Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerde dil gelişimi, bir bebek doğduğu andan itibaren anne babasıyla iletişim kurmaya çabalar, bunun da en etkili yolu ağlamaktır. Bebek ağlayarak istediklerini ifade etmeye ve dahası istediklerini almaya çalışır. Nesnelere, ya da dikkatini çekmek istediği kişilere doğru uzanır, dokunur ve bu yönde çaba harcar.  Yani sözlü iletişim kuramayan bebek, bunu hareketleriyle anlatmaya çalışır.

Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebekler çoğu kez ortak bir beden dilini kullanırlar. Ellerini sallayarak bay bay derler, yahut ellerini başlarına götürerek baş baş yaparlar. Almak istedikleri nesneye uzanarak ya da elleriyle işaret ederek onu almak istediklerini belirtirler.

Kimi çocuklar da olması gereken süre içinde dil gelişimini sağlayamaz ve çocukta bu yüzden agresif tavırlar oluşur. Özellikle anneler bu durumdan büyük üzüntü duyar. Çocuk kendi saçlarını çekme, ısrarcı şekilde ağlama ve kendini yerlere atma eğiliminde olur. Bu davranışlar karşısında anlayışlı olmak ve çocukla empati kurmak gerekir.

Bebeklerde ve çocuklarda dil gelişimi taklit edilerek öğrenilir. Bu yüzden bebek doğduğu andan itibaren bebeğin yanında düzgün ve net cümleler kurmalı; sıcak, sevecen ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmalıdır. Çocukla konuşurken kelime dağarcığı zengin bir dille konuşulmalıdır. Ayrıca çocuğun bulunduğu ev ortamında ne kadar çok kişi varsa, çocuk o kadar çok kişiyle iletişime girecektir. Bu da çocuğun erken konuşmaya başlamasına etki eder.

Bebeklerde Dil Gelişimi 2

Bebeklerde dil gelişimi için yapılması gerekenler arasında en önemli unsurlardan birisi de bebeğin sağlıklı işitebiliyor olmasıdır. Zira konuşma duyarak ve taklit dilerek öğrenilen bir süreçtir.

Bebekler siz konuşurken sizinle göz teması kurarlar ve komik yüz ifadelerinize ve mimiklerinize gülümseyerek, gülerek ve bazen de kahkaha atarak karşılık verirler.

Bebeğinizle gün içinde sürekli konuşun, ona ismiyle hitap edin, size bir şeyler anlatmaya çalışırken sizinle göz teması kurmasını sağlayın. Onunla gülümseyerek konuşun ve iletişim halindeyken ona mutlaka dokunun.

Bebeklerde dil gelişimi için neler yapılmalı hususunda sözler kadar, mimik ve jestler de etkilidir. Konuşurken bebeğinizin yüzüne bakın, onu yüzünüze yakın tutun. Siz iş yaparken onu korunaklı bir sandalyeye oturtarak onunla konuşmaya devam edin.

Bebeklerde Dil Gelişimi 3

Bebeğin ilk aylarında dikkati son derece cılız ve kısa sürelidir. Dikkati dağılabilir. Bu aşamalarda sabırlı olmalısınız ve onunla iletişimden asla vazgeçmemelisiniz

  • Ses tonunuzda yağacağınız dalgalanmalar bebeğin dikkatini çekecektir.
  • Onunla konuşurken kelimeleri gerçek sesletimleriyle verin. Atta, bu, nanna gibi benzetme kelimeler kullanmayın.
  • Bebeğin size yönelttiği her sese mutlaka cevap verin. İlgisiz ve alakasız kalmayın.
  • Bebeklerde dil gelişimi evrelerini dikkatli takip etmek ve mutlaka çocukla ilgili olmak gerekir.

    Her bebek kendine has ve özeldir, her bebeğin genetik kodlaması farklıdır. Bu sebeple her çocuğun gelişme durumu ve hızı ile gelişim sürecinde uyaranlara verdikleri tepkiler farklıdır. Çocuğunuz asla başka çocuklarla kıyaslamayın. Bebeklerde ve çocuklarda dil gelişimi  evrelerinde çocuğunuz uzun süre göstermesi gereken gelişimi gösteremezse mutlaka bir uzmana başvurun.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-dil-gelisimi/