Berat Kandili Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Önemi Nedir?

İslam dininde yeri olan önemli gecelerden biri Berat Kandili’dir. Berat Arapçada temize çıkma demektir. Bu sebeple bu mübarek gecede Yüce Allah’tan bolca af dilenip, ibadet edilmelidir. Berat Kandili, üç aylardan bir olan Şaban ayının 15. gecesine denk gelmektedir. Berat Kandili, Allah’ın kulları için her şeyi bilmesi ve bu bildiklerinin kader olarak yazıldığı gecedir.

Şaban ayının 15. gecesine denk gelen gün Berat Kandili, Kadir Gecesi’nden sonra gelen en değerli günlerden biridir. Bazı kaynaklarda Berat Kandili için Rahmet Gecesi ifadesinin kullanıldığını da görmekteyiz.

Bu rahmet gecesinde Allah’ın kullarının beratını bu gece hazırladığı bilinmektedir. O sene içinde yapılacak ameller, ölüm tarihi ve rızık gibi insanların tahmin edemeyeceği konular Allah tarafından önceden inşa edilmektedir.

Hz. Muhammed (SAV)’in de bu gecede çokça dua ve af dilediği bilinmektedir. Bu nedenle Berat Kandili’nde kulların Allah’a daha yakın olmaları adına, dünya işlerini bir kenara bırakmış vaziyette yaradanlarına tam bir teslimiyet içinde olmaları gerekiyor. Günahların af olması ve duaların kabulü için bu şekilde bir teslimiyet oldukça önemlidir. Berat gecesinde yıl içinde doğacak bebeklerin ve ölecek kişilerin akıbeti belli olmaktadır.

Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili Nedir?Mübarek aylardan biri olan Şaban ayına denk gelen Berat Kandili, bu ayın 15. gecesinde (14. günü 15. güne bağlayan gece) hatırlanmaktadır. Berat Arapçada temize çıkma anlamına gelir. Kandil olarak Müslümanlar tarafından karşılanılan bu gece, insanların önlerinde yaşayacakları bir sene içindeki olacakların Allah tarafından yazıldığı gecedir. Kulların bilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’ın bilmesi ve bunu kayıtlara geçmesi Berat gecesinde olmaktadır. O günü ibadetle geçiren kişilerin dualarının kabul olacağı ve günahlarının af olacağı pek çok ayet ve hadiste açıkça belirtilmiştir.

Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır?

Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır?Mübarek üç ayların ilki olan Şaban ayının 15. gecesine denk gelen Berat Kandili, Müslümanlar için ibadet ederek değerlendirilmesi gereken önemli gecelerden biridir. Hz. Peygamberin (SAV) de bu gecede çokça ibadet ettiği ve ümmetine de ibadet etmeleri yönünde tavsiyelerde bulunduğu çeşitli hadislerde yer almaktadır. Önemli günlerin hatırlanması ve ibadetle geçirilmesi için belirli aralıklarla kutlanan kandiller, Müslümanların faydalı amel gerçekleştirebilmeleri için oldukça önemlidir. Ayrıca Müslümanların iletişimini kuvvetlendiren günler olması özelliği ile de telefonla ya da mesajla insanlar birbirlerinin kandillerini kutlamaktadır.

Berat Kandili’nin Önemi Nedir?

Berat Kandili'nin Önemi Nedir?Berat Kandili’nin önemi bazı kaynaklarda borçlunun alacaklısına borcunu ödeyip borcundan nasıl kurtuluyorsa, Allah da Berat gecesinde kullarına o şekilde berat etmektedir şeklinde örneklendirilmiştir. Berat gecesinde hikmeti bol olan bütün işlerin ayrımına varmak mümkündür. Ayrıca Berat Kandili’nde yapılan amellerin karşılığı Allah katında oldukça değerlidir ve karşılığını kuluna fazlasıyla vermektedir. Bu gecede Allah tüm tövbe kapılarını sonuna kadar açmakta ve bütün duaların kabul olunacağına dair bilgiler vermektedir.

İlgili İçerik: Miraç Kandili Nedir?

Berat Kandili gecesinde Hz. Muhammed (SAV)’in de şefaatini kazanmak için bol bol salavat getirmek gerekmektedir. Çünkü Berat gecesinde Allah, Hz. Muhammed (SAV)’in şefaat yetkisini sonuna kadar aralamıştır. Berat Kandili’ni önemli kılan diğer bir ayrıntı ise, geçmiş günahların affı söz konusu olurken, dua ile de geleceğin en güzel şekilde Allah tarafından şekillendirilmesi mümkündür.

Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Berat Kandili'nde Hangi İbadetler Yapılır?Bu gecede ibadet kalıplarına dayanmadan kişinin elinden geldiğince ibadet etmesi tavsiye edilir. Bol bol Kuran-ı Kerim okunması ve kaza namazlarının kılınması tavsiye edilmektedir. Ayrıca yoksul ve yetimlerin bu gecede unutulmaması, elden geldiğinde yardımda bulunulması öğütlenmektedir. Berat Kandili gecesinde kılınması rivayet edilen 100 rekât namaz tavsiye edilse de, bu gece için farz bir namaz olmaması nedeniyle 100 rekât namazı kılmakta zorlananların yapabilecekleri ibadetleri yapmaları daha hayırlıdır. Kandil geceleri Müslümanların dünya işlerinden sıyrılıp ahirete yönelmeleri gerektiğini hatırlatan en değerli günlerdir. Bu kutsal gecede yoksullara yardım edilmeli, bol bol namaz kılınmalı, eş-dost, akraba aranarak hatırlanmalı, hayattan göç edip gitmiş olanlar için de dua edilip, kabirleri ziyaret edilmelidir.

Peygamber Efendimiz (SAV)’in, Berat Kandili için söylediği şöyle bir hadis bulunmaktadır; “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur” .

Kaynak: http://bilgihanem.com/berat-kandili-nedir/