Bit Neden Olur

Bit, insan derisi üzerinde yaşayan bağımlı parazit türlerinden bir tanesidir. Kanatlı ve kanatsız olmak üzere iki ana grup altında çok fazla çeşidi vardır. Her ne kadar bitler sadece insan üzerinde yaşar tezi hakim olsa da, eğer böyle olsaydı, doğadan kısa zamanda silinmeleri gerekirdi hipotezi ile bu bilgi çürütülebilmektedir. Elbette bitler sirke sayesinde insan vücudu dışında da yaşayabilirler. Direkt bit olarak bulaşmayan parazitler, sirke olarak bulaşabilirler. Yani sirke sayesinde bitin yeryüzünden temizlenme ihtimali yoktur. Yani bit neden olur nasıl temizlenir, dediğimizde oluşum sebebinin kesin bir kaynağı olmadığını temizlenmesinin ise kimyasal olarak mümkün olabildiği söyleyebiliriz. Çok fazla sorulan bir soru da hamilelikte bitlenmek konusu ile ilgilidir. Bu yazımızda bit tedavisi ile ilgili bir inceleme yapıp, sizlere bit beden olur? bit nasıl geçer? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Bit Neden Olur Nasıl Temizlenir

Bit, parazit grubundan bir canlıdır. Bu canlıların ortak özelliği diğer canlılara bağlı olarak yaşamalarıdır. Oldukça güçlü olmalarına karşına yalnızca kendilerin uygun ortamlarda yaşayabilirler. Örneğin, bitlerin 10 derecenin altında ve 60 derecenin üzerinde yaşamaları mümkün değildir. Ancak buna karşılık, sabunla dahi temizlenemeyen bir canlı olmalarından dolayı bulaştıklarında temizlenmeleri ciddi derecede zordur. Öyle ki fiziksel olarak temizlenmeleri söz konusu değildir, yalnızca yaşadıkları alanın jiletle tıraş edilmesi, fiziksel olarak çözüm olabilmektedir.

Sirke ve bit çoğunlukla, çocuklarda görülse de, bulaşıcı olmasından ötürü herkese geçebilir. İnsan saçı ve diğer sık tüyler, bitlerin yaşaması için uygun ortamı sağlarlar. Elbette çocuklarda görülmesinin sebebi, çocukların doğa ile daha içli dışlı oluşlarıdır. Zira sirkeler, doğada herhangi bir yerde bulunabilir ve vücuda yerleştiklerinde yumurtalar çatlayıp bite dönüşebilmektedir. Bunun yanında yetişkinlerde bit bulaşması daha küçük bir ihtimaldir, zira fiziksel temas çocuklara göre daha azdır.

Bit, kirli ortamları sever. Özellikle yağlı ve kirli saçlarda çok kolay çoğalırlar. Eskiden, annelerimizin yağlı eli saça sürmemizi engellemesinin sebebi de budur. Bitler için en elverişli ortam burası olmaktadır. Bu nedenle, bitle birinci mücadele yöntemi genel temizliktir. Uzun saçlı erkek çocuklarında bit görülme olasılığı daha yüksektir, zira erkekler kızlara göre daha aktif ve daha kirlidir.

Bit Nasıl Oluşur

bit neden olur nasıl temizlenir, derken belirttiğimiz gibi, bit kendiliğinden elbette oluşmaz. Bir canlıdır ve çoğalması için yumurtalarının kuluçka süresini tamamlaması gereklidir. Uygun şartları bulan bit yumurtaları, yani sirkeler kısa zamanda bite dönüşebilmektedir. Hamilelikte bitlenmek ise belki de en talihsiz durumdur, zira bite karşı kullanılacak kimyasalların tümü hamileler için tehlikeli olabilir bunun yanında, insan vücuduna entegre bir parazitin varlığı hamileliğin seyri için iyi bir durum değildir. Bu durumda bit tedavisi, biraz daha meşakkatli bir hal almaktadır. Hamilelikte bit nasıl geçer sorusunun cevabı elbette diğer tüm koşullardan farklı değildir. Bu sorundan kurtulmak için saçlarını kazıtan anne adayları dahi bulunmaktadır.  Hamilelerin bitlendiklerinde bit tedavisi uygulamaları, çoğunlukla sirke tedavisinin ötesine geçmemektedir, ki böylesi çok daha doğru olacaktır. Sirke ve bit tarağı ile elde edilecek bit tedavisi en doğru tercihtir.

Bit Nasıl Olur 1

Sonuç olarak, bit modern zamanlarda çok görülmeyen bir problem olsa da, nadiren görülebilmekte ve ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Görüldüğü gibi bit neden olur nasıl temizlenir sorusunun cevabı pek de net cevapları içermemekle birlikte süreç zorlu biçimde tezahür etmektedir. Ve hamilelikte bitlenmek, anne adayı için çok zorlu bir süreç ortaya koyacağından büyük bir sıkıntıya işaret edecektir. İster çocuk, ister yetişkin olun, bitlenme ihtimaliniz vardır. Bu sorunla karşılaşıp bit tedavisi uygulamak durumunda kalmamak, bit nasıl geçer sorusunu araştırmamak için, öncelikle kişisel bakımınıza özen gösterip, hijyen koşullarına uyunuz. Buna rağmen bitlenmeniz durumunda, yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bit-neden-olur/