Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri

Bebek Yağı Nedir?

Bebek yağı bebeklerin ciltleri hassas olduğu için özel formüller sonucu elde edilmiş olan hafif yağlar grubuna girmesi nedeniyle hafif yağ olarak tanımlanmaktadır. Bebek yağı içeriği genel olarak yüzde 98 mineral yağ %2 kokudan meydana gelmiştir. Bazı kişiler bebek yağımı bebeğin Kendine sürmek istemez. Nedeni ise bebeğin teninin daha fazla yağlanması olacağı korkusudur.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri

Fakat bebek yağları içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde vücutta bulunan gözenekleri kapatmaz. Yağ molekülleri oldukça fazla olduğu için cilde nüfus etmeyerek cildin üzerinde kalmasından dolayı cildi koruyucu tabaka olarak korumaktadır. Bebek yağının kullanım alanı genel olarak bebeklerin ciltlerinin kurumaması için nemlendirme olarak kullanılmaktadır.

Bebek Yağı Nasıl Kullanılır?

Bebekleri banyo yaptırdıktan sonra bebek yağını bebeklerin cildine rahat bir şekilde sürebilirsiniz. Bebek yağı makyajı çıkarmak için de rahat bir şekilde kullanılabilir.

Bebek yağını bir pamuğa dökerek makyaj olduğu yere  sürerek  makyajı kolayca çıkarabilirsiniz. Bebek yağı cilde zarar vermediği için Makyaj temizleme maddesi olarak kullanılır.

Göz hatlarında meydana gelen şişlikler ve bu şişlikleri azaltmak için bebek yağı kullanarak azaltabilirsiniz. Birkaç damla bebek yağının parmak ucuna sürerek gözaltına Masaj yaparak ortaya çıkan şişlikleri azaltabilirsiniz.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 1

Bebek Yağı Nerelerde Kullanılır?

Bebek yağı kullanarak çatlamış olan dudakları rahat bir şekilde yumuşatabiliriz.1 tatlı kaşığı bebek yağı içerisine 2 damla limon suyu ve yarım tatlı kaşığı şeker karışımı yaparak dudaklara masaj  yapılır. Kurumuş olan dudaklardan ortaya çıkan ölü hücreleri giderir ve dudakların çatlamasını önlemiş olur. Kullanılacak olan bebek yağı cildin nemli kalmasını sağlar. Duş aldıktan sonra vücuda bebek yağı ile yapılan masaj sonucu cilt nemli kalmış olur.

Bebek yağının kullanım alanı yalnızca bebekler için değildir. Bebek yağı yetişkinler tarafından da kullanılabilir. Bebek yağı cilde faydaları ve saçlara birçok faydası bulunmaktadır. Bebek yağı saçlara ve cilde rahat bir şekilde uygulama yapılır.

Bebek yağı saçları yatıştırır. Saçların kabarması durumunda saçlara sürülmüş olan bebek yağı saçların kabarmasını önler. Saçınıza biraz su sürdükten sonra nemlendirme yapmış olursunuz. Bunun üzerine bir miktar Bebek yağı saçlara sürülerek saçların kabarması önlenmiş olur.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 2

Direkt olarak saçlara uygulama yapmayınız. Yapılan direkt uygulamada saçlarınızda yağlanma meydana gelir. Bebek yağını saçlara uygulama yapılacağı zaman ilk önce su ile nemlendirme yapınız. Bebek yağı E vitamini yağı ve badem yağı gibi saçlara faydası olmaktadır. Bebek yağı saçların beslenmesine yardımcı olur. Saçların diplerine haftada bir defa bebek yağı masajı yapılır. Bebeklerin saçlarında meydana gelen konakların giderilmesinde yardımcı olur.

Bebek Yağı Faydaları Nelerdir?

Bebek yağı ile cilde masaj yapmanız durumunda kaslar gevşeme yaparak vücudun gerginliğini alır. Bebek yağında bulunan aroma kokusu stresi azaltmaktadır. Böylece kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmiş olursunuz. Vücudunuzdaki kılları almadan önce tıraş olunacak yere bebek yağı sürmeniz durumunda teniniz yumuşama gösterecektir. Bundan dolayı tıraşınız kolay olacaktır.

Soğuk havalarda bebek yağı kullanarak vücudunuzu sıcak tutmayı sağlamış olursunuz. Elbisenizi giymeden önce bebek yağı ile masaj yaparak yapılan masaj sonucu ciltteki gözenekleri yağ ile olduğu için vücuda doğal ısı verecektir. Bebek yağı bayanlar tarafından yapılan ağdadan sonra ağda yapılan yerde meydana gelen yapışkanlığı gidermede faydalı olur.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 3

Bunun için eşit oranlarda bebek yağı ve su karışımı yapılarak ağda yapılan yere pamuk yardımı ile ovalama yapınız. Topuklarda meydana gelen çatlaklar bebek yağı ile yumuşatılır. Topuklarınıza bebek yağını sürdükten sonra çorabı giymeniz gerekir. Banyo yaptıktan sonra ayaklarımıza bebek yağı sürerek topuklarda meydana gelen çatlaklıkları ortadan kaldırır veya yumuşatır. Elinize bulaşmış olan boya lekelerini bebek yağı sürerek kolay bir şekilde çıkarmış olursunuz.

Bebek yağı mineral yağdan elde edilir. Mineral yağlar bitkisel ürünlerden elde  edilmediği için sentetik bir madde olmaktadır. Genel olarak bebek yağları petrolden ve gazdan elde edilmektedir. Bebek yağı kullanarak ayakkabı üzerinde lekeleri çıkarmak kolay olmaktadır. Ayakkabıları bebek yağı ile temizlemek ayakkabıların parlamasını sağlar. Ayakkabıya parlaklık verir.

Parmağa takılan yüzük parmaktan çıkarılırken çok zor çıkıyorsa yüzük parmak arasına bebek yağı sürerek yüzüğü çıkarılması sağlanır. Cildimiz terlediği zaman vücutta bulunan toksinler ter yoluyla dışarı atılır. Vücudumuzdaki gözenekler tıkandığı zaman vücutta bulunan toksinler bedenimizde uzun süre kalmaktadır. Cildimiz üzerinde ince tabakalar halinde oluşan ve anında emmediği için vücudun gözeneklerin kapanmakta ve toksinleri dışarı atılamaz hale gelir.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 4

Bebek yağı  en son emildiği için bebek yanında bulunan mineral yağlar karaciğer tarafından parçalanarak bağırsaklara geçmektedir. Bağırsaklara geçmiş olan mineral yağ çözünme yaparak vitaminleri tutar. Organik olarak beslenmeniz durumunda  bile cilde sürülmüş olan ve petrolden yapılan bebek yağı vücudumuza oldukça fazla zarar vermektedir. Mineral yağlar sinir sistemine ve akciğerlere zarar vermesinden dolayı erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

Bebek yağının özellikleri şunlardır;

Bebek yağını kullanmanız durumunda bebeklerin ciltlerine hassaslık hissi vermekte ve bebeklerin cildini koruyarak nemlendirici etki yapmaktadır.  Bebek yağı içerisinde tam olarak zeytinyağı ya da lavanta yağı gibi birçok minerallerin yanında vitaminlerinde bulunduğu bilinmektedir. Bunların bulunmasından dolayı bebeklerin cildini korumaktadır.

Bebeklere banyo yaptırdıktan sonra bebek yağı kullanmak bebeklerin rahat bir şekilde uyumalarını sağlar. Bebeklerin cildinin tahriş olmalarını engeller. Doğal olan bebek yağı bebeklerin ciltlerine yan etki yapmazlar. Bazı Bebeklerin ciltleri hassas olduğundan bebeklerin ciltleri kızarabilir. Bunun için bebeğin cildine uygun olan yağı kullanmak daha sağlıklı olur. Bebek yağlarının zeytinyağlı, vişneli, Hindistan cevizli olanları da bulunmaktadır.

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 5

Doğal Bebek yağını evde kendiniz yapabilirsiniz. Doğal bebek yağı yapmak için gerekli malzemeler şunlardır.

 • ¼ kadar organik olan badem yağı,
 • 10-15 damla kadar lavanta yağı,
 • 10 damla kadar argan yağı,
 • Yarım bardak saf zeytinyağı.
 • Yapılışı şu aşamada olmaktadır.

Elde edilen bütün yağları bir kabın içerisine boşaltınız ve karıştırınız. Daha sonraları 15 dakika kadar bu yağlar birbirine karışana kadar bekleyiniz. Bu elde etmiş olduğunuz doğal bebek yağını rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bebek yağlarının fiyatları markalara göre farklılıklar göstermektedir. Ortalama bebek yağı fiyatları 12 liradan başlayıp daha yukarılara çıkmaktadır.

Yetişkinler bebek yağını kullandıkları zaman fazla yarar görmeye bilirler. Nedeni ise yetişkin insanların ciltleri bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bebek yağı duştan sonra kullanılması da fazla uygun olmaz. Bebek yağlarını şu alanlarda rahat bir şekilde de kullanabilirsiniz. Vücudunuzda temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Göze sürmüş olduğunuz boyaları rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz. İstenmeyen tüylerinizi alırken de rahat bir biçimde kullanabilirsiniz. Makyaj malzemelerinizi temizleyebilirsiniz.

Yurdumuzda en çok tercih edilen bebek yağı markaları şunlardır;

Bebek Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Markaları ve Çeşitleri 7

 • Bübchen
 • Dalin
 • Nivea
 • Seba med
 • Uni Baby
 • Johnson Baby
 • Penaten
 • Natura Siberica organik bebek yatıştırıcı yağ
 • Friendy

Olmaktadır. Yurdumuzda bu bebek yağları oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bebek yağı fiyatları markalara göre değişiklik göstermektedir. Bebek yağı fiyatları en az 13 liradan başlayıp 30 lirayı aşmaktadır.  Fiyatlar daha fazla seviyelere de çıkmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebek-yagi-nedir-nasil-kullanilir-nerelerde-kullanilir-faydalari-nelerdir-markalari-ve-cesitleri/