Bel Düzleşmesi Nedir Tedavisi Nelerdir?

Bel düzleşmesini  dilerseniz en temelden ele alalım yani omurgadan. Omurgamız “omur” adı verilen 32-33 adet kemiğin üst üste düzenli bir şekilde oturmasından oluşur. Hareket sistemimiz de olmazsa olmazımız diyebiliriz. Yapısı gereği vücudumuzu farklı pozisyonlarda destekler. Omur dediğimiz bu kemikler arasında diskler mevcuttur. Aslında tüm hareketlerimizi kolaylaştıran da bu disklerdir.

Bel Düzleşmesi Nedir Tedavisi Nelerdir?

Omurgamız da üç adet eğim yer alır. Bunlardan boyun ve bel bölgesindeki eğimler (içe doğru eğim alırlar) diğeri ise bu iki bölge arasında kalan sırt bölgesidir(dışa doğru eğim alır). Bu eğimler vücudumuza darbe veya yük konusunda destek sağlar. Omur kemikleri arasında ki diskler ise vücudumuza asıl esnekliği sağlarlar.

Bel Düzleşmesi Nedir?

Bel düzleşmesi bel bölgesinde ki kasların uzun bir süre aynı şekilde kalmasından dolayı kaslarda ki iç gerginlik artar böylece belde bulunan eğim giderek minimuma iner.

Yani kabaca tabiri ile uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya ağır yükler taşımak gibi omurgamızı zorlayan hareketler omur da bulunan disklerde basıncı artırır böylelikle belde düzleşme meydana gelir. Bu bozulmaya izin verildiği veya dikkate alınmadığı sürece bel fıtığına yol açar.

Bazı Belirtiler

Bel düzleşmesi için en belirgin belirti bel bölgesinde oluşacak bölgesel ağrılardır. Bu tür ağrılar özellikler oturup kalkarken veya ani hareketlerde  fazlası ile belirginleşir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer erken fark edilip tedavi edilmezse bel fıtığı gibi ciddi rahatsızlıklara dönüşebilir.

Bel Düzleşmesi Nedir Tedavisi Nelerdir? 2

Bel Düzleşmesi Tedavisi

Bel düzleşmesi tıbbi hekimler tarafından röntgen çekilerek belirlenir. Düzleşmenin oranı belirlendikten sonra ise kas gevşetici ilaçlarla beraber fizik tedavi uygulanır. Düzleşmenin oranı ve hastanın fizik tedaviye davamlılığı ile orantılı olarak ortalama on beş veya yirmi seansta tedavi tamamlanır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bel-duzlesmesi-nedir-tedavisi-nelerdir/