Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çay Nedir: Beyaz çay, çay yapraklarının olgunlaşmamış halde iken beyaz tüylerle kaplı haliyle Yaprakların toplanarak oluşturulmasıyla meydana gelir. Yeşil çay siyah çay ve beyaz çay aynı bitkiden üretilmekte ise de tatları arasında çok fark vardır.  Beyaz çayın çeşitleri vardır. Diğer çaylara göre daha yumuşak bir içime sahip olan beyaz çay faydaları bakımından da siyah çay ve yeşil çaydan ayrılmaktadır.

Hiç açılmamış olan çay tomurcuklarından ve yapraklarından üretilen beyaz çayın en kalitelisi Çin’de yetişmektedir. Dünyaya çay kültürünü yayan ülke de Çin’dir. Özellikle Zen Budist rahipleri çay seremonileri düzenleyerek odun ateşinde saatlerce meditasyon yaparken çayın usulca demlenmesini sabırla beklerler. Çin Bunun dışında Sri Lanka’da Beyaz çay üretilmektedir. Oldukça zor bir üretim sahası olan Beyaz çay yeşil ve Siyah çaya oranla daha zahmetli süreçlerden geçmektedir çünkü beyaz çay Beyaz tüylerle kaplı tomurcukların toplanması için gerekli zaman kollanmalı ve tam zamanında uygun hava şartlarında Bütün yıl boyunca sadece ilkbahar ayının bir haftalık sürecinde toplanabilmesi gerekmektedir. Beyaz çay siyah çayın olgunlaşmamış halidir. Bu yüzden faydaları da siyah çaya göre farklılık göstermektedir.

Beyaz çayın bir çok faydaları vardır.

 • Kolojen Yıkımını Engeller: Yapılan araştırmalarda beyaz çayın özellikle kolojen yıkımını baskılayıcı bir özelliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • Kanserli Hücre Oluşumunu Engeller: Bütün bitki alemindeki milyonlarca farklı tür bitkiler üzerinde  son zamanlarda derin araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmalar derinleştirildikçe bitkilerin daha önce bilinmeyen özellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Beyaz çay üzerinde de bir sürü araştırma yapılmış ve beyaz çayın özellikle Oregon Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda kanserli hücre oluşumunu engellediği yönünde bir takım bulgulara rastlanmıştır. Beyaz çay kadınlarda yumurtalık kanseri riskini de en azaltmaktadır ayrıca  beyaz çay kolon kanserine Prostat kanserine Pankreas kanserine de  engel olabilecek bileşikler barındırmaktadır.
 • Tansiyon : Beyaz çayın diğer bir özelliği ise Kan damarlarını genişletmesi ve böylece tansiyonun düşmesine yardımcı olmasıdır. Bu açıdan hipertansiyon tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Cildi Yeniler: İçeriğindeki bol miktarda kateşin maddesi yeşil çay ve siyah çayla kıyaslandığında daha fazla yoğunlukta bulunmaktadır.Beyaz çayın cilt hücrelerini yenilemek gibi başka bir faydası daha vardır. Çünkü beyaz çay bol miktarda antioksidan barındırmaktadır. Vücutta serbest radikallere karşı koruma sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Güneşin zararlı ultraviyole UV ışınlarına karşı cilt hücrelerinde oluşan hasarı gidermekte Beyaz çay son derece faydalıdır. Ayrıca beyaz çay zayıflamak içinde kullanılmaktadır.Beyaz Cayin Faydalari
 • Beyaz çayının şimdilik bilinen ciddi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Fakat siayah çay veya yeşil çayda olduğu gibi fazla tüketilmesi , kişide baş dönmesi veya uykusuzluk yapabilir. Bu yüzden günde iki fincandan fazla içilmesi önerilmemektedir.  Ayrıca beyaz çay ve siyah çay ile etkileşimi olan ilaçları kullanmamaya özen gösteriniz. Yanlış yapılan bir durum hayatınızı olumsuz şekilde etkileyebilir hatta ani ölümlere dahi yol açabilir. Bu yüzden dikkatli şekilde kumlanmanız gerekmektedir.

  Beyaz çay çeşitleri,  diğer bitkisel çaylar gibi hazırlanır yani kaynamış bir fincan suyun içine bir tutam bu bitki atılır ve üzeri kapalı şekilde beş dakika boyunca demlenmesi beklenir. Beş dakika sonunda çay süzülür ve içilir. Beyaz çay düzenli içildiğinde kişiye kilo kaybettirir. Ayrıca beyaz çayı ambalajlı şekilde almıyorsanız lütfen tazeliğini kontrol ederek alınız bayatlamış beyaz çay size fayda sağlamayacaktır veya çok az fayda sağlayacaktır.

  Beyaz Cay Nasil Hazirlanir

  Beyaz Çay Fiyatı:Beyaz çay diğer çaylardan farksız şekilde satılmaktadır. Yani 10 TL’yi geçmeyen birim fiyatına sahiptir.  Alacağınız çayı ambalajlı şekilde almanız gerekmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/beyaz-cayin-faydalari/