Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, dünyaya yeni gelen bir bebeğin en çok yaptığı iki şey süt emmek ve uyumak kuşkusuz. Süt bebekleri için anne sütü emmek sadece karın doyurmak değil, bağışıklık sistemleri için de oldukça gerekli. Sayısız yararı olan anne sütünün tek bir dezavantajı var, o da bebekte meydana gelen gaz.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Aslında gaz yapan anne sütü değil, bebeğin sütü nasıl emdiği. Süt bebeklerinde çok sık karşılaşılan “infantil kolik” problemi yani gaz sancısı, bebekleri en çok zorlayan durumlardan bir tanesi. Bebekte ıkınma, inleme, zorlanma ile başlayıp, çok şiddetli ağlamalara sebep olan gaz sancısı, bebeklerde 2 ya da 3 haftalıkken başlayıp 3. aya kadar devam edebilir.

İnfantil kolik de denilen gaz sancısı belli saatlerde başlayarak birkaç saat sürer. Bu süreç içinde bebekte inleme, ıkınma, sık meme isteme ve yoğun ağlama nöbetleri görülür.

Bu durum yani bebeklerde gaz sancısı özellikle anneleri kaygılandırsa da aslında normal bir durumdur. Herhangi bir bozukluk yahut hastalık değildir. Bebeğin iki beslenme saati arasında gazı mutlaka çıkarılmalıdır. Bunu yaptığınızda bebek 2-3 saat uyuyacaktır.  Gaz sancısı nasıl geçer bebeklerde en sık rastlanılan şikayetlerden birisi olan gaz sancısını geçirmeye yönelik yanıt arayan sorulardan birisidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 1

Özellikle yeni annelerin bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir sorusuna yanıt aramaları son derece olağandır. Bebeğinizi kucakta pışpışlayarak, arabasında dolaştırarak biraz sakinleştirebilirsiniz.

Gaz sancısı yüzünden huysuzlanan bebeğinizi yatağına yatırıp, sakinleştirici bir müzik açarak gevşemesini sağlayabilirsiniz. Siz de bu arada elektrik süpürgesi açarak evi süpürebilirsiniz. Zira elektrik süpürgesi yahut saç kurutma makinesi gibi aygıtların, bebeğe anne rahmindeki uğultuları çağrıştırdığı ve bu yüzden bebeği sakinleştirdiği bilinmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? 2

Bebekte gaz sancısı nasıl geçer sorusu sizi kısa bir süre meşgul edecek ve sonra bebeğinizin dünyasında her şey normale dönecektir. Bebeğinizi düzenli olarak doktor kontrolüne götürmeyi ihmal etmeyin. Her bebeğin farklı olduğunu ve her bebeğin dış koşullara hem bedensel hem de zihinsel açıdan farklı tepkiler verdiğini unutmamak gerekiyor. Bebeğinizi zorlandığınız noktalarda mutlaka hekimine götürerek sağlıklı çözümlere kavuşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer/