Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler ne zaman oturur, ilk kez anne olan kadınların en sık sorduğu sorulardan birisi de bebekler ne zaman oturabilir sorusudur. Bebekler anne karnındaki 40 haftalık yolculuklarında gösterdikleri hızlı gelişimi dünyaya geldikten sonra da gösterirler. İlk gülücük, ilk adım, ilk diş çıkarma, ilk oturma ve diğer tüm anatomik ve zihinsel gelişimler olması gereken zamanda olur.

Bebekler Ne Zaman Oturur? 1

Tüm bu gelişimler son derece hızlı yaşanır. Bebeğin bu gelişimleri gösterebilmesi için, fiziksel olgunluğa erişmesi gerekir.  Sözgelimi bebeğin oturabilmesi için boynunu desteksiz olarak da dik tutabilmesi ve omurga sisteminin bebeğin oturabilmesine elverişli düzeye gelmesi gerekir.

Beli kuvvetlene ve boynunu dik tutabilen bebek artık oturabilir. Peki bebekler kaç aylıkken oturur, kaçıncı ayda vücutları bu harekete izin verecek olgunluğa erişir bir göz atalım.

Bebekler tüm yaşamları boyunca onlara lazım olacak bedensel işlevleri ve bunlara olanak tanıyan kas ve iskelet sistemi gelişimini doğduktan sonra ilk 1 sene içinde atarlar. İşte bu 1 sene içinde özellikle annelerin etraflarına ve hekimlerine en çok sordukları sorulardan birisi de bebek kaç aylıkken oturur sorusudur.

Bebek doğumdan hemen sonra ilk aylarda sadece yatar pozisyonda durur. 3. Ayından itibarense kuvvetlenen kaslarının izin vermesiyle ve motor becerilerinin gelişmesiyle birlikte yüzüstü yatarken başını ve omuzlarını kaldırmaya başlar, döner, yattığı yerde yatış pozisyonunu değiştirir, emekleme ve ayakları üzerinde durma sürecine girer.

Bebekler Ne Zaman Oturur? 2

Bebekler yüzüstü yatarlarken ilk önce başlarını ve omuzlarını kaldırırlar, daha sonra oturma pozisyonuna geldiklerinde başlarını kışı bir süreliğine de olsa dik tutabilirler.

 • Önce destekle daha sonra da desteksiz oturabilirler.
 • Etraflarındaki herhangi bir eşyadan destek alarak ayağa kalkabilirler.
 • Emeklerler ve ilerleyen evrede de yürürler.
 • Bu dizin her bebekte aynı olacak diye bir kural yoktur. Çoğu bebek önce bir süre emekledikten sonra yürümeye başladığı gibi, bazı bebekler de hiç emeklemeden doğrudan ayağa kalkıp yürümeye başlarlar.

  Hiç bebek büyütmemiş ve bu konuda deneyimi olmayan kadınlar bebekler ne zaman oturtulmalı sorusunu soracak ve merakla yanıt bekleyecektir.

  Bebekler Ne Zaman Oturur? 3

  Bebekler genellikle 3. aylarından itibaren başlarını çok kısa bir süreliğine de olsa dik tutabilir ve oturabilmenin ilk adımlarını da atmış olurlar. Kas gelişimi büyük ölçüde tamamlanan bebekler rahatlıkla oturmaya başlayabilir.

  Bebekler 4 aylık olduklarında bir yetişkinin kucağında, sırt bölgelerinden destek verilerek oturtulabilirler. Ama 4 aylık bir bebek çok uzun süre oturur pozisyonda tutulmamalı, gün içinde birkaç kez ve kısa süreli olarak oturtulmalıdır.

  Bebek 5 aylık olduğunda ise sağ sol ve arkası yastıkla desteklenerek 10 dakikayı aşmayacak bir zaman dilimi içinde oturtulabilir. Bunu gün içinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ama bu süreçte bebeği oturur pozisyonda tek başına bırakmamak gerekir. Aksi takdirde oturur pozisyonda yorulan ve zorlanan bebek devrilecektir.

  Bebek 6 aylık olduğunda ise destek almadan oturabilecek fiziksel olgunluk düzeyine erişir. Ama bebeğiniz 6. ayında olmasına rağmen hala desteksiz olarak oturamıyorsa endişelenmeyin zira bazı bebekler 7. ve 8. aylarında oturmaya başlarlar, hatta 9. aya geldiğinde oturmaya başlayan bebekler de vardır.

  Bebekler Ne Zaman Oturur? 4

  9. ayındaki bebekler oturtuldukları noktada 15 dakika gibi bir süre desteksiz olarak oturabilir. 12. ayına gelen bebekler ise eğer gelişimleri sorunsuz bir şekilde ilerliyorsa ve herhangi bir sağlık problemleri de yoksa kendi başlarına sorunsuz olarak oturabilirler.

  Bebekler kaç aylıkken oturur sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir. Eğer bebeğiniz 12 ayını doldurmasına rağmen hala kendi başına oturamıyorsa bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebekler-ne-zaman-oturur/