Bebeklerde Göz Kapağı Düşüklüğü

Bebeklerde göz kapağı düşüklüğü, doğuştan göz kapağı düşüklükleri, çoğunlukla göz kapağını kaldıran levator kasın, anne karnındayken tam anlamıyla gelişmemesi sonucu meydana gelir. Bu durum çoğunlukla tek gözkapağında meydana gelir ve kapak düşüklüğü levator kastaki bozuklukla orantılı biçimde gelişir.

Bebeklerde düşen göz kapağının, göz bebeğini tamamen örttüğü durumlarda görme fonksiyonu oluşamayacağından cerrahi müdahalenin vakit geçirmeksizin yapılması şarttır. Kimi bebekte oluşan asimetrik yüksek astigmat da, göz kapağı düşüklüğüne eşlik eder ve göz kapağı yeterince düşük olmasa bile göz tembelliğine sebep olur.

Bu sebeple göz kapağı düşüklüğü anne baba tarafından fark edilir edilmez göz muayenesi yaptırılmalıdır. Bebek eğer nesneleri ve etrafını görebilmek için başını sürekli geriye atıyor ve kaşlarını kaldırıyorsa, görme açısını ayarlamaya çalışıyordur ve bu da görmesinde bir problem olduğunu gösterir. Bebeğin yaşı, göz kapağı düşüklüğünün miktarı, göz hareketlerinin durumu da muayenede ve teşhiste etken olan faktörlerdir.

Bebeklerde göz kapağı şişmesi de sık rastlanılan başka bir göz problemidir. Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı, göz iltihabı, alerji, üst solunum yolları hastalıkları gibi problemler de, bebeklerde göz ve gözkapağında şişme meydana getirebiliyor. Bunun dışında bebekte protein eksikliği ve böbrek yetmezliği de göz kapaklarında şişme oluşturabilir.

Eğer göz şişmesine kızarıklık da eşlik ediyorsa, gözün iç dokusunda bir iltihaplanma olasılığından söz edilebilir. Bunların dışında bebeğe verilen tuzlu gıdalar, uykusuzluk, bebeğin uyurken yanlış pozisyon alması, örneğin yüzüstü yatırılması, kızamık, suçiçeği, kalp hastalıkları, tozlu ve kirli ortamlar, sigara dumanının yoğun olduğu yerler, tüylü ya da alerji yapıcı oyuncakların bebeğin gözüne temas etmesi, kirpik diplerinde iltihaplanmalar, göze gelen darbeler de bebeklerde göz kapağı şişmesine  sebebiyet verebilir.

Bebeklerde Göz Kapağı Düşüklüğü

Gelelim göz kapağı düşüklüğünün tedavisine… Bu problemin en kesin ve net çözümü cerrahi yöntemlerdir. Muayene ve tetkikler sonrası levator kası germek, sıkılaştırmak yahut kısaltmak, ya da askı cerrahisi gibi yöntemlere başvurulabilmektedir. Ama eğer acil müdahale gerekmiyorsa, bebeğin 2 yaşına gelmesi beklenir. Bu tür bir cerrahi müdahalenin en uygun yaş aralığı 2 ila 4 arasıdır.

Ameliyatla her iki gözdeki göz kapağının arasında simetri sağlanmasıdır. Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır. Levator kasın sıkılaştırması yahut kısaltma işleminde gerekli miktarda doku kısaltılır ve dikişler 1 hafta sonra alınır. Eğer göz kapağında kas fonksiyonları yoksa ya da çok zayıfsa askı cerrahisi tercih edilir. Askı ameliyatlarında elastik silikon yahut çocuğun bacak bölgesinden alınacak bir zar kullanılabilmektedir.

Bebeklerde Göz Kapağı Düşüklüğü 2

Bu askı materyallerinin olumsuz ve olumlu tarafları vardır.  Hekiminiz tüm bu durum ve koşullardan sizi haberdar eder ve uygun gördüğü materyal ve teknikle cerrahi müdahaleyi gerçekleştirir. Operasyon sonrasında ağrı ve sızı oluşma ihtimali düşüktür. Şişlik oluşabilir. Çok hafif yahut orta şiddette olabilecek bu şişlikler birkaç gün içinde iner. Eğer müdahale sonunda az da olsa bir asimetri problemi meydana gelirse, bunun için dikiş ayarlaması yapılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-goz-kapagi-dusuklugu/