Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır?

Konu sağlık olunca insanların bilinçli olması ve hastalığın erken teşhis ederek ilerlemeden tedavisini yaptırması bir çok avantajı beraberinde getirmektedir. Erken teşhis edilen hastalıklar sonradan teşhis edilenlere oranla hem daha erken tedavi edilmekte, hem kalıcı etkileri oluşmadan yok edilmekte hem de sağlığı bozması engellenebilmektedir.

Erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biride beyin tümörleridir. Beyin tümörleri oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve eğer zamanında tedavi edilmezse sonucu ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle beyin tümörü nasıl anlaşılır konusunda insanların bilinçli olması gerekmektedir.

Beyin tümörü nedir diye baktığımızda beyin tümörleri kafatası içerisinde meydana gelen, burada büyüyen ve büyüdükçe de beyne baskı yaparak beyinde kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olabilen tümörlerdir. Vücudun diğer bölgelerinde oluşan tümörler iyi huylu veya kötü huylu olma durumlarına göre öldürücü olmayabilmektedir.

Ancak beyin içerisinde oluşan tümörler beyne oluşturdukları baskı sonucunda öldürücü olabilmektedirler. Ancak tabii ki  bu her beyin tümörü öldürücüdür anlamına gelmemelidir. Tümörün oluştuğu bölgeye bağlı olarak tümörün verdiği zarar değişebilmektedir.

Beyin tümörü nedenleri ve beyin tümörü neden olur tam olarak tespit edilememiş olsa da bazı olasılıkların tümöre sebep olduğuna inanılmaktadır. Bu olasılıklar kişinin vücudunda oluşan başka kanser türlerinin beyne ilerlemesi beyin tümörü olarak şekillenmesi, diğeri ise kişinin petrol, plastik üretim gibi insan vücuduna zararlı olan kimyasallar ile sürekli çalışmasıdır.

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır? 1

Ayrıca, cep telefonu, televizyon, bilgisayar, yüksek gerilim hatları, yüksek enerjili ısıtıcılar, floresanlı lambalar, boyalar, mürekkepler, koruyucu katkı maddesi içeren raf ömrü uzun gıdalar, alkol, sigara, beyaz şeker, esmer şeker, beyaz un ve aşırı tuz tüketiminin de beyin tümörüne sebep olabileceği değerlendirilmektedir.

Beyin tümörü çeşitleri incelendiğinde iyi huylu tümörler ve kötü huylu tümörler olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. İyi huylu tümörlerin büyüme hızı düşüktür ancak beyne baskı yapabildiği için yine de zararlıdır. Ameliyatla rahatlıkla alınabilen iyi huylu tümörler bu nedenle diğer tümörlere göre daha  az risk oluşturmaktadır.

Kötü huylu tümörler ise daha hızlı büyümektedir ve çamurumsu bir yapıdadır. Bu nedenle ameliyatla alınması zordur ve ameliyatla temizlense de ilerleyen dönemde tekrarlayabilmektedirler.

Beyin tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörünün ilk belirtileri olarak daha öncekilerden farklı olan ve son zamanlarda artan baş ağrısı, işitme ve koku hissinin azalması, görmenin azalması, kafa tasında şişlik ortay acıkması, sık sık bayılmaların yaşanması ilk belirtiler arasındadır.

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır? 2

Beyin tümörünün belirtileri ise hastaların %60’ında görülen baş ağrısı, bulantı, kusmadır. Baş ağrısı, bulantı ve kusmanın bir arada birkaç hafta sürmesi tümör belirtisidir. Ancak aynı belirtile migren içinde geçerli olduğu için kontrol edilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda çift görme ve görme bozukluklarının olması, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, dengesizlik, vücudun sağ veya sol yarısında görülen uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, konuşma bozuklukları olması, anlama güçlüğü, sara nöbetler, bilinç kaybı ve istem dışı kasılmalar, panik atak gibi kendini kötü hissetme beyin tümörü belirtilerindendir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/beyin-tumoru-nasil-anlasilir/