Bebeklere Ihlamur Vermek Sakıncalı Mıdır, Bebekler Ihlamur İçer Mi?

Bebeklere ıhlamur verilir mi, bebeklerin büyük bir çoğunluğunda gaz problemi vardır. Gaz sancısı çeken bebek huzursuz ve sıkıntılı olur. Elbette bu sorunu gidermenin masum ve doğal yolları var. Gazı ve dolayısıyla gaz sancısını gideren bitkilerden birisi de ıhlamurdur.

Bebeklere Ihlamur Vermek Sakıncalı Mıdır, Bebekler Ihlamur İçer Mi? 1

Üstelik ıhlamurun sakinleştirici etkisi de vardır. Bu da bebekler için biçilmiş kaftandır. Bebeklere ıhlamur verilir mi sorusu annelerin soru listesine aldığı sorulardan bir tanesidir. Hekimler de, abartılmadığı sürece bebeklere ıhlamur verilmesinde bir sakınca görmüyorlar.

Bebeğe yapılacak ıhlamur çayı, hem sindirim sistemini çalıştırır, hem de gaz problemini giderir. Üstelik ıhlamurun sakinleştirici özelliği ile bebek derin ve kaliteli bir uykuya kavuşur. Ihlamurun soğuk algınlığına iyi gelen özelliği de bebeğin direncini artırır ve onu hastalıklardan korur.

Ama bebeğe ıhlamur vermek için 6 aydan büyük olması ve her ihtimale karşı hekime danışılmış olması gerekir.

Bebeğinize yapacağınız ıhlamur çayında sadece ıhlamur çiçeğini kullanmalı, yapraklarını eklememelisiniz. Ihlamurdan bir tutam alarak bir fincana koyun ve üzerine kaynar su ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra bebeğe en fazla 3 çay kaşığı miktarında içirin.

Bebeklere Ihlamur Vermek Sakıncalı Mıdır, Bebekler Ihlamur İçer Mi? 2

Ihlamur her ne kadar faydalı bir bitki de olsa bebeğe verilen miktar da hayli önemlidir. Aksi takdirde bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek 6 aydan küçükse günde en fazla 3 kez ve 3 çay kaşığı; bebek 6 aydan büyükse gün içinde toplam küçük bir çay bardağı miktarında ıhlamur çayı verebilirsiniz.

Yetişkinlerin çok severek içtiği ıhlamur bebeklere verilir mi sorusunun yanıtını aldıktan sonra ve hekiminiz de aksi yönde bir uyarıda bulunmadıkça bebeğinize ıhlamur çayını güvenle verebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bebeklere-ihlamur-vermek-sakincali-midir-bebekler-ihlamur-icer-mi/