Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir

İshal, bağırsaklarda işlerin yolunda gitmediğinin göstergesi olan bir problemdir. Bağırsaklar bazen çeşitli sebepler yüzünden normal işlevinden uzaklaşır ve olması gerekenden daha fazla çalışır. Dışkı kıvamı ve miktarını etkileyen ishal, yetişkinler kadar küçük çocuklar hatta bebeklerde de görülür. Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi ishal olabilmektedir. İshal hastalığında vücut fazlaca su kaybettiği için, bilhassa bebeklerde bu konuda dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde ishal  vakası muhakkak ve vakit geçirmeden uzman bir hekime başvurmayı gerektirir. Ama eğer bebeklerde ishal, kısa süreli ve hafif seyrediyorsa bazı ufak tefek önlemlerle de kontrol edilebilir.

Bebeklerde ishal basit sebeplerin dışında bir enfeksiyon belirtisi de olabileceğinden, bağırsak enfeksiyonuna sebep olan faktörler de bakteriler ve virüslerle ilişkili olduğundan, kesin teşhis ve tedavi için uzman bir hekime başvurmak çok önemlidir.

Yeni doğan bebeklerde ishal özellikle anne için ürkütücü olabilmektedir. Bağışıklığı ve mukavemeti henüz çok yeni ve zayıf olan bebeğin, ishalle birlikte gelen su kaybına nasıl dirayet gösterebileceği konusu yeni anneleri oldukça endişelendirir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal az görülen bir durumdur; zira anne sütünde bulunan faydalı maddeler ve antikorlar, ishale sebep olan mikroorganizmaların oluşmasını engellemektedir.

İshal olan bebekte su kaybı fazla olacağından, bebeğe yeterli oranda su ve sulu gıda verilmesi gerekir.

Bulantı içinse, gıdalar az miktarlarda verilmeli, eğer bebek anne sütü alıyorsa ishal döneminde anne sütü asla kesilmemelidir.

Bebeklerde ishal durumu için özel hazırlanan ishal mamaları vardır. Bebeğe bu mamalardan da verilebilir.

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır sorusuna verilecek en net yanıt; dışkılamanın sık aralıklarla ve sulu olması, miktarının artması ve bazen bu dışkılamaya eşlik eden kusma şeklindedir.

İshal özellikle taze meyve tüketiminin fazla olduğu yaz mevsiminde daha sık görülse de, her mevsimde görülebilir. Peki  bebeklerde ishal neden olur bir bakalım…

 • Çeşitli hastalıklar
 • Bazı gıdalara karşı duyarlılık
 • Diş çıkarma
 • Bağırsaklarda gelişen mikrobik enfeksiyonlar
 • Antibiyotik tedavisi
 • Bilhassa elma ve üzüm gibi meyvelerin suyunun fazlaca tüketilmesi gibi faktörler bebeklerde ishal problemine sebep olabilir.

  Bebeklerde ishalin en önemli belirtisi elbette ki sulu ve yumuşak dışkıdır. Bulantı kusma ve halsizlik de bu belirtiler arasında sayılabilir.

  Bebekteki ishal çok şiddetli değil de orta şiddette seyrediyorsa, prebiyotikli mamalardan istifade edilebilir. Prebiyotikli mama, Humana HN markasıyla ülkemizde de bulunmaktadır. Daha zayıf şiddetli ishallerde ise bebeğe prebiyotikli yoğurt verilebilir.

  Peki bu can sıkıcı durumun üstesinden nasıl geleceksiniz? Bebeklerde ishal nasıl geçer sorusunun yanıtı, size bir nebze yardımcı olabilir.

  Bebeklerde ishal olan durumlarda hijyen ve temizliğe önem verilmeli, bebeğin mamasını hazırlamadan veya emzirmeye başlamadan evvel eller mutlaka antibakteriyel sabunlarla yıkanmalıdır.

  Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir

  Bebeklerde ishal vakalarında sıvı alımı şarttır. Dışkılama ile kaybedilen tuz ve suyun telafisi için bebeğe ishal tozlarından içirilebilir.

  Bebeğe ishal döneminde katiyen şeker, çikolata, asitli içecek, tatlı ve yağlı gıdalar verilmemeli; patates püresi, yoğurtlu pirinçli çorba ve pirinç lapası, şeftali, muz gibi yiyecekler yedirilmelidir. Limon, ayva, fındık ve çay da ishale iyi gelen yiyecek ve içecekler olarak sayılabilir. Aya olarak biraz daha büyük bebeklere ishal oldukları süreçte süt içirilmemelidir.

  Bebeklerde ishal 6 günden fazla sürerse ve dışkısında kan varsa hiç vakit kaybetmeksizin hekime gidilmelidir. Bu dönemde ishal ilacı da kullanılmamalıdır.

  Eğer bebeğin ishali 3 günden fazla sürmediyse ishal maması vermeye lüzum yoktur. İshal 3 günden fazla sürerse bebeğe normal mama yerine ishal maması yedirilmelidir.

  İshal olan bebeğe yoğurt yedirmek de iyi bir seçenektir.

  Bebeklerde ishal vakalarında bebeğe en sık verilecek meyvelerin başında muz gelir. Elmayı kabuklarını soyup ezerek bebeğe yedirmek de yine ishale iyi gelecek çözümler arasında sıralanabilir.

  Böğürtlen de ishale iyi gelen meyveler arasındadır. Bebeğinize bu dönemde böğürtlen de verebilirsiniz.

  Bebeklerde İshal Nasıl Geçer

  Bebeğe ne yedirip içirmek gerekir sorularına verilecek yanıtlardan birisi de patatestir. Haşlanıp rondodan geçirilerek bebeğe verilecek patates, ishali geçirecek bir çözümdür. Bebeklerde ishale iyi gelen sebzelerden birisi de havuçtur.

  Bebeklerde ishalin kesilmesi için önerilen içeceklerden birisi de siyah çaydır. Koyu şekilde demlenmiş çayı şekersiz olarak  yarım çay bardağı ölçüsünde bebeğinize içirebilirsiniz.

  Yarım su bardağı suda 1 çay kaşığı nişastayı eritip bebeğe içirmek de yine bebeklerde ishal nasıl geçer  sorusuna yanıt olabilir.

  Abartmadan bal vermek bebeklerde ishale iyi gelebilecek çözümlerdendir. Bunun yanı sıra badem yağı ile bebeğin göbeğine masaj yapmak da ishal döneminde bebekte oluşacak karın ağrısı ve krampı önleyebilir.

  Bebeklerde ishal kısa süreli ve hafif şiddette ise bu doğal çözümler ve önlemlerden faydalanılabilir. Ancak ishal şiddetli seyrediyor ve uzun sürüyorsa mutlaka bebeği uzman bir hekime götürmeli ve gereken tedaviyi hekimin inisiyatifine bırakmalıdır. Bebeklerde ishal vakalarında asla hekim önerisi olmaksızın ilaç kullanılmamalıdır, bebeğin hayatı ciddi anlamda tehlikeye girebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-ishale-ne-iyi-gelir/