Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman görmeye başlar, görme fonksiyonu normal olarak işleyen bir kişi her iki gözüyle de belli bir mesafe ve büyüklükteki cisimleri rahatça görebilir, renkleri birbirinden ayırt edebilir, nesneleri net bir şekilde birbirinden ayırabilir. Bu normal ve sağlıklı görmedir. Peki görme ne zaman gerçekleşir, yenidoğan bebekler ne zaman görmeye başlar bir bakalım.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 1

Görme doğumdan hemen sonra başlasa da bu tam anlamıyla net ve tam bir görme değildir. Bebekler anne karnındayken de ışığı ayırt edebilirler ama bu gerçek bir görme değildir.

Yeni doğan bebekler ne zaman görmeye başlar sorusuna; ilk birkaç hafta içinde ışığa tepki verirler, ilk 3 ayda da diğer kişilerle göz göze gelirler. Henüz birkaç aylık olan bebeklerin net gördükleri söylenemez. En fazla 100 metre uzaklıktaki nesne ve insanları seçebilirler.

Bebekler ne zaman görür sorusu çok sık sorulur. Özellikle yeni anneler bebeklerinin görüp göremediği hususunda endişe ederler. Yenidoğanlarda tüm sistemler gibi sinir sistemi de henüz tam manasıyla gelişmediğinden yürüyemez, konuşamaz, oturamaz ve net olarak göremezler. Sinirlerin tam anlamıyla çalışabilmesi, etraflarında bir kılıf olmasını gerektirir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 2

Elektrik teli, etrafında plastik kılıf olmadığında hem tam anlamıyla elektriği iletemez hem de kaçak yapar. İşte sinirlerde de kılıf olmadığında beyinle vücut arasındaki koordinasyon net bir şekilde kurulamaz. Bu kılıflar zaman içinde tamamlanır.

Bebekler 6 aylık olduklarında yakınlarında bulunan hareketli cisimleri daha rahat izleyebilirler. 5 yaşına gelindiğinde ise bir yetişkin kadar net görebilirler. Bu yaşa kadar gelişim devam eder. 9 yaşından itibaren de gelişim tamamlanmış olur.

Germe eylemi kendiliğinden gelişen bir eylem değildir. Görmek için uyaran gerekir. Zifiri karanlık ortamlarda büyüyen bir bebeğin görme yetisi tam manasıyla gelişemez. Aynı şekilde gözlerinde katarakt olan çocukların görmesi de tam manasıyla gelişemez.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 3

Bebekler ne zaman görür sorusuna ay ay cevap vermek gerekirse;

 • 0-2 ayda: Bebek ışığı belli bir mesafeden fark eder, parlak ve iri nesneleri görür, bakışlarını ışığa çevirir, annesini ayırt eder, etrafını yaklaşık %5 düzeyinde görür.
 • 2-3 ay arasında: Başka birisiyle göz göze gelebilir. Yatay ve dikey eksendeki ışığı ve cisimleri görebilir.
 • 3-6 ay arasında: Renkli ve canlı nesneleri ayırt edip eliyle kavramaya çalışır.
 • 6-10 ay arasında: 1 ila 3 metre arasında kalan cisimleri görebilir ve tutmak ister. Cisimlerin yarısını ya da belli bir kısmını görseler de cismin tamamını tahmin edebilirler ve görme kapasiteleri %10 düzeyine erişir.
 • 10-18 ay arasında: 3 ila 6 cm. gibi daha uzak mesafedeki cisimleri görebilirler. İnsanları ayırt edebilirler.
 • 18 ayda: Oyuncaklarını tanı, kitaplardaki resimleri ayırt edebilirler.
 • 24 ayda: Nesneleri en küçük parçalarına ve ayrıntılarına kadar görebilirler.
 • 3 yaş: Bebek artık dış dünyayı %80 oranında görmeye başlamıştır.
 • Prematüre bebekler ne zaman görmeye başlar sorusu da yine özellikle annelerin çok sık sorduğu sorulardan birisidir. Prematüre bebek kuvözde ve özel bakımla normal gelişme evresine getirilmeye çalışılır. Normal ve sağlıklı evreye gelene kadar da görme yetisi ışığa tepki şeklinde olur.

  Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 4

  Sağlıklı bir bebek bile belli bir fiziksel olgunluğa erişene kadar net bir şekilde göremeyeceğinden prematüre bebeğin da sağlıklı görmesi beklenemez. Normal gelişme düzeyine erişip, hayati riski atlatan bebek sağlıklı bir bebek gibi görmeye başlar.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebekler-ne-zaman-gormeye-baslar/