Bebekler Ne Zaman Döner?

Bebekler ne zaman döner, bebekler öyle hızlı gelişir ve değişir ki onları her gün farklı bir eylem ve serüvenin içinde görebilirsiniz. Hem fiziksel olarak değişir ve gelişir hem de mental açıdan düne göre bir adım daha ilerlediklerini kanıtlayacak şeyler yaparlar.

Bebekler Ne Zaman Döner?

Sadece bıraktığının yerde aynı pozisyonda kalabilen bebeğinizi, kısa bir süreçte yatırdığınız yerden daha uzakta bulabilirsiniz. Kısa sürede gelişim gösteren bebekler kas ve iskelet sistemlerindeki değişimlere binaen sizi her gün şaşırtacak hareketler yaparlar. Bunlarda birisi de yatağına sırtüstü bıraktığınız bebeğinizin kendi kendine döndüğünü ve yüzüstü pozisyona geldiğini görmektir. Bu hem şaşırtan hem de keyif veren bir süreçtir.

Peki bebekler ne zaman yüzüstü döner diyorsanız bunun kesin bir sınırı yok ama bebek başını dik tutmaya ve bir yerlerden destek alarak oturmaya başladığı zaman dönmeye de başlayacak ve hatta yuvarlanacaktır. Bebeğiniz sırt üstü yatarken yüzüstü dönebileceği gibi, yüzüstü yatarken sırt üstü de dönebilir.

Bebekler 4 aylık olduklarında karın üstü yatırıldıkları yataklarında kendi güçleri ve imkanlarıyla sırt üstü dönebilirler. Ama sırt üstü pozisyonda yatarken yüzüstü hale gelebilmeleri için 5 yahut 6 aylık olmaları gerekir; zira bu hareketi gerçekleştirebilmeleri için vücut kaslarının, özellikle de kol ve boyun kaslarının biraz daha gelişmesi gerekecektir.

Bir de bebekler sağa sola ne zaman döner hususu vardır. Bebekler 3 aylıkken yüzükoyun pozisyondalarken ellerinden destek alarak omuzlarını ve başlarını yukarı kaldırabilirler. Bu şınav çekmeye benzeyen hareket sayesinde, yuvarlanmasını, sağa ve sola dönmesini sağlayan kaslarını da güçlendirmiş olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Döner? 2

Bebekler 5 aylık olduklarında sadece başlarını değil, göğüs bölgesini de yerden kaldırabilirler. Bu ayda bebekler el ve kollarını kullanarak yüzer gibi hareketler de yapabilirler.

Dönmeyi ve yuvarlanmayı öğrenen bebekler, bu hareketleri bir yerden bir yere ulaşma amacı olarak da kullanabilirler.

Bebeğinizi kendi kendine sağa sola dönebildiğini ve yuvarlandığını gördüğünüzde, yanına ilgisini çekebilecek nesneler ve oyuncaklar koyabilirsiniz. Oyuncağa ulaşmak isteyen bebek bu sayede kolaylıkla dönecektir. Bunu başaran bebeğinizi öperek ve alkışlayarak ödüllendirebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Döner? 3

Peki bebekler en geç ne zaman döner? Bebek 6 aylık olmasına rağmen hala  dönmüyorsa, oturamıyor ve emeklemiyorsa bu durumu doktorunuza bildirin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebekler-ne-zaman-doner/