Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin kanaması diğer bir ismi ile anevrizma konuşma güçlüğü çekmek, kusma yaşamak, Midede bulantı, çok şiddetli olmak üzere baş ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkmakta ve hastaneye geç gidildiği durumlarda ölümlere neden olmaktadır. Beyin kanaması sonucu beyinde çeşitli hasarlar meydana gelmektedir. Bu gibi şikayetleri meydana gelen kişiler çok acil olarak hastaneye başvurması gerekir.

Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dünyada ve yurdumuzda beyin kanamaları sonucu birçok insan hayatını kaybetmekte veya felç olmaktadır. Beyin kanaması geçiren kişilerin geçirmiş olduğu ilk 2 saat içerisinde Doktor kontrolünde tedavi yapıldığı sırada önemli tedbirler alınarak büyük bir bölümü tedavi edilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması nedir gibi sorulara verilecek cevap şudur. Beyin kanaması beyinde bulunan atardamarların balon şeklinde şişerek damarların çatlaması nedeniyle ortaya çıkar. Atardamarların balonlaşması neticesinde dayanıksız bir hale gelir ve yırtılması sonucu beyinde kanamaya neden olur.

Beyin kanaması belirtileri olarak beyin kanamaları damarların gelişme bozukluğuna bağlı olarak veya tansiyonun yükselmesi, damar sertliğinin ortaya çıkması ve başın bir yere vurulması sonucu ortaya çıkabilir. Beyin kanaması genel olarak beynin alt kısmında oluşur ve buradaki beyin omurilik sıvısı ile kanamaya neden olur. Beyin kanaması belirtileri vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan;

 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ve kusma
 • ensede meydana gelen sertlik
 • gözlerde çift görme ve bulanık görme gibi durumlar beyin kanamasının belirtileri olarak ortaya çıkar.
 • Bu gibi belirtiler çok az hasta kişilerde ortaya çıkar. Bazı hastalarda ise şu belirtiler meydana gelir.

  Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

 • Göz kapağının düşmesi rahat bir şekilde göz kapağını oynatamama
 • göz sinirlerinde meydana gelen felç
 • Gözde meydana gelen çift görme
 • vücutta oluşan uyuşukluk ve halsizlik
 • baş ağrısı gibi belirtiler Beyin kanaması geçiren kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Sık sık meydana gelen dalgınlıklar ve geçirilmiş olan nöbet beyin kanamasının nedenlerindendir.
 • Diğer yandan beyin kanamasının belirtileri ağızdan köpük gelmesi durumu
 • çok sık olarak idrar kaçırma
 • bilinci kaybederek yere düşme ve yığılma
 • bacaklarda ve kollarda meydana gelen istem dışı hareketler
 • kulakta meydana gelen çınlama sesleri ve sabah uyandığı zaman meydana gelen baş ağrısı mide bulantısı gibi olaylar beyin kanaması belirtileri sayılır.
 • Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

  Bir kişinin beyin kanaması geçirdiğini anlamak için meydana gelmiş olan beyin kanaması esnasında kan beyin içerisinde bulunmuş olan boşluklara dolar. Kanamaya çok acil olarak müdahale edilmezse hasta ölebilir veya felç kalabilir. Beyin kanaması geçiren kişiyi anlamak için doktorların vermiş olduğu bilgiye göre şunları yapmamız gerekir. Beyin kanaması geçiren kişinin dilini dışarı çıkartmasını istemeliyiz.

  Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

  Kişiyi konuşturmamız gerekir. Hasta olan kişiye gülümsemesini istemek gerekir, gülümseme yapamıyorsa felç olduğunu belirtir. Kişinin iki kolunu birden kaldırılması istenir. Bunları yaparak kişinin beyin kanaması geçirdiği anlaşılmış olur. Hasta olan kişi bu istenilen hareketleri yapamıyorsa çok acil olarak hastaneye götürmek gerekir.

  Beyin Kanaması Neden Olur?

  İnsanlarda meydana gelen beyin kanamaları birçok nedenlere bağlıdır. Beyin kanamasının nedenleri kesin olarak bilinmese de beyin kanamalarına neden olan durumlar şunlardır.

 • Şeker hastalığı
 • Sigara kullanımı
 • Hipertansiyon
 • Kişilerin aşırı derecede alkol kullanması
 • Kişilerde doğuştan gelen genetik yapı
 • Kan damarlarına yapılan baskın veya hasar. Bu hasarlardan ortaya çıkan Damar sertliği ve tramvalar.
 • Kişilerde meydana gelen bazı enfeksiyon kapmalar ve hastalıklar.
 • Genç kişiler beyin kanaması geçirmede önemli bir yaş grubudur. Kafatası ve beyin Zarı arasında oluşmuş olan kanamalar ve kafaya yapılmış olan travmalar nedeniyle beyin kanamaları ortaya çıkmaktadır. Gerekli müdahalenin yapılmadığı durumlarda hasta olan kişi ölüme veya felç olmaya kadar gidebilir. Bilinç kaybı ile meydana gelen bayılmalar ve kasılmalar beyin kanamasına neden olur.

  Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır? 3

   

  Beyin Kanaması Tedavisi

  Beyin kanaması geçiren kişilerin tedavileri kanama geçiren kişinin tedavisinin amacı hastayı hayata döndürmek bulguları gidermek kanamanın neden meydana geldiğini bulmak ve istenmeyen vakaların gelişimini önlemektir. Beyin kanaması sonucu komaya girmiş olan hasta uygun bir pozisyona getirilip yatırılması gerekir. Hastaya verilecek hava yolunun açık olması sağlanır.

  Kafa içerisinde bulunan basıncının azaltılması için kafa içerisinde birikmiş olan sıvının alınması gerekir. Hasta olan kişiye bilinci açık ise yatak istirahati verilir. Bu durumda kafa basıncını yükseltecek birçok etkin durumlardan korunması gerekir. Bu durumlar aşağı yukarı eğilmek yapılacak pozisyon değişikliği ve gerinmek gibi durumlardan kaçınılması gerekir. Dışkılama yapılacağı sırada Beyin kanaması geçiren kişi ıkınma yapacağı için kafa içerisinde basınç artacaktır.

  Bu gibi durumu önlemek dışkıyı yumuşatan yumuşatıcılar veya laksatifler verilmelidir. Meydana gelen baş ağrısını gidermek için gerginliği azaltan ilaçlar veya ağrı kesici Antibiyotikler verilebilir. Kan damarlarında meydana gelen spazmı önlemek için doktor tarafından ilaç takviyesi yapılır. Ameliyat gibi tedaviye genel olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Kafatası açılması suretiyle yapılan anevrizma klipsleme ameliyatı veya kasıktaki atardamarlar yoluyla beynin içine platin yay gönderilerek yapılmış olan cerrahi işlemin yapılması gerekir.

  Beyin kanamalarını önlemek için beyin kanaması ameliyatı için en doğru yöntem kan basıncını kontrol altına alarak normal bir seviyeye getirmektir. Kan basıncını normal seviyeye getirmek için verilmiş olan ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Fazla kilosu olan hastanın kilo vermesi sağlanır.

  Beyin kanaması sonrası beyinde oluşan Kanama esnasında kafada oluşmuş olan basıncın ortaya çıkaracağı baş ağrısı olmaktadır. Beyin kanaması kalıcı hasarlar ortaya bırakır. Beyin kanaması geçiren kişinin ilk olarak ameliyat edilmesi gerekir. Yapılan beyin ameliyatında beyin kanamasına yol açan durumlar tedavi edilir. Kist ve tümör var ise oluşmuş olan bu tümörler temizlenir. Beyin kanamaları tedavi edildikten sonra şeker ve hipertansiyon nedeniyle yeniden ortaya çıkabilir.

  Beyin kanaması geçiren kişinin tam iyileşme zamanı olmadan kendi işlerini yapamaz. Bunun için hastaya yardım etmek neticesinde yanında bir kişinin bulundurulması gerekir. Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci boyunca Doktorun vermiş olduğu talimatları kesin olarak uyulması gerekir. Hasta olan kişi üç veya 4 gün boyunca hiç banyo yaptırılmalıdır. Ameliyat olan kişiye 72 saat sonra banyo yapabilirsin denilmektedir. Hastaya verilmiş olan mide koruyucu haplar ağrı kesici haplar bir antibiyotikler bitinceye kadar kullanılmalı. Bu ilaçlar bittikten sonra başka ilaçlar alınmamalıdır.

  Beyin Kanaması Belirtileri Neden Olur Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır? 5

  Fakat hastaya verilmiş olan nöbet önleyici ilaçlar devamlı kullanılmalıdır. Fazla kilolu olan kişiler kilo vermesi gerekir. Hasta olan kişinin araba kullanıyor ise en az 3 ay araba kullanılmaması gerekir. Hasta ameliyat sonrası 3 ay gibi süre içerisinde cinsel ilişkiye girmemelidir.

  Alkolü bırakmalıdır. Sigara tüketimi yapmamalıdır. Fazla güneşte kalmayacak. Mecbur olmadığı sürece uzun yolculuğa çıkarmayacak. Hastaneden taburcu olduktan sonra her ay kontrole gelinmesi gerekiyor.

  Beyin kanaması geçiren kişinin çok dikkat etmesi gerekir. Almış olduğu ilaçlar kan sulanması yapabilir ve buna dikkat etmesi gerekir. Yüksek tansiyona neden olan yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınması gerekir. Beslenmesine dikkat edip dengeli beslenmelidir. Düzenli bir şekilde egzersiz hareketleri yapmalı. Stresten uzak durmalıdır. Sigara içmemelidir. Ani durumlarda sinirlenmeyecek.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/beyin-kanamasi-belirtileri-neden-olur-nasil-anlasilir-tedavisi-nasil-yapilir/