Bere Nasıl Örülür?

Kış geldiği zaman, el işi seven hamarat hanımlar, eşleri ve sevdikleri için hemen bir şeyler örmeye başlarlar. Biz de burada sizlere bu konuda yardımcı olmak için bere örme konusu ile ilgili tüm detayları şişle bere nasıl örülür konusuyla anlatacağız. Böylece herkes pratik bere yapımı öğrenmiş olacak.

Bereyi örmek için şişe 7-8-9 ilmek alıyoruz en ideali 9 ilmektir. 7 ilmek genelde bebek bereleri için kullanılır. O halde bazı bere örnekleri ile konuya başlayalım.

 • Şişe 9 ilmek alıyoruz.
 • Bir sıra ters örüp ön yüze geliyoruz.
 • İlk ilmeği örmeden alıp, her düz sırada böyle ilk ilmek örülmeden alınacak şekilde ikinci ilmeğin yanından gizli arttırma yapıyoruz. Yani ilmeğin dibindeki ilmeği şişe takıp örüyoruz.  Eğer isterseniz burada şişe dolama yaparak da arttırabilirsiniz ama berenin hava almaması gerekir, berenin delikli olmaması için gizli arttırma yöntemi ile ördük

  Bu ilk arttırma sırasında her ilmeğin yanından gizli arttırma yapıyoruz.

  Arka sırayı ters ördük. Eğer örme sistemine dikkat ederseniz, ikinci arttırma sırasında arttırılması gereken yerleri işaretli olmalı.

  Yani yine ilk ilmeği örmeden alıp, yanındaki ilmekten ilmek çıkarıp, örüp, çıkardığımız ilmeği de öreceğiz. İlk arttırma sırasında ilmekler hatırlarsanız 2 olmuştu. Bu sırada arttırmayla 3’er ilmek olacak.

  Bir sonraki arttırma sırasında, artırma yapılan yerler belli olmaya başladı. Her defasında önceki sırada arttırdığımız ilmeğin yanından ilmek çıkarıp örüyoruz.

  Böylece berenin tepe kısmı ortaya çıkmış olmalı. Daha önce olduğu gibi üçgen üçgen arttırmalar aynen devam ediyor.

  Katladığımız da berenin tepe kısmının oluşmaya başladığını görebiliriz. Bu bereyi öreceğimiz kişinin kafa ölçülerine göre arttırma işlemine devam ediyoruz. Çocuklar için 80 ile 95 ilmek yeterlidir. Büyükler içinde 95-110 ilmek arası değişiyor. İpin kalınlığına ve yaşa göre.. En iyisi 85 – 86 ilmek olduğunda ölçmeli.

  Bebek Beresi Nasıl Örülür

  Bere : 4.5 numara örgü şişine 90 ilmek atın. 1. sıradan itibaren 1/1 lastik örmeye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 27 cm. – 68 sıra olduğu zaman, bere tepesi için 69. sırada eşit aralıklarla 9 kere 2 ilmek eksilterek (3 ilmeği 1 ilmek örün) örün. Sıra sonunda şişte toplam 72 ilmek kalacaktır. Sonraki her 6. sırada 2 kez 9 kere 2 ilmek (aynı ilmek eksiltme noktalarından) eksilterek örün. Sonraki 6. sırada sıra boyunca 2 ilmeği 1 ilmek örerek sırayı ve örgüyü tamamlayın. Şişte kalan 18 ilmeği açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmeklerin içinden örgü ipliği geçirerek sıkıştırın, ipliğin uçlarını sabitleyin. Bere arka orta dikişini birleştirin.

  Bere Nasıl Örülür? 1

  Erkek Bere Nasıl Örülür

  Şapka nasıl örülür bu yazıda ölçüleriyle verelim

  Bere : 4.5 numara örgü şişine 100 ilmek atın. 1. sıradan itibaren 1/1 lastik örmeye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 24 cm. – 60 sıra olduğu zaman, bere tepesi için 61. sırada eşit aralıklarla 10 kere 2 ilmek eksilterek (3 ilmeği 1 ilmek örün) örün. Sıra sonunda 80 ilmek kalacaktır. Sonraki her 6. sırada aynı ilmek eksiltme noktalanndan 2 kez daha 10 kere 2 ilmek keserek örün. Sonraki 6. sırada sıra boyunca 2 ilmeği 1 ilmek örerek sırayı ve örgüyü tamamlayın. Şişte kalan 20 ilmeği açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmeklerin içinden örgü ipliği geçirerek, sıkıştırın. İpliği sabitleyin. Bere arka ortasını birleştirin.

  Bu yazıda sizlere şişle bere nasıl örülür resimli örnekleri ile anlatmaya çalıştık. Umarız sizlerde yapabilir ve kışı sıcacık geçirebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bere-nasil-orulur/