Biotin Eksikliği Nedenleri

Biotin eksikliği nedenleri, biotin eksikliği çok sık rastlanılan bir sorun olmasa da, eksikliği durumlarında kaslarda ağrı ve güçsüzlük, ağız çevresinde yaralar, doğum kusurları, anemi ve mantar hastalığı ve en yaygın problem olarak da saçlarda dökülme gibi problemler ortaya çıkar. Biotin eksikliğine bağlı doğum kusurlarını önlemek adına pek çok ülkede doğum öncesinde biotin eksikliği taraması yapılmaktadır.

 • Bazı durumlarda gıdalarla birlikte alınan biotin vücut tarafından işlenemez ve biotin eksikliği ortaya çıkar.
 • Çiğ yumurta akı yemek biotin eksikliğine sebep olabilmektedir.
 • Biotinle ilişkili protein az miktarda tüketildiğinde de biotin eksikliği meydana gelebilir.
 • Sara nöbeti engelleyen ve isten dışı kas kasılmalarını önleyen birtakım ilaçların da biotin eksikliği yaptığı bilinmektedir.
 • Yetersiz beslenme de biotin eksikliğine sebep olmaktadır.
 • Uzun müddet antibiyotik ilaç kullanmak, sigara ve alkol tüketimi, hamilelik süreci gibi etkenler de biotin eksikliğine sebep olabilmektedir.
 • Biotin Eksikliği Belirtileri

  Biotin eksikliği nelere yol açar bir de bu soruya yanıt aramak lazım. Saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, ciltte kuruma ve başka cilt problemleri, sinir sisteminde problemler, kaslarda ağrı gibi şikayetler biotin eksikliği nelere yol açar sorusuna verilecek yanıtlardır.

  Biotin eksikliği kendisini ilk önce saçlarda ve ciltte belli eder. Biotin eksikliği belirtileri de 3 ila 5 hafta içerisinde ortaya çıkar.

  Biotin Eksikliği Nedenleri 2

  En yaygın olarak görülen biotin eksikliği belirtileri; deri döküntüsü, hassas ve çabuk kırılan saçlar, mantar enfeksiyonları, ciltte kuruluk, saçlarda dökülme ve hatta kellik olarak sıralanabilir.

  Biotin eksikliği belirtileri bir süre sonra daha da belirginleşmeye başlar ve depresif ruh hali, halsizlik, sürekli uyuma isteği ve duygu durumunda ani değişiklikler olarak kendini gösterir.

  Biotin eksikliği ayrıca mide bulantısı, kusma ve anoreksi denilen yeme bozukluğu ile de belirti verir.

  Biotin eksikliği kilo aldırır mı sorusu da en çok merak edilen sorulardan birisidir. Biotin eksikliğinin vücutta belirgin bir kilo artışına sebep olduğu kanıtlanmamıştır ama yine de kilo vermede sıkıntı yaşanıyorsa hormon sayımı ve gerekli tetkikler için bir uzman hekime danışmakta fayda vardır.

  Biotin Eksikliği Nedenleri 1

  Biotin Eksikliği Tedavisi

  Biotin eksikliği tedavisinde biotin takviyeleri kullanılmaktadır. Biotin eksikliği yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa, hekim tarafından biotin yönünden zengin gıdalar önerilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/biotin-eksikligi-nedenleri/