Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin Faydaları
Et ve balık yemeklerinde, soslarda, salatalarda, lezzet ve iştah arttırıcı olarak kullanılan biberiye, yemeklerin nefasetine nefaset eklemekle kalmıyor, aynı zamanda sıhhat üzerinde de önemli artılar sağlıyor. Nane ile aynı familyadan gelen ve yılın hemen hemen her ayı kolaylıkla bulunan biberiye bitkisinin çayı, suyu ve yağı; saç bakımına, cilt bakımına, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sindirim sistemini çalıştırmaya yarar. Elinden pek çok faydalı iş gelen  biberiyeyi isterseniz daha yakından tanıyalım.

Biberiyenin Sayısız Faydası

 • Hafızayı geliştirmek ve beyin fonksiyonlarını arttırmak için kullanılan biberiye; kapalı ofislerde çalışanların ruh halini olumlu etkilediği ve performansı arttırdığı bilinmektedir.
 • Migrene de iyi gelen biberiyenin, bu özelliği asırlar evvel keşfedilmiştir. Migren ağrılarınız başladığında birkaç dal taze biberiye yahut birkaç çay kaşığı kuru biberiye yarısına kadar su dolu bir tencereye koyun, kaynatın. Başınızın üzerine büyük bir havlu alarak biberiyeli suyu soluyun. Migren ağrılarını hafifleten bir seçenektir.
 • Kas ve eklem ağrılarına da iyi gelen biberiye yağıyla, ağrılı bölgelere masaj yapabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren, mide ülserini önleyen, sindirimi kolaylaştıran, saç dökülmesine iyi gelen biberiye aynı zamanda, nefes kokusunu gidermede, karaciğer rahatsızlıkları iyileştirmede, kanserden korunmada etkin olarak görev yapıyor.
 • Biberiyenin-Faydaları1

  Biberiye Yağının Faydaları

  Biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağı, metabolizmayı hızlandıran, bu sayede kilo kaybına olanak sağlayan ve selülitleri gideren özellikleriyle sağlıklı, zinde ve fit yaşamak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ürün. Romatizmal hastalıklardan, kemik ağrılarına; baş ağrılarından, vücuttaki morlukların hızlı şekilde geçirilmesine kadar pek çok soruna çare olan biberiye yağı, yorgunluk ve bitkinlik hallerinde de imdada yetişiverir.

  Biberiyenin-Faydaları2-yağı

  Kandaki ürik asit miktarı yükselenler ve gut hastalarının da gönül rahatlığıyla kullanabileceği biberiye yağı; kalbi güçlendiren, astıma iyi gelen, sinüzit sorununu çözümleyen özellikleriyle de öne çıkıyor.

  Biberiyeyi çay şeklinde de tüketebilirsiniz…
  Biberiye çayının faydaları denince kalabalık bir liste oluşuyor.

  Biberiyenin-Faydaları2-çay

  Biberiye çayının A’dan Z’ye o kadar çok sağlık problemine iyi gelen yönü var ki, şimdiye dek hiç denemediyseniz, yazıyı okuduktan sonra merak edip denemek isteyeceksinizdir. Kabızlığı gideren, kolesterolü düzenleyen, uyku kalitesini arttıran, stresi azaltan, kilo vermeye yardımcı olan, öksürük, bronşit, astım gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarını iyileştiren, diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelen,  ağız içi oluşan yaralarda etkili olan, kan dolaşımını hızlandıran, konsantrasyon bozukluğunu gideren, kadınlarda adet düzensizliğine çare olan; kalp ve beyin gibi hayati organlardaki oksijen oranının artmasını sağlayan nitelikleriyle biberiye çayı, her evin mutfak rafında bir kavanoz dolusu muhafaza edilmeyi hak etmiyor mu sizce de?

  Çayı bu kadar faydalıysa, biberiye çayı nasıl yapılırın da cevabını vermek gerekir.

  Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?
  Taze biberiye kullanacaksanız 1 büyük fincan için 1 çay kaşığı biberiye; kuru biberiye kullanacaksanız da 1 büyük fincan çay için 2 çay kaşığı biberiye yeterli olacaktır. Kaynar suyun içine biberiyeyi atın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Tadı acı olursa balla yumuşatabilirsiniz. Farklı bir tat olsun istiyorsanız, bir iki damla limon veya bir çimdik toz tarçın ekleyin. Yemeklerden sonra 1’er bardak içebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/biberiyenin-faydalari/