Bebeklerde Balgamlı Öksürük

Balgam, akciğerlerin hava yoluyla almış olduğu mikropları ve yabancı maddeleri temizlemek için üretmiş olduğu doğal ve fizyolojik bir olaydır. Her insanda, belirli dönemlerde balgam atılır. Büyüklerin bu balgamı yutma ya da tükürme yetenekleri vardır fakat bebeklerin yutma yada tükürme yetileri gelişmemiştir. Bebekler, vücutlarında oluşan balgamı istemsiz olarak tüküre bilirler. Bazen de tüküremeyip soluk borularına kaçırırlar ve öksürerek atmaya çalışırlar. Bebeklerde geçmeyen balgamlı öksürük, akciğer ve solunum yolları enfeksiyonundan oluşur. Bu, bebeğin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu durumda anneler bebeklerde öksürük tedavisi yollarını ararlar çünkü genellikle bebeklerine ilaç kullanmak istemezler. Bu yazımızda bebeklerde balgamlı öksürük için ne yapmalı, hangi yöntemleri izlemeli gibi sorulan cevaplarını bulacaksınız.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri

 • Bebeklerde balgamlı öksürüğün ilk nedeni, balgamın bebeğinizin soluk borusuna kaçmış olması olabilir. Bu balgamı bebeğiniz, öksürerek çıkarmak isteyecektir. Bu duruma yastıksız yatan bebeklerde oldukça sık rastlanır.
 • Bu öksürüğün bir başka nedeni ise, hastalıktır. Eğer bebeğiniz solunum yollarından enfeksiyon aldıysa ve bu enfeksiyon akciğerlerine de yayıldıysa, bebeklerde geçmeyen balgamlı öksürük sorunu ile karşı karşıya kaldınız demektir. Bu durumda bebeğiniz hırıltılı şekilde öksürecektir.
 • Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer

  Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi için öncelikle iyi bir hekime başvurmanız gerekir. İlaç gerektirmeyen durumlarda ise bebeğinizi rahatlatmak sizin elinizdedir. Bebeklerde balgamlı öksürük için ne yapmalı sorunuzu şöyle yanıtlayabiliriz?

 • Balgamlı öksürüklerde bebeğinize kesinlikle öksürük şurubu içirmeyin. Çünkü bu durumda önemli olan öksürüğün kesilmesi değil, balgamla birlikte atılmasıdır. Bebeğiniz öksürürken onu yüz üstü yatırın ve sırtına hafif hafif vurarak, balgamı çıkarabilmesine yardım edin.
 • Bebeğiniz geceleri çok öksürüyorsa, yastığının altına bir yastık daha ekleyin ve dik yatmasını sağlayın. Böylece genze akan sümüğün, bebeğinizin boğazını tahriş etmesini önlemiş de olursunuz. Bebeğinizin yan ya da yüz üstü yatması da çözüm olacaktır.
 • Balgamlı öksüren çocuğunuzun odasını sürekli olarak nemli tutun. Yanında kaynayan bir demlik çaydanlık olabilir yada kalorifer peteğinin üzerine bir tas su koyabilirsiniz. Eğer yaz günündeyseniz odasının camını hafif aralıklı olacak şekilde bırakabilirsiniz. Burada önemli olan odanın çok nemli yada çok kuru olmamasını sağlamaktır.
 • Gece öksürüğü fazla olan bebekler için yatmadan önce boğazını yumuşatacak bir şeyler içirin ama bu içecek süt olmasın. Çünkü süt, salgı oranın arttıracak, bu da daha çok öksürmesine neden olacaktır. 18 aydan büyük bebekleriniz için ılık suyun içerisine bir kaç damla suyu damlatarak ve 1 çay kaşığı bal atarak, eriyene kadar karıştırın. Ardından bebeğinize bu karışımı içirin.
 • Bebeğini yatmadan önce, banyonun sıcak suyunu açın ve kapısını kapatarak, bebeğinizle birlikte burada oturun. Bu hem bebeğinizin öksürüğünü kıracak hem de azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Öksürükten tahriş olmuş bebeğinize çok sıcak yada çok soğuk içecekler vermeyin. İçeceklerin ve yiyeceklerin mümkün olduğu kadar ılık olmasına özen gösterin.
 • Bebeklerde Balgamlı Öksürük 1

  Bebeğinizin de aynen sizin olduğu gibi yeterince su içmesi gereklidir. Balgam çıkarmak suretiyle dahili sorunların temizlenmesi mümkün olacak ve bebeğiniz ferahlayacaktır. Bu da hastalığın vücudun kendi sistemleri tarafından bertaraf edilmesi anlamına gelir. Ki bu durum bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi sürecinde oldukça faydalı bir destek olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-balgamli-oksuruk/