Bebeklerde Tırnak Batması

Tırnak kenarında kızarıklık ve şişlik oluşumu şeklinde ilk belirtilerini gösteren bebeklerde tırnak batması; bebeklerin acı ve ağrı hissetmesine neden olan ve doğru tedavi metodları uygulanmadığında ilerleyebilen bir hastalık.

Aslında tırnak batması; 20-30 yaş arasındaki bireylerde daha sık görülse de zaman zaman yanlış tırnak kesimi vb. sebeplerle tırnak batması sıkıntısı yaşayan bebekler de yok değil. Bu konuda anne ve babaların her şeyden önce dikkatli olması ve durum ilerlemeden erken müdahalede bulunmaları gerekiyor.

Bebeklerde tırnak batması; tırnağın keskin kısmının tırnak ucu ya da yan kısmında bulunan deriye doğru büyümesi ve deriye girmesi ile oluşuyor. Ayakta görülen tırnak batmalarına ise daha çok baş parmakta rastlanıyor.

Annelerin bebeklerine çok sıkı çorap ya da ayakkabı giydirmeleri, tırnak batmasına neden olan en önemli sebep olarak karşımıza çıkıyor. Bebeğe ayakkabı ya da çorap giydirirken bebeğin ağlaması, tırnak batmasına işaret ederken; yürüme çağına gelmiş olan bebeklerin yürüyüşlerinde sekme olması da tırnak batmasına delil olarak kabul ediliyor.

Tırnak batmasının ilerleyerek, iltihabın yayılması durumunda ise kızarık olan deride sarı irin oluşuyor. Hatta ilerleyen durumlarda bu sarı irin, darbe aldığı durumlarda dışarı doğru bile fışkırıyor.

Bebeklerde Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması tedavisi, evde uygulanan yöntemler ya da ameliyat olacak şekilde 2 farklı şekilde uygulanıyor.

Evde tırnak batması tedavisi:

  • Bebeklerinizin ayaklarını, tırnak batması olan bölge de dahil olacak şekilde, günde 2-3 kez ılık köpüklü suda bekleterek, tırnak batmasının ilerlemesini durdurabilirsiniz. 10 dakika bebeklerinizin ayaklarını suda beklettikten sonra sırada onların ayaklarını durulamak, antibiyotik bir krem ya da merhem yardımıyla ayaklarına pansuman yapmak yer alıyor.

Hafif dokunuşlarla bebeğinizin tırnağındaki batan kısmı, deriden kaldırarak ve deri ile batan kısım arasına steril bir pamuk yerleştirerek de tırnak batması ile mücadele edebilirsiniz. Ancak bu pamuğu, gün içerisinde defalarca kez değiştirmeyi de unutmamanız gerekiyor.

Bebeklerde Tırnak Batması 1

Bebeklerde tırnak batması tedavisi için en genel olarak yukarıda saydıklarımızı uygulayabilirsiniz. Ancak tırnak batmasının ilerlediği durumlarda kesinlikle bir doktora gitmeli ve doktorun verdiği antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesiciler ile çocuğunuzun bu sorundan kurtulmasına yardımcı olmalısınız.

Bebeklerde tırnak batması oluşumu ile karşılaşmamak için neler yapmak gerekir?

  • Öncelikle bebeğinizin tırnaklarını keserken tırnak makasını doğru bir şekilde kullanmalı, tırnağı yuvarlak bir şekilde değil de dümdüz olacak şekilde kesmelisiniz.
  • Uzun tırnaklar çorap giyerken kırılabileceği için bebeklerinizin tırnaklarının kırılacak ya da bebeğe zarar verecek derecede uzamasına da izin vermemelisiniz.
  • Alabileceğiniz bir diğer önlem; bebeğinizin tırnaklarını çok uzun kesmemek.
  • Bebeklerin ayakları, çok hızlı bir şekilde büyüdüğü için zaman zaman bebeğinizin ayakkabılarını da kontrol etmeli, bebeğiniz ayakkabı giydiğinde ayakkabının ön kısmında yeterince boşluk kaldığından emin olmalısınız. Çocuğunuza kesinlikle çok sıkı ayakkabılar giydirmemeli, tırnak basması şayet 1 hafta içerisinde geçmezse çocuğunuzu kesinlikle bir doktora götürmelisiniz.
  • Alabileceğiniz bir diğer önlem, bebekler için özel olarak eczanelerde satılan bebek tırnak makaslarından satın almak. Bebek tırnak makasları kullanarak, bebeklerinizin yanlış tırnak kesimi kaynaklı tırnak batması sorunu yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Batması 2

  • Bebeklerde tırnak batması tedavisi; genel olarak hemen hemen normal kişilerde görülen tırnak batması tedavi yöntemleri ile aynı!
  • Bu yöntemleri kendiniz için de uygulayarak, tırnak batması derdinden sizler de kurtulabilirsiniz.
  • Yetişkinlerde tırnak batması tedavisi içerisinde tırnağa tel takmanın yer aldığını da söyleyebiliriz. Bunun içinse bir güzellik merkezine ya da doktora danışmanız yeterli.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklerde-tirnak-batmasi/