Bergamot Nedir?

Bergamot, kokusu portakal kokusuna benzeyen daha çok çayı tüketilen bir bitkidir. 1000 yılı geçkin süredir çay olarak tüketilen bu bitki yetiştirildiği yere göre mor, beyaz, pembe ve kırmızı renklerde olabilir. Bitkisi, çayı, reçeli ve yağından faydalanılan bergamot hakkında detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bergamot Nedir? 1

Bergamot, koyu yeşil uzun yapılı yaprakları olan bir meyvedir. Yapraklarına göre çiçekleri çok küçük olan bu bitki, ülkemizde Doğu Akdeniz şehirlerinde yetiştirilir. Limona benzer meyveleri olan bu bitkinin kokusu portakala benzer. Hoş kokusu ile pek çok mutfakta yerini almış olan bergamot, bazı mutfaklarda baharat olarak bile kullanılır. Meyvesi hafif ekşimsi tada sahip olan bergamotun yaprakları, kabukları ve tohumları da kullanılabiliyor.

Bergamot meyvesinin kabukları rendelenerek limonata ya da doğal meyve suları için tat verici olarak kullanılabilir. Bunun yanında yapraklarından elde edilen bergamot reçeli de bitkinin tadını taşıyan, şifalı bir doğal reçel olma özelliğindedir. Daha çok çayı hazırlanıp tüketilen bergamot, kalsiyum sitrat ve sitrik asit üretiminde de etkili şekilde kullanılır. Bu nedenle kimya sanayi için de önemli bir yere sahiptir.

Bergamot çok hoş kokuya sahip bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı parfüm sanayinin de dikkatini çekmiştir. Kozmetik sanayinde de bazı kokuların elde edilmesinde bu bitkiden yararlanılır. Tek başına kabuk ya da meyve kısmından elde edilen esansların kullanıldığı bergamot, doğal koku verici yağlardandır.

Bergamot Faydaları

Bergamot sağlık için faydalı bitkiler arasında yer alıyor. Bergamot yağı, reçeli ve çayı yaygın şekilde kullanılır. Bergamotun genel faydalarını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.
Bergamot bitkisi böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak vücut direncini arttırır ve buna bağlı olarak vücuda giren mikropların öldürülmesini sağlar.

Bergamot Nedir? 2

Çayı sindirim sistemi hastalıkları için etkilidir. Bağırsaklarda biriken gazın atılmasını sağlar. Mide ağrısı ve bu ağrıların neden olduğu başka sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

  • Bergamot sinek ısırıklarının tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca sivilceli ciltler ve yağlı ciltler için tedavi edici özelliği vardır.
  • Bergamot kokusunun rahatlatıcı etkisinden dolayı depresyon tedavisinde kullanılabilir.
  • Bergamot boğaz ağrısı için iyi bir tedavi edicidir.
  • Aşırı stres durumunda bergamot çayı ve bergamot yağı kullanılabilir.
  • Doğal koku ve parfüm olarak bergamot esansı kullanılabilir.

Bergamot bitkisinden en yaygın şekilde yapraklarından çay yaparak yararlanılır. Bergamot çayı hazırlamak için normal çay yapraklarının demlenmesi gibi aşamalar uygulanabilir. Bergamot çayı için kaynayan suyun içine bir çay kaşığı kadar toz bergamot yaprağı atılır. Demlenmesini bekleyin. Çayı ateşten aldıktan sonra 5 dakika daha bekleyip kıvam almasını sağlayın. Süre sonunda siyah çay gibi tüketebilirsiniz.

Bergamot Nedir? 3

Bergamot bitkisinin yapraklarından, kabuk kısmından ya da tohumundan bergamotlu çay hazırlanabilir. Çayın demlenme süresi ve su içine atılacak olan miktar bitkinin hangi kısmından çay hazırlandığına göre değişir. Bergamaton kurutulmuş kabuklarından çay hazırlamak için demliğe 2 çay kaşığı, yaprak ya da tohumundan çay hazırlamak için 1 çay kaşığı kadar demliğe çay atılması yeterlidir.

Her bitki çayı ya da şifalı bitkide olduğu gibi bergamotun da kullanımında dikkat edilmediğinde bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Uzun süreli ve aşırı kullanımda bayanlarda adet düzensizliği ve rahimde ağrı sorunu ortaya çıkabilir. Bu özel çayın hamile bayanlar tarafından tüketilmesi de sakıncalıdır. Bu nedenle gebelik boyunca anne adaylarının bergamot çayı tüketmemeleri önerilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bergamot-nedir/