Bir Kadını Nasıl Anlarım?

Yeryüzünde iki cins olabilir ama inanın buna milyonlarca duygu, tepki, ifade ve anlatış biçimi var ve bunun çok büyük kısmı kadınların cephanesinde depolanmış durumda. Erkekler dünya var olduğundan bu güne kadar kadınları anlamanın dünyanın en zor işi olduğunu söyler durur. Bir kadını anlayabilmek için elbette onun gözünden dünyayı izlemek, onun hissedişi ile hissetmek gerekir ki, bunda hormonların ve yaradılışın parmağı büyük.

Hal böyle olunca erkeklerin, testosteron yüklü vücutları ve algılarıyla kadınların davranışlarını algılayamamaları son derece normal. Kadınları dırdırcı, politik, belirsiz, tehlikeli, hatta şeytani bulan erkek zihniyeti, büyük ihtimalle kadınlar tarafından düz, hissiyatsız, duyarsız, kaygısız ve hatta bir parça kaba bulunduğu gerçeğini de doğal olarak pek algılayamaz.

Kadınlar duygusal, detaycı, sevilmeye her daim muhtaç ve istekli; abartılmaya, övülmeye ve ilgiye boğulmaya daima aç, kendilerinden hoşlanıldığının bariz olarak belli edilmesi hususunda da son derece istekli varlıklardır. Bunlar gerçekleşmediğinde de tabir caizse delirirler.

Susuz kalmış çiçek gibi bıraktığınız bir kadının gazabından korkmalısınız. Kadınları anlamak aslında hiç de zor değildir. Olaylara daha hızlı ve yoğun tepkiler vermeleri, daha kırılgan ve alıngan olmaları, kadınlık hormonlarının ve dahası annelik içgüdülerinin bir getirisidir.

Bir kadın, hoşlandığı bir erkeği hayatının merkezi yapar. Onunla yatıp onunla kalkar, tüm planlarını ona göre yapar, onu mutlu etmek ve gülümsetmek adına türlü fedakarlığa girişir ve karşılığında tüm bunları anlamayan bir erkekle karşı karşıya olduğunu anladığında, cennetten inmiş o sakin ve munis melek bir anda korkunç bir canavara dönüşür. Sakın şaşırmayın, onu bu hale siz getirdiniz.

Bir Kadını Nasıl Anlarım?

Evet haklı olabilirsiniz. Özellikle de bir araya geldiklerinde mütemadiyen ve yüksek sesle konuşur, basit bir konu hakkında bile tonla yorum yapar, gereksiz detaylara dalar ve kafa şişirirler ama dedik ya bu onların yaradılışında var. Siz erkekler ne kadar basit, yalın ve düz bir gözlük üzerinden dünyaya bakıyorsanız, onlar da o kadar gereksiz dehlizlere dalar, ara sokaklara sapar ve hatta oralarda birlikte kaybolurlar.

Bazen şiddetle, kayboldukları o ara sokaklardan geri dönmemelerini istersiniz ama onlar mutlaka geri dönecektir. Emin olun.

Kadınlar erkeklere göre daha ince, daha kibar ve bu yüzden de daha dolaylıdırlar. Birbirleriyle iletişim içindeyken “canım” kelimesi geçmeyen cümleleri pek yoktur. Bu, her zaman birbirlerini çok sevdiklerini anlamına da gelmez ama diplomatlık onların ruhunda var.

Bir Kadını Nasıl Anlarım? 1

Kadınları nasıl anlarım diyorsanız, biraz onların gözünden dünyayı algılamaya çalışın hatta zorlayın kendinizi. Evet kabul bu siz erkekler için son derece zor. Hoşlandığı erkeğin karşısında yemek yemekten bile utanan bir kadın, karşısında rahat rahat ve hatta döke saça yemek yiyen bir erkekle karşı karşıya olduğunda hayal kırıklığına uğruyor beyler.

Biraz daha hassas ve duyarlı olmaya, ondan ne kadar etkilendiğinizi ve tam da bu yüzden iştahınızın kesildiğini hissettirin. Evet bu sizin için hayli zor. İlk buluşmanızda koskoca bir pizzayı onun karşısında 30 saniye gibi kısacık bir sürede bitirip, hiç endişe etmeden gazlı içeceğinizi yudumluyorsunuz ama o sizin karşınızda, dişine es kaza maydanoz yapışacağı tedirginliğiyle yemeğine dokunmuyor bile! Biraz ürkek, etkilenmiş ve başınız dönmüş gibi yapın bari.

Bir Kadını Nasıl Anlarım? 2

Bir kadının bariz olarak yanınıza gelip sizden hoşlandığını itiraf etmesini, hatta ima etmesini beklemeyin, çok beklersiniz. Onlar genelde vücut dilleriyle konuşurlar. Sizden tarafa bakmayan, sizinle konuşmayan, sizinle ilgilenmeyen, hatta kötü davranan bir kadının sizden çok fazla hoşlanıyor olabileceği ihtimalini de aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Ama hemen harekete geçmeyin! Sizden gerçekten hoşlanmıyor da olabilir. Aslında aradaki farklılıklar ve detaylardan onun size karşı gerçek hislerini seçebilirsiniz.

Sizinle ilgilendiklerini somut olarak belli etmeseler bile, bardağınızdan teklifsizce bir yudum kahve alarak, size olur olmaz zamanlarda dokunarak, alakasız anlarda göz teması kurarak bunu hissettirebilirler. Dolaylı olurlar ve gittikçe anlaşılmaz hale gelirler.

Bir Kadını Nasıl Anlarım? 3

 

Kadınları nasıl anlarım diyen erkeklere tavsiye, biraz daha ince düşünmeye ve ilgili olmaya çalışın, onlara ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduklarını hissettirin ve asla ama asla yokmuşlar gibi davranmayın. İşte bu, savaş boyalarını sürmelerinin ve sizi canınızdan bezdirmelerine sebep olacak eylemler silsilesinin ateşini yakmalarının ilk adımı olacaktır. Geçmiş olsun.

Yoğun duygular, ayrıntılara dalan beyin kıvrımları, sevilme arzuları ve ruhsal durumlarındaki belirgin iniş çıkışlarıyla karakterize olan kadınlar, erkekler dünyasında kalubeladan beri bir bilmece olarak kalmaya devam edecekler.

Kadını anlama kılavuzu olsaydı ilk sayfasında sanırız şöyle yazardı: Onları anlamaya çalışmayın zira içinden çıkamazsınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bir-kadini-nasil-anlarim/