan uygulayabilirsiniz. Eğer bebeğin burnu çok tıkanmışsa basınca dikkat ederek burun aspiratörüyle temizleyebilirsiniz.
  • Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluştuysa hekimin önereceği ilaçlarla çözüm sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğin iç çamaşırlarını her gün değiştirmelisiniz. Bebek çok sıcak ortamda tutulursa ve çok kalın giydirilirse isilik olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebek-bakimi-nasil-olmali-yenidogan-ikiz-bebek-ve-premature-bebek-bakimi-hakkinda-her-sey/