Bebeklerde Egzama

Bebeklerde egzama anneleri endişeye sürükleyen ve çözüm yolları aratan bir cilt problemidir. 6 ila 24 ay arası bebeklerde bu alerjik cilt hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Ama eğer bebek anne sütü alıyorsa bu olasılık düşmektedir. Bebek egzaması uygun bir hekim tedavisiyle kontrol altına alınabilmekte hatta tamamen iyileşebilmektedir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

 • Egzama önce bebeğin yanaklarından başlayarak vücuda yayılır.
 • Bebek egzaması belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:
 • Ciltte durduk yere beliren kızarıklıklar
 • Ciltte oluşan kızarıklıkların kahverengi kabuklanma yapması ve dökülmeye başlaması
 • Yanaklarda başlayan kızarıklıkların alın bölgesi, bacaklar, kulak arkaları ve deri kıvrımlarında daha da yoğunlaşması
 • Bir müddet sonra kanama yapmaya başlayan sivilceler
 • Egzamanın belirdiği noktalarda yoğun ve şiddetli kaşınma ve yanma hissi
 • Bebeğin kaşınan bölgeleri kaşıması ile ortaya çıkan tahriş ve tahrişe bağlı gelişen enfeksiyon.
 • Bebek egzamasında belli başlı belirtiler böyledir.
 • Bebeklerde Egzama Neden Olur?

  Eğer bebeğin ailesinde astım, saman nezlesi gibi alerjik kökenli rahatsızlıklardan mustarip üyeler varsa, ya da aile bireylerinde egzama geçmişi varsa, bebeğin de egzama ila tanışma ihtimali yüksek demektir.

  Bunun haricinde bebeklerde egzama nedenleri deterjanlar, kimyasal maddeler, bazı gıdalar, yünlü giysiler, pudra gibi dış etkenlerle de açıklanabilmektedir. Bunlar bebeklerde alerji ve egzamaya zemin oluşturan tetikleyici unsurlardır.

  Bebeklerde Egzama Neden Olur?

  Bebeklerde en ünlü gıda alerjisi inek sütüne karşı gelişen alerjidir. Anne sütünden sonra inek sütüne geçiş yapan bebeklerde alerjik reaksiyona bağlı olarak egzama gelişebilir. Bu sebeple bebeğin uzun bir süre, yani en azından bağışıklık sistemi iyice geliştikten sonra inek sütüne geçiş yapması oldukça mühim bir noktadır.

  Ayrıca alerji ve buna bağlı egzama, sıvı gıdalardan sonra katı gıdaya başlayan bebeklerde de sıkça görülen bir hadisedir. Bu şekilde gelişe egzama vakalarının, çocuk 5 yaşına gelmeden ortadan kaybolduğu gözlenmiştir. Ama bazı durumlarda da egzamanın tekrarladığı da görülebilmektedir.

  Bebeklerde Egzama Tedavisi

  Gelelim bebeklerde egzama tedavisi nasıl olmalıdır kısmına… Bebek egzamasının düşük bir oranı kendiliğinden geçebilmektedir. Ama çoğu kez tıbbi yöntemlerden destek almak gerekir. Yapılan araştırmaların verdiği sonuca göre ise, egzama vakası görülen her 3 bebekten 1 tanesinde yaşamının ilerleyen yıllarında astım veya diğer alerjik rahatsızlıklara yakalanma riski daha fazladır.

  Bebeklerde Egzama Tedavisi

  Bebeklerde egzama nasıl geçer konusunda yanıt aramak, aşama kaydetmek ve neticeye gidebilmek için mutlaka dalında uzman bir hekimden yardım almak gerekir. Bu anlamda egzamanın teşhisini koyacak ve uygun tedaviyi uygulayacak kişi de hekim olmalıdır.

  Anne babalar bebekteki belirtilerin ışığında egzamada şüphelenseler dahi, kesin teşhisi koyma ve tedaviyi uygulama konusunu hekime bırakmalıdır. Kulaktan duyma bilgilerle hazırlanan karışımlar yahut bebeğe verilecek ilaçlar, daha tehlikeli ve ciddi problemlere yol açabilir. Ama eğer bebeğin belirli gıdalara alerjisi varsa ve anne babalar bunu tespit edebilmişse, bu gıdaların bebeğe verilmemesi gibi küçük ama mühim önlemleri hayata geçirebilirler.

  Bebeklerde Egzama Tedavisi 1

  Hekim uygun görürse cilt üzerinde egzama görülen yerlere antihistamin krem tedavisi uygulayabilir yahut herhangi bir enfeksiyon halinde antibiyotik verebilir.

  Bebeklerde alerjik egzama için alınacak önlemlerin başında bebekte alerjiye sebep olan gıdalara karşı özel bir beslenme programı uygulanabilir.

  Bebekte kaşıntılar içinse hekimin önereceği kaşıntı giderici ilaçlar kullanılabilir. Bebekte alerjik egzama tedavisine yönelik olarak hekimin tavsiye edeceği başka ilaçlarla da tedavi sağlanabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-egzama/