Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin Anevrizması Nedir?

Anevrizma beyinde bulunan atardamar duvarının zayıflaması nedeniyle ortaya çıkan balonlaşma olmaktadır. Genel olarak damarların çatallanma bölgelerinde görülmektedir.

Alışmış olan yapı normal damara göre çok dayanıksız bazı durumlarda ise yırtılarak beyin içinde kanama yaparak yaşamı tehlikeye sokmaktadır. Anevrizmalar doğuştan gelen damar gelişme bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Veya yüksek tansiyon nedeniyle, damar sertliği enfeksiyonlar ve kafa travması sonrası ortaya çıkmaktadır. Anevrizmalar genel olarak beyinin en alt tabanına yerleşmek de ve burada bulunan beyin omurilik sıvısı içinde kanamaya neden olmaktadır. Anevrizma tipleri şu şekildedir;

 • Sakküller (Kese) Biçimli Anevrizmalar:  insanlarda çok sık görülen anevrizma tipi olmaktadır. Beynin tabanında bulunan büyük damarların çatallanma bölgelerinden meydana gelir. Bu çatallanma noktalarında damar duvarı yüksek derecede basınca neden kalır. Basınç sonucu zamanla damar duvarında oluşturmuş olduğu hasar nedeniyle balonlaşma meydana gelir. Yıllar içerisinde bu balonlaşma gelişir ve yırtılma riski başlar.
 • Fiziform (İğ) Biçimli Anevrizmalar: Bu anevrizma çeşidi damarın uzun bir bölümünü içermekte iğ şeklinde bir genişleme yapar ve yırtılarak kanamaya neden olur. Bu çeşit anevrizmalar yırtılarak kanama yapar. Beyin dokusunda baskıya neden olur, pıhtılaşma normal beyin damarlarında tıkanmaya neden olur.
 • Mitotik (İltihap) sonucu ortaya çıkan anevrizmalar:  Çok nadir olmaktadır. Damarın mikrobik hastalığı neticesinde gelişmektedir kese biçiminde olur. Ortaya çıkan iltihap damar duvarında hasara neden olmaktadır. Duvar zayıflama sonucu yırtılma riski taşımaktadır.

 • Travmatik (Kaza Sonucu) Gelişen Anevrizmalar: Beyin kan damarlarında kaza sonucu ortaya çıkan anevrizma çeşidi olmaktadır. Ortaya çıkan travma bölgesinde hasar gören damar duvarı zayıflar ve yırtılır.

Beyin Anevrizması Belirtileri

Beyin anevrizması belirtileri şunlar olmaktadır;

 • İnsanlarda ortaya çıkan ve herhangi bir bölgede görülen baş ağrısı
 • Kusma ve bulantı
 • Ensede meydana gelen sertlik bu sertlik sonucu kişi başını kolay bir şekilde eğemez. Bulanık veya çift görme
 • Işığa karşı duyarlılık
 • His kusurları

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Kanama yapmamış anevrizması olan kişiler bu belirtileri görmeyebilir. Bazı hasta grubunda şu belirtiler görülmektedir. Göz sinirlerinde felç ortaya çıkar. Tek taraflı olarak genişlemiş olan göz bebeği, gözün arkasında ve üstünde meydana gelen ağrılar, çift görme, bir bölgede ortaya çıkan ve sürekli devam eden baş ağrısı, devam eden uyuşukluk ve halsizlik meydana gelmektedir. Damarların genişlemesi ve balonlaşması sonucu ortaya çıkan anevrizma ani ölümlere neden olmaktadır. Ortaya çıkan balonlaşma bir bomba gibi patlama yapmaktadır. Beyin anevrizması riski taşıyan kişiler şunlardır;

 • Beyaz ırk
 • 60 yaş üzeri kişiler
 • Erkekler
 • Sigara içen kişiler
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler
 • Ailesinde beyin anevrizması yaşamış olan kişiler
 • Diyabet hastaları

Kolesterol problemi yaşayan kişiler beyin anevrizması riski taşımaktadırlar.

Beyin Anevrizması Tedavisi Nedir?

Küçük olan anevrizmalar 6 ay veya 1 yıl gibi süren ultrason ve düzenli bir şekilde takibi yapılmaktadır. Bu takip sürecinde hasta olan kişi ağır şeyler kaldırmayacak, aşırı ıkınma yapmayacak yüksek tansiyon durumları ile kandaki yağ oranına dikkat etmesi gerekir. Sigarayı bırakacak.

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

Beyin anevrizmalarının ilaç ile tedavisi yoktur. Beyin anevrizma tedavisi yani beyin anevrizması ameliyatı açık veya kapalı ameliyat ile mümkün olmaktadır. Beyin anevrizmalarının kapalı ameliyat ile yapılması şu şekilde olmaktadır. Kafatası açılmadan önce damar içinde uygulanan bazı yöntemler uygulanır. Kapalı yöntem genel anestezi altında yani hasta uyutularak yapılmaktadır. Yapılacak işlemler anjiyografi cihazı ile takip edilmektedir. Tedavinin başlamasında hasta olan kişinin kasık bölgesinde bulunan atardamar içine 2 milimetre çapında bir giriş açılarak başlanır.

Kapalı anevrizma tedavisi tüm aşamaları açılmış olan 2 milimetre çapındaki giriş yerinden yapılmaktadır. Atardamar içerisinde anevrizmaya kapatmak için kullanılmış olan çok ince mikrokateter anevrizmanın bulunmuş olduğu damar içine yönlendirilir. İçi boş ve çok ince yumuşak bir plastik tüp şeklinde micro kateterlerin ucu anevrizma kesesi içerisine yerleştirilir.

Anevrizma kesesi mikrokater içerisinde gönderilerek platin den yapılmış olan ve çok yumuşak yapıda olan koil adı verilmiş olan teller ile doldurma işlemi yapılır. Anevrizma kesesi koiller ile dondurulma işlemi yapıldıktan sonra anevrizma içine kan girişi tam olarak durdurulduğu zaman mikrokateter anevrizma içinden geri alınarak işlem tamamlanmış olur. Kapalı olarak yapılan anevrizma tedavisi sonrası hasta 3 gün sonra normal hayata döner.

Beyin anevrizması ameliyatı şu şekilde yapılmaktadır. Gövde karındaki anevrizmalar için genel bir anestezi uygulanır. Anevrizma üzerinde bulunan deri ve kas tabakası açılarak anevrizma olmuş olan damar bulunur. Çevresinde bulunan dokulardan ayrılır, daha sonra anevrizmanın başlangıç sonuna kan akışını geçici olarak kesecek pensler konularak anevrizma duvarı açılmaktadır.

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 4

İçeride oluşmuş olan kan pıhtısı temizlendikten sonra anevrizmanın yukarısında ve aşağısında bulunan sağlam duvar bölümlerini suni şekilde yapılan damar dikilerek tutturulur. Karında ve gövdede bulunmuş olan anevrizmalar haricinde ve diğer alanlarda  suni damar yerine bacakta bulunan toplardamarlardan birisi kullanılır. Kanama olmadığından emin olduktan sonra açılmış olan dokular yeniden kapatılır.

Beyin anevrizması sonrası kişilerde beyin kanaması sonucu ölüm olabilmektedir.

Beyin anevrizması ameliyat riskleri olarak ameliyat sonrası şu riskler ortaya çıkar. Kişilerde denge sorunları, hafıza kaybı, görme ve duyu kaybı olmaktadır.

Beyin anevrizması tedavisi seçenekleri olarak günümüzde anevrizma tanısı almış olan hastalar için üç çeşit tedavi seçeneği bulunmaktadır. Gözlem veya ameliyat olmayan tedavi, ameliyat ile anevrizmanın kapatılması damar içi tedavi ile tıkanma olmaktadır.

Beyin Anevrizması Nedenleri Nelerdir?

Beyin anevrizması nedenleri olarak şunları belirtmek gerekir.

Dejenerasyon inflamasyon dediğimiz damar duvarı içerisinde ortaya çıkan bazı reaksiyonlar.

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 5

Yüksek tansiyon üzerinden gerçekleşen anevrizmanın oluşum aşamasının yüksek tansiyonun ortaya çıkardığı durum söz konusu olmamaktadır. Genel olarak insanlarda yer alan algının tansiyon hastalarından tam olarak anevrizma hastası olarak görüldüğüdür. Bu durum tamamen yanlıştır.Damar duvarında doğuştan meydana gelen genetik bozukluklar bunlara bağlı olarak bağ dokusu hastalıkları örnek verilebilir. Sigara içmek anevrizma gelişimini önemli ölçüde artırmaktadır. Yaş anevrizmanın oluşumunda önemli rol oynar 65 yaşından sonra anevrizma görülür.

Beyin anevrizması bitkisel tedavi yöntemleri olarak atkestanesi, alıç bitkisi parahtinsen  kullanımı çok yararlı olmaktadır. Lahana kürü, maydanoz kürü ve sarımsak kürü yaparak faydası görülmektedir. Sarımsak kürünü üç gün sarımsaklı olarak ve üç gün sarımsak sız olarak uygulamak faydalı olacaktır. Aort damarı genişlemesi yani beyin anevrizması bitkisel tedavi olarak şu bitkilerin kullanılmasında faydaları vardır;

 • Sarımsak
 • Alıç
 • Ökse otu
 • Hindiba
 • Civanperçemi
 • Kedi otu kökü
 • Biberiye
 • Pabrika
 • Zencefil

Beyin Anevrizması Nedir, Belirtileri Tedavisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 6

Vücudumuzun ödem toplamaması için idrara çıkma problemi yaşayan kişiler muhakkak bir tedaviye ihtiyacı vardır. İdrara çıkmamak aort damarının genişlemesini artırmakta en büyük nedenlerden biridir. Aort genişlemesinde bitkisel tedavi uygulaması için mutlaka doktora danışmak gerekir. Kalbi güçlendirmek için kullanılan bitkisel yöntemler aort damarı genişlemesi durmaktadır. Vücut içerisinde birikmiş olan sıvılar dışarı atılamaz ise kalp  zayıf duruma düşer ve vücut ödem yapmaya başlar.  Ödem oluşması kalp ve aort damarının genişlemesine neden olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/beyin-anevrizmasi-nedir-belirtileri-tedavisi-nedenleri-ve-bitkisel-tedavi-yontemleri-nelerdir/