Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin lezyonu, beyindeki anormal doku yerlerine verdiği addır. Herhangi bir test ya da muayene yapılana kadar meydana gelen anormal hallerine da beyin lezyonları adı verilir. Beyin lezyonları çok geniş manaya gelen bir terimdir ki açık lezyon ve kapalı lezyon gibi ikiye ayrılırlar.

Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Açık Beyin lezyonları, Travmatoloji olarak kendini gösteren lezyonlardır. Saçları, deriyi geçerek beyni yaralamaya kadar gider. Beyin dokusunda mekanik olarak yaralanmaya sebebiyet olur.

Kapalı beyin lezyonlarının tam olarak belli durumlara bağlı bir şekilde ilerlemeleri söz konusudur. Herhangi bir vuruşa bağlı olarak ani hareketlere bağlı olarak gerçekleşen bir lezyon ismidir.

Ani hareketlerden ve tehlikeli işlerden uzak olunmalıdır. Genellikle ani çarpma ve vuruşlardan sonra ansızın bir şey hissedilmeyebilir, ancak vakitle hareketlerinizde değişmeler oluşabilmekte, çarpma anından sonra muhakkak bir doktora görünmenizde fayda olacak.  Hem de beyinde lezyonları çok belirsizdir. Aşağıdaki haller da kastedilebilir;

 • Birden çok anormal dokular görülüyorsa
 • Beynin her iki kısmının da aynı anda aktif halde olması
 • Ufak çaplıda olsa hayati tehlikeler sahip olunan ise beyin lezyonlarının olmasından bahsedilebilir.
 • Beyin Lezyonu Neden Olur?

  Beyin lezyonu nedeni ameliyatlarındaki asıl gaye hastalıklı dokuların tekrar baskı yapması, insan fonksiyonlarının işlevini gerçekleştirmesine sebebiyet oldukları amacıyla ameliyat koşul koşulmuştur.

  Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 1

  Beyinde gerçekleşen lezyon olmasının sebepleri arasında bazı ilginç durumlar vardır.  Baş ağrılarının görülmesi ansızın gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak hastalık teşhisinin ortaya konması Tomografi ya da MR çektirilmesi ile gerçekleşecektir.

  MR de Hastalıklı doku beyinden değişik olarak açık renkte kendini gösterir. Bu neticeler ışığında hastaya uygulanacak tedavi biçimi de belirlenmiş olur.

  Beyin lezyonu ameliyatı olacak şahıs doktorlarına şunları muhakkak söylemelidir;

 • Kan pıhtılaşması gibi bir hastalığınız varsa
 • Yakın vakitte geçirdiğiniz rastgele bir hastalığınız varsa
 • Kan sulandırıcı ilaçlar tüketiyorsanız
 • Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorlarınıza söylemenizde fayda olacaktır.
 • Beyin lezyonu ameliyatı ardından da birtakım tehlikelerde gözlemlenebilmektedir. Bunların en seyrek görüleni ölümde olsa, beyin ameliyatlarının tamamında çok küçük de olsa bu tür bir risk sahip olunandır.  Vücut fonksiyonlarınız da değişmeler görülebilmektedir.

  Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 3

  Konuşma bozuklukları gibi, kelimeleri tam söyleyememe gibi tehlikelerde sahip olunandır. Hasta olan şahıslar doktorları ile irtibata ok ilgi etmelidirler. Herhangi bir anormal halde çok ilgili olmalıdırlar.

  Beyin lezyonu tedavisi,  eğer ki lezyonlar tanısı konmuş ise bir hastaya net tedavi biçimi cerrahi müdahaledir. Hastalığın ameliyattan ayrı olarak tedavisi sizlerin elinizde olacaktır. Ağrıların artması gibi bir durumda ağrı kesici içebilirsiniz. Ayrıca çok yüksek ağrılar olduğunda doktorunuza giderek daha sağlam ağrı kesiciler alabilirsiniz.

  Baygınlıklar görülebildiği amacıyla sizi dinç tutacak gıda almaya ilgi edin. Hem de hastanın yapması gerekli olanlar arasında ameliyat ardından anlattığımız tehlikelerin oluşmamasını sağlamak adına sigara kullanıyor ise bırakmalı, alkol kullanıyorsa bırakmalı, hem hastalığın gelişmemesi amacıyla hem de tehlikeler yönünden ok ehemmiyet teşkil etmektedir.

  Beyin Lezyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  Şayet bir hastaya lezyonlar tanısı konmuş ise net tedavi biçimi cerrahi operasyondur. Hastalığın ameliyat haricinde net olarak çözümü olmamakla birlikte hastalığın ilerleyişini durdurabilmekte hastanın kendi elindedir. Ani olarak meydana çıkan baş ağrıları olacaktır, bu ağrılar amacıyla ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Hasta şahıs da baygınlıklar görülebildiği amacıyla dinç tutacak gıda almaya ilgi etmelidir.

  Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 4

  Bunların yanı sıra hastanın yapması gerekli olanlar arasında ameliyat ardından anlattığımız problemlerin meydana gelmesini önlemek adına sigara ve alkol kullanıyorsa bırakmalı, hem hastalığın gelişmemesi amacıyla hem de tehlikeler yönünden çok ehemmiyet taşımaktadır. Beyin lezyonları amacıyla uygulanacak bitki kürleri de hastalığın gelişmesini önlemek amacıyla çok mühimdir. Bunu yanı sıra dengeli beslenmek, hafif çaplı sporlar yapmakta bu hastalığın gelişmesini önlemek amacıyla ilgi etmeniz gerekli olanlar arasında bulunmaktadır.

 • Beyin dokusu iltihabı: Beyin dokusunda meydana gelen iltihap beynin fonksiyonlarını etkileyen mühim faktörlerden biridir. Menenjit, ensefaliteye yol açan enfeksiyonlardan ötürü oluşabilir.
 • Otoimmum hastalıklar: Enflamatuar bağırsak hastalığı, Romatoid artrit gibi hastalıklar tekrar beyin fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Beyin lezyonları birtakım durumlarda bu tarz hastalıkların yol açmasından ötürü meydana çıkabilir.
 • Beyin hastalıkları: Beyinle ilgili birtakım hastalıklar sadece beyinde belli hücreleri etkileyebilir. Çoklu skleroz örnek olarak beyinde glial hücrelere zarar verebilir. Bu halde birtakım şikayetler meydana çıkmaya başlayabilir. Beyinde leke de beyinde lezyona sebep olabilecek bir haldir.
 • İnme-felç: Beyne ulaşan kan desteğinin durması sebebiyle inme ya da felç görülebilir. Kanamayı durduran çoğu faktör vardır. Beynin arter parçasında belli Aralıklarla daralma, tıkanma gibi durumlar sebep olabilir.
 • Kanama anevrizma: Kontrol edilemeyen hipertansiyon ya da arteriovenöz serebral malformasyon sebebiyle meydana gelebilir.
 • Beyin tümörü: Beyin hücrelerinde ilerleyen ya ad başka organlarda metastaz olarak görülen tümörler beyni etkileyebilir. Oluşan tümör beyin hücrelerinin yok olmasına namacıyla olarak beyin fonksiyonlarını bitirebilir. Ya da beyinde belli bir kısmı kaplayarak basınçla şişerek beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir.
 • Beyin Lezyonu öldürür mü diye düşünüyorsanız bu durumda tam teşhis ve tedavinin son derece önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Erken bir şekilde teşhis konması için hastaneye gidip, doktora görünmenizde fayda vardır.

  Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 5

  Beyinde Lezyon Türleri

  Beyin lezyonları açık ve kapalı olmak üzere iki takımda incelenir. Lezyonun yaratmış bulunduğu anormallikler, şikayetlere bağlı olarak tedavisinde değişiklikler olabilir. Dolayısıyla lezyonun türünün bilinmesi mühimdir.

  Açık beyin lezyonları: Açık beyin lezyonları hastanın denetimi dışında gelişerek gelişme gösterir. Kafa derisi ya da saç diplerinden tekrar ilişki edebilen lezyonlar açık beyin lezyonlarıdır.

  Kapalı beyin lezyonları: Dış etmelerin tam olarak ortaya çıkardığı bir lezyonlar olarak karşımıza çıkarmaktadır. Çarpma, ani hareketler, düşme, vuruş sebebiyle oluşarak, dışarıdan bakıldığında fark edilmezler. Hasta düştüğünde ya da başını çarptığında açılma, yaralanma ya da kanama görülmeyebilir. Fakat beyin hasar görmüş olabilir. Bu gibi hallerde netlikle bir doktora danışılmalıdır. Bazı hallerde ise lezyonlar çok belirsiz olarak seyredebilir. Beyinde lezyon çok seyrek olarak hayati tehlikeye yol açabilir. Fakat tekrar de çok ilgili bir şekilde takip edilmesi gerekir.

  Beyinde Lezyon Belirtileri

  Beyin lezyonu belirtisi kendilerini yukarıdaki sebeplerle işaret ediyor bulunduğu gibi belirtisiz bir şekilde de gelişebilir ve bu tehlikelidir. Fakat ilerleyince anlaşılması mümkün olabilir. Beyin lezyonunun anlaşılması amacıyla;

  Beyin Lezyonu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 6

 • Kişiye çekilen tomografi ya da MR neticesinde birdenbire çok sayıda anormal doku varsa,
 • Beynin tam olarak iki tarafa bağlı olarak aktif bir halde olması
 • Hastanın çok az ihtimale bağlı olarak ölüm tehlikesinin var olmasına bağlı olarak lezyonlardan söz edilmektedir.
 • Lezyon tam olarak çözülmeyecek bir durum ortaya koyabileceği gibi çok rahat bir şekilde çözümü ortaya koyacağı bir durumda yaşatabilir. Arada sırada kapsamlı testlere karşın beyin lezyonlarının sebebi bilinemez. Beyin lezyonlarının tanınan mümkünler arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Beyin anevrizması
 • Beyin kanamaları (AVM) (arteriyovenöz oluşum bozukluğu) (beyindeki kan damarları arasındaki anormal bağlantılar)
 • Beyin tümörü (kötücül ya da iyicil)
 • Ensefalit
 • Hidrosefali (beyinde su toplaması)
 • Beyin Lezyonu bitkisel tedavi sayesinde bu durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/beyin-lezyonu-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/