Biotin Nedir Faydaları Nelerdir?

Biotin nedir faydaları nelerdir, vitaminlerin sağlığımız üzerinde hayati etkileri vardır ve onlar sayesinde adeta parlar, ışık saçarız. O vitaminlerden birisi de H ve B7 vitamini olarak da bilinen Biotindir. Biotin suda çözünebilen bir B kompleksi vitaminidir. Daha çok saçlar ve tırnaklar üzerindeki iyileştirici ve besleyici etkisiyle bilinmektedir. Bu sebeple de Biotin pek çok kozmetik üründe bulunmaktadır.

Biotin Nedir Faydaları Nelerdir?

Biotin Faydaları

Biotin vücutta belirli organlara yerleşir. Biotin, karaciğer yağlanmasının önlenmesinde de oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kalp dokularında ve beyinde yer alan Biotin, böbrek ve karaciğerde de birikir. Vücut sağlığı için son derece elzem bir vitamin olan Biotin, eksildiğinde vücut için büyük problemlere sebep olabilmektedir.

Biotin kozmetik ürünlerde, et ve süt ürünlerinde, sebzelerde ve meyvelerde bulunmaktadır.

Güzellik sektöründe çok sık kullanılan bir ürün olan Biotin, saçların daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Sert ve kırılmayan tırnaklarla, gür kaşlar ve kirpikler için firmaların tercih ettiği bir vitamin Biotin, vücudun daha zinde olmasını da sağlar.

Biotin’in günlük tüketilmesi gereken miktarlar vardır. 150 ila 300 mcg civarı Biotin’in vücutta stoklanması gerekir. Eğer Biotin, tedavide kullanılacaksa bu oran daha da fazla olur.

Biotin Nedir Faydaları Nelerdir? 1

Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin’in en önemli faydalarından birisi de vücuda protein depolamasıdır. Biotin hücre yenilenmesi ve hücre gelişiminde de oldukça etkilidir. Özellikle de saçlar ve tırnaklar üzerinde. Saçlarda dökülme ve ağarmayı önler. Tırnakların uzamasını kolaylaştırır ve onları daha sağlıklı hale getirir. Kan şekerini dengeler, özellikle de düşürür. Cildin pürüzsüz olmasını sağlar ve cilde canlılık verir.  Biotin kullananlar saçlarında ve tırnaklarındaki iyileşmeyi fark edebilirler.

Biotin, depo edilmiş yağların da yakılmasını ve bu şekilde kilo kontrolü sağlar. Kaslar üzerinde de etkisini gösteren Biotin, BCAA sınıfındaki amino asitleri bünyesinde barındırır. Karbondioksitlerin vücuttan atılmasında da önemli bir vazifesi olan Biotin, oksijen hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur. Biotin ayrıca RNA ve DNA yapımında oldukça etkili bir vitamindir.

Biotin Nedir Faydaları Nelerdir? 2

Biotin eksikliği daha çok sigara içen kişilerde ve hamile kadınlarda daha sık görülür. Biotin eksikliği yaşayan kişi, bunu; iştahsız ve yorgun oluşundan, saçlarda dökülme ve erken beyazlaşmadan, ciltte kuruluk, pul pul dökülme, gözlerde kızarıklık, işitme yetisinde azalma, saçlarda yağlanma ve kaşıntı, kaslarda ağrı, tırnaklarda kırılma, kolesterolde artış, mide bulantısı gibi belirtilerden anlayabilir.

Biotin eksikliği depresyona da yol açabilmektedir. Biotin; süt, fındık, fıstık, ceviz, yumurta sarısı, somon, karaciğer, soya unu, soya fasulyesi, pirinç, tahıl grubu ve bira mayasında bulunmaktadır.

Biotin Nasıl Kullanılır?

Biotin kapsül tedavide yanlışlıkla fazla alınırsa telaşa kapılmaya gerek yoktur; zira  fazla miktarda alınan Biotin kapsül vücuttan idrar yoluyla atılır. Biotin aç ya da tok karna günde tek doz alınmalıdır.

Saçlarda yıpranma, çatallanma, cılızlaşma gibi durumlarda günde 1 mg. Biotin kapsül yeterlidir. Ama saçlarda belirgin bir kalite kaybı varsa günde 2 mg. alınabilir. Saç dökülmesi ciddi boyutlardaysa günde 5 mg. Biotin kapsül alınabilir.

Biotin Nedir Faydaları Nelerdir? 4

Biotin Yan Etkileri

Biyotin zararları ve yan etkileri açısından ele alındığında karşımıza nasıl bir tablo çıkar?  Biotin suda çözünen bir vitamin olduğu için, diğer B vitaminler gibi fazladan alındığında vücutta herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermez; çünkü fazlası idrarla dışarı atılır. Güvenle kullanılabilen Biotin’in yüksek dozlarda dahi bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Biyotin fiyatına gelecek olursak, 5 Mg Biotin 100 Tablet 30 TL’dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/biotin-nedir-faydalari-nelerdir/