Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları
Latince ismi “Rosmarinus officinalis” olan biberiye bitkisi, deniz kıyısında yetişen bir bitki olduğu için deniz nemi anlamına gelir. Biberiyenin antik Roma dönemde tütsü ve defin malzemesi olarak kullanıldığı ve Hz. İsa’nın bebekken biberiye çalılığının altına konulduğu da bilinmektedir.

Yapraklarını dökmeyen bir ağaca benzeyen biberiye bitkisi çamı andıran kokusuyla özellikle et ve balık yemeklerinde de baharat ve çeşni olarak sıkça kullanılır.

Biberiye bitkisinin ve bu bitkiyle demlenen çayın birbirinden farklı faydaları vardır. Biberiye çayının faydaları arasında hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarında büyük faydalar sağlaması ilk sıralarda sayılabilir. Biberiyenin, hafızayı da güçlendirdiği bilinmektedir. Bunun dışında, konsantrasyonu arttıran, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren, kan dolaşımını arttıran, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla kan taşınmasını sağlayan, baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifleten, stresin azaltılmasına yardımcı olan biberiyenin içeriğinde tanen, acı maddeler, glikozit, organik asitler ve uçucu yağlar bulunur. Zihni açan, guatr, kalp-damar hastalıkları ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olan biberiyenin kaynatılıp demlenmesiyle elde edilen suyla saçlar yıkandığında yoğun bir parlaklık sağlar.

Kuşdili bitkisi olarak da bilinen ve başta sindirim ve dolaşım sistemi olmak üzere pek çok konuda vücuda büyük faydalar sağlayan biberiye, Akdeniz bölgesinde yoğun olarak görülen ve bolca yetişen bir bitkidir. Biberiye hem süs bitkisi olarak kullanılmakta, hem de gıda ve şifa konusunda faydalı olmaktadır. Saç köklerini besleme özeliği de olan biberiye bitkisi, saç şampuanlarının içeriğinde de kullanılır. Cilt için de hayli faydalı olan biberiye, banyo suyuna karıştırıldığında, canlandırıcı özelliğiyle cilde canlılık ve tazelik verir.

Peki biberiye çayı hangi hastalıklara iyi gelir? gelin birlikte göz atalım.

 • 1500’lü yıllara ait yazılı belgelere dayanarak diyebiliriz ki, biberiye asırlar öncesinde de hafıza geliştirmek ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmek için kullanılırmış. Biberiyenin kokusunun bile konsantrasyon ve hafızaya iyi geldiği biliniyor. Yine araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre biberiye kokusunun kapalı ofislerde çalışanları ruhen olumlu yönde etkilediği ve rahatlattığı ve işyeri performansını arttırdığı belirlenmiş.
 • Migren tedavisinde asırlardır biberiyeden faydalanılmaktadır. Migren ağrısı başladığında bir iki dal taze biberiye yahut bir iki çay kaşığı kurutulmuş biberiyeyi yarısına kadar su dolu bir tencereye koyun ve kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca, başınızın üzerine büyük bir havlu alın ve buharı 10 dakika yavaş yavaş soluyun.
 • Biberiye bitkisinin yağı eklem ve kas ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanılır. 10 damla biberiye yağını yarım çay bardağı badem yağıyla karıştırarak ağrıyan noktalara masaj yapabilirsiniz.
 • Biberiye, kan dolaşımını arttırarak cilt hücrelerini yeniler ve iltihap önleyen özelliğiyle sivilce oluşumunu engeller. Haftada 1-2 kez badem yağı yahut zeytinyağıyla 4’te 1 oranında incelttiğiniz biberiye yağını yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak 1 saat bekletin ve yıkayın.
 • Sivilcelerinizin üzerine süreceğiniz bir miktar biberiye yağının etkilerini de kısa süre içinde görebilirsiniz.
 • Bağışıklık sitemini güçlendiren biberiye, antioksidan özellikleriyle vücut direncinizi arttırır. Biberiye özellikle kış aylarında içildiğinde faydası daha net hissedilir.
 • Biberiyenin mide ülserine; bulantı, kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim şikayetlerine de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Biberiyenin baskın ve güçlü aroması, nefes kokusu ülserinde de olumlu tesirler gösterir. Ağız gargarası hazırlamak için 250 ml suya 4-5 dal taze biberiye atın ve 10 dakika kaynatın. Soğuyunca gargara olarak kullanabilirsiniz.
 • Biberiye iltihap ve ağrılı hastalıklarda da şifa veren bir özelliğe sahiptir.
 • İdrar söktürücü özelliği de olan biberiye, düzenli olarak içildiğinde fazla suyun vücuttan atılmasını ve ödem atılmasını sağlar, böbrek fonksiyonlarını geliştirir.
 • Bronşit, sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de biberiyeden faydalanılabilir.
 • Biberiye çayı karaciğer fonksiyonlarını geliştirir.
 • Fazla östrojenin vücuttan atılmasına yardımcı olan biberiye, bu özelliğiyle meme kanseri riskini de düşürmekte ve kanser riskini arttıran toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.
 • Biberiyenin-Faydaları2-çay

  Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

  Biberiye çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı oldukça basit. Biberiye çayı yapabilmek için, biberiye bitkisinin uygun koşullarda kurutulması ve muhafaza edilmesi gerekir. Kurutulmuş ve ince olarak kıyılmış biberiyeden iki çay kaşığı alıp, büyük bir bardak kaynar suda demlenmeye bırakın. 10-15 dakika kadar demlendikten sonra biberiye çayı süzülerek servis yapılabilir. Biberiye çayını sade şekilde içemezseniz, şeker yahut balla da tatlandırabilirsiniz. Ancak bitki çaylarını tatlandırmadan içmek daha makbuldür.

  Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

  En çok merak edilen ve çok sık sorulan sorulardan biri de şudur: Biberiye çayı zayıflatır mı? Evet, biberiye asıl şöhretini, kilo vermeye yardımcı olan özelliğiyle kazanmıştır. Demlenip çay olarak içildiğinde iştahı kestiği ve fazla yemek yemenin önüne geçtiği bilinen biberiye, kozmetik sanayiinde de cildin yenilenmesi ve sivilce oluşumunun önlenmesini sağlayan ürün içeriklerinde sıkça kullanılır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/biberiye-cayinin-faydalari/