Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları

Bitlenmek, belki de hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülse de, erişkin kişilerde de yaygın bir şekilde de olsa görülebilmektedir. Çoğu süre okul çağındaki çocuklarda görülen saç biti bulaşıcıdır. Saç bitleri insanoğlunun saç derisinde yaşar ve kan emerek beslenirler. Çoğu süre insan saçlarında yaşarlar ve yumurtalarını saçlara bırakarak ürerler.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları

Gri renkteki asalak böcek türüne dâhil bitler, kan emerek beslendikleri için kaşıntıya ve rahatsızlığa niçin olurlar. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde, hiçbir zaman kaybı yaşanmadan muhakkak müdahale edilmesi ve bitlerin saçtan arındırılması gerekmektedir.

Bitlenmek utanılacak bir şey olarak düşünülür. Fakat bu saklanacak, üzüntü duyulacak bir konum değildir. Bitlenmemek için temiz olmak kâfi değildir, çünkü bit temiz saça da gelir. Bitin bulaşması için tek şart bit bulaşmış bir kişiyle temas etmektir.

Saç bitinin ilk emaresi kafanın belirli bir bölgesinin yoğun şekilde kaşınmasıdır. Kaşıntı sonucu deride yaralar ve kızarıklıklar meydana gelir. Bit tespit edildikten derhal sonrasında derhal tedavisi ve temizliği yapılmadığı takdirde yakın temas içinde bulunulan öteki kişilere hızlı bir biçimde bulaşır ve kurtulması zorlaşır.

Biti Ne Öldürür?

İlk olarak saç bitinin tespit edilmesi gerekir. Daha ondan sonra eczanelerden uygun bir bit ilacı temin etmelisiniz. Bit ilacını kullanmadan önce saçı ne olursa olsun yağdan ve kirden paklayın ve yağlanmaya sebep olabilecek krem benzer biçimde ürünler kullanmayın.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları 1

Saç tamamen kurutulduktan derhal ondan sonra bit ilacını uygulayın. Bu şekilde sirkelerin (bit yumurtası) çözülmesini sağlarsınız. Sirkeleri tamamen ayıklayana kadar taramaya devam edin. Bit temizleme işleminde etkili bir sonuç alabilmek için öncelikle haftada bir ya da en fazla 10 günde bir olacak şekilde bu işlemlerin tekrarlanması gerekmektedir.

Bit ve sirke temizliğinde zeytinyağı da etkili bir çözümdür. Saçlarınızı zeytinyağı ile ovun. Daha derhal ondan sonra streç film ile sarın ve bir gece beklemeye alın. Arkasından şampuan ile sudan geçirin ve sirkeli su ile durulayın. Bit bir tek saçlarda görülmez. Sakal, bıyık, kasık ve koltuk altı tüyleri de denetim edilmelidir.

Kullanılan giyim, çarşaf vb. Sirkeli suda bekletilmeli arkasından yüksek ısıda yıkanmalıdır. Bunun haricinde bir de kasık biti ve vücut biti vardır. Kasık biti; o bölgedeki kıl köklerine yerleşir ve kan emerek beslenir. Vücut biti olarak adlandırılan parazit ek olarak kaş, sakal, kirpik, bacak kılları, koltuk altı kıllarında da görülebilir.

Bu bölgelerde kaşıntı, kaşıntıya bağlı kızarıklık ve beyaz bit yumurtaları görüldüğü takdirde ne olursa olsun doktora başvurmalı ve gecikmeden tedavi olmalısınız. Doktorunuzun vereceği krem, losyon ve şampuanları prospektüsüne bakılırsa tertipli kullandığınız ve bu bölgelerin hijyenine dikkat ettiğiniz sürece bitlerden kurtulabilirsiniz.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları 2

En Etkili Bit Şampuanı Nedir?

Bitler için zehirli maddeler içeren bit şampuanları, uzun süreden beri en popüler bitlerden kurtulma yolu olarak kullanılıyor. Şampuanı saçınıza öteki şampuanlar şeklinde uygulamalısınız fakat saçınıza şampuanı uyguladıktan derhal hemen sonra derhal durulamak yerine birkaç dakika beklemeniz gerekiyor.

Bitlerin hayatta kalmaları için 1 inç saça gereksinimleri vardır. Eğer saçlarınızı kestirdiğiniz süre gerekseme duyulan kısalığı elde edemezseniz bitler başınızın belası olmaya devam eder.

Bit şampuanı ile saçın bitlerden arındırılmasına başlanmadan önce muhakkak bir adet temiz beyaz havlu temin edilmelidir. Burada beyaz havlu serilmesinin sebebi düşen sirke ve bitleri silkeledikten derhal sonrasında bir derhal daha sonra ki tarama işleminde bit ve sirke kalıp kalmadığını algı etmek içindir.

Bit tarağı öteki taraklara bakılırsa daha sık dişlere haizdir, bu sayede saç tellerinde bulunan sirke ve baş derisinde olan bitleri saçtan arındırma işlemi gerçekleşmektedir. Halk içinde bit temizliği için geçmişten bu yana gelmekte olan bir davranış olan böcek ilacı ile bit temizleme işlemi, zehirli bir madde olduğundan oldukça tehlikelidir. Başta bulunan saç bitlerini temizlemek için hazırlanmış olan pedikap adlı ürünü kullanabilirsiniz.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları 4

İçerisinde bit spreyi, bit şampuanı ve bit tarağı bulundurur. Ailenin öteki fertleri de, onlarda bit ya da yumurtası olmasa bile, bununla beraber tedavi görmelidir. Kimyasal temizlik de yarar sağlar.

En Etkili Bit Spreyi Nedir?

Sıcak yıkamaya dayanıklı olmayan elbiseler ya da yıkanamayan (tüylü oyuncak hayvanlar şeklinde) eşyalar, 14 gün süreyle plastik bir poşet içinde muhafaza edilmeli ya da minimum 24 saat süreyle dipfrize konulmalıdır. Koltuk ekip, battaniyeler, yorganlar, yataklar, yastıklar, bisiklet kaskları, kanepeler, otomobil koltukları elektrikli süpürgeyle emdirilmelidir.

Şapkalar, bereler, boyun atkıları, bisiklet kaskları, saçla ilgili malzemeler (tarak, fırça, toka şeklinde)  değiş tokuş yapılmamalıdır. Uzun saçlar toplanıp bağlanmalıdır. Tedavi bittikten derhal sonrasında, yumurtaların saçlara hala yapışık kaldığı sıkça görülür. Tüm bit yumurtaları, özel bir bit yumurta tarağı, el tırnağı ya da makas ile uzaklaştırılabilir.

En Etkili Bit İlacı Nedir?

Günümüz koşullarında birbirinden farklı bit ilacı bulunmaktadır. Kişilerin rastgele bu gibi ürünleri alabilmesi de son derece kolay bir hal almaktadır. Fakat bu konuda da gerekli olması halinde birçok uzmandan destek almak mümkün olabilmektedir.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları 5

Bit ilacının kullanılması da düşünüldüğünden çok daha kolay ve bir o kadar da kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. 10 dakika kuramsal olarak kâfi fakat 20 dakika ya da otuz dakika kadar beklettikten daha derhal sonra düzgüsel bir halde saçı şampuanlayın. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve giysileri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Bit ilacı kullanırken, öncelikle çok dikkatli olunması gerekmektedir. Kişilerin bu ilacı olabildiğince az miktarda soluması gerekmektedir. Aksi takdirde geçici de olsa nefes darlığı problemleri söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple de muhakkak maske kullanılması da uzmanlar tarafından önerilmeye devam etmektedir.

Bit ya da sirke gibi problemler, genellikle küçük kız çocuklarında oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Bunun sebebi temizlik ya da dikkatsizlik olarak düşünülmemelidir. Bit ya da sirke gibi canlılar son derece hızlı ve zıplama kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple de bir başka kişinin kafasından oldukça kolay bir şekilde bir başkasının kafasına zıplayabilir.

Bu işlem esnasında ise hiçbir şekilde görülmemektedir. Anne ve babaların bu konuda çocuklarının bu sorunu ile yakından ilgilenmesi de bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır. Sıklıkla saçını kaşıyan ve bundan rahatsızlık duyan çocuklara, zaman kaybı yaşamadan bit temizleme işlemi uygulanmalıdır. Bit tarakları, çok eski zamanlarda da kullanılan bir aparat olmaktadır.

Bit Nasıl Temizlenir, Biti Ne Öldürür? En Etkili Bit Şampuanı, Spreyi, İlacı İsimleri ve Fiyatları 6

Bunun yanı sıra yine çok eski zamanlarda benzin gibi son derece sağlıksız ve bir o kadar da tehlikeli olan yöntemler de kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde oldukça farklı özelliklere sahip olan çok sayıda bit ilacı ve bir şampuanı bulunmaktadır. Anne ve babalar bu gibi etkili ürünleri satın alarak, kısa süre içerisinde çocuklarının bu problemini ortadan kaldırabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bit-nasil-temizlenir-biti-ne-oldurur-en-etkili-bit-sampuani-spreyi-ilaci-isimleri-ve-fiyatlari/