Bebeklerde Hıçkırık

Bebeklerde hıçkırık, minik bebeğinin hıçkırması annelerde çoğu kez endişe oluşturur. Bebek hıçkırması çoğunlukla basit bir sebebe dayalı olarak gelişir ve bebeklerde sık görülür. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık aslında iyiye işarettir.

Zira bebeğin sindirim organlarının işlevlerini yerine getirdiğini gösterir. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık daha çok bebek beslendikten sonra, yani sindirim sonrasında görülür. Bunun sebebi de dolu midenin diyaframdaki sinirleri uyarması ve ortaya çıkan reflekstir.

Bebekler Neden Hıçkırır?

Yeni doğanlarda hıçkırma bir bakıma da doyma göstergesidir. Biberonla beslenen bebeklerin midesi, anne sütüyle beslenenlere göre daha hızlı genişler ve bu da midenin diyaframa baskı yapmasına ve hıçkırığa sebep olabilir. Bebek, beslenme esnasında fazlaca hava yuttuysa yahut ani ısı değişimlerine maruz kaldıysa da hıçkırabilir.

Bu tip hıçkırıklar herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan hemen iyileşir. Ama eğer hıçkırık uzun müddet geçmezse, bebek dik konumda tutulmalı, sırtı sıvazlamalı ve hala hıçkırmaya devam e diyorsa emzirilmelidir.

Hıçkırık durumlarında bebeklere limon suyu verildiği de görülmektedir. Sebebi de ekşi olan limon suyunu içen bebeğin kısa bir süreliğine de olsa nefesini tutması ve bunun da hıçkırığı kesmesidir. Ama limonun asit oranı yüksek olduğundan bu yöntem fazla önerilmez.

Bebekler Neden Hıçkırır?

1 yaşın üzerindeki bebeklerde, iç organlar geliştikçe hıçkırık da azalır. Ama 1 yaşı geçen bebeklerde hala hıçkırık görülüyorsa reflü akla getirilmeli ve bir uzmana başvurularak gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-hickirik/