Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik nasıl geçer,  bebeklerde en sıkıcı ve yaygın problemlerden birisi de pişiktir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri son derece hassas ve dış etkenlere açık olduğundan gerek mikroplardan gerekse kendi idrarlarından çok etkilenirler. Bezlerine bulaşan idrar ve dışkı en kısa süre içinde temizlenmezse mikroplara davetiye çıkarır ve pişik denilen problem ortaya çıkar.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sadece derinin idrar ve dışkıyla temas etmesiyle oluşmaz. Temizlik malzemeleri, bilhassa ıslak mendiller, parfüm ve çeşitli kimyasallar da bebek cildinde pişik oluşumuna davetiye çıkarır.  Bebeğin bezlenen bölgesinin sürekli nemli bırakılması, ara sıra havalandırılmaması da pişik oluşumuna davetiye çıkarır.

Anne sütüyle alınan gıdalara karşı da bebekte alerjik reaksiyon gelişebilir, bu da bebeklerde pişik problemine sebebiyet verebilir. Bebek diş çıkardığında da cildi hassaslaşır ve pişik için zemin hazırlar.

Çinko eksikliği de bebeklerde pişik oluşumunda dolaylı da olsa etkilidir.

Pişik nasıl geçer bebeklerde pişik nasıl önlenir hususuna da değinmek gerekirse, en işlevsel kuralın pişik bölgesini kuru ve temiz tutmak olduğu söylenebilir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? 1

 • Bebeğin bezi mutlaka sık sık değiştirilmeli ve bezle bağlı bulunan bölge havalandırılmalıdır.
 • Bebeğin bezi gevşek bağlanmalı ve mutlaka hava teması sağlanmalıdır.
 • Bebeğin bezleri bebeğin yaş ve beden ölçülerine uygun seçilmelidir.
 • Bebek kakasını yaptıktan sonra bez bölgesi mutlaka ılık suyla yıkanmalıdır.
 • Bebeğin bezi üzerine kolay hava almayı sağlayan kıyafetler seçilmelidir.
 • Bez bölgesi temiz bir pamuğu ılık suya batırarak temizlenmelidir.
 • Bebek banyo sırasında çok sık şampuanlanmamalıdır. Bu da cildi yoran ve tahriş eden bir faktördür.
 • Yeni doğan bebeklerde pişik nasıl geçer sorusunun yanıtı için doğal çözümler de önerilebilir. Bebeklerde pişik nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir kısmı da önemlidir.

  Saf zeytinyağını bir miktar kavurarak bir kaba alın ve bekletin. Günde iki sefer sabah ve akşam bir miktar pamuk yardımıyla bebeğin cildine sürebilirsiniz.

  Aloevera yağı da pişiğe iyi gelen çözümlerdendir. Aloe vera yağını günde 3 sefer masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra cildi 10 dakika havalandırmanız gerekir.

  Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? 3

  Vazelin ve mısır nişastasını karıştırarak elde edeceğiniz hamur da bebeklerde pişik problemine iyi gelir.

  Yarım litre kaynar suya 1-2 tutam ısırgan otu çayı atıp kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatın. Ilındıktan sonra masaj yaparak problemli bölgeye sürün.

  Taze demlediğiniz ve ılıttığınız papatya çayını da bir pamuk yardımıyla bebeğin cildine sürebilirsiniz. Bu da bebeklerde pişik sorunu için etkili bir doğal çözümdür.

  Pişikli bölgeye yumurta akı sürmek de cilde nefes aldıracaktır.

  Yeni doğan bebeklerde pişik nasıl geçer sorusuna daha medikal bir yanıt arıyorsanız eczanelerden temin edilebilecek Desitin krem, Chicco pişik kremi, Sebamed krem, Dalin pişik kremi gibi alternatifler de size yardımcı olabilir. Ama her olasılığa karşı bu kremleri kullanmadan evvel hekime yahut eczacınıza danışmanız iyi olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-pisik-nasil-gecer/