Bitki Çaylarının Faydaları

1-ADAÇAYI: Adaçayı antibiyotik özelliği taşımaktadır. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Baş dönmesi yaşayanlar için de adaçayı faydalıdır. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerini yok eder. Tansiyon düşüklüğünde,sindirim sistemi problemleri yaşandığında tüketilebilir.

Bitki Çaylarının Faydaları 1

2-KEKİK ÇAYI: Kekiğin etkili bir antiseptik olduğu bilinmelidir. Yüzlerce yıl öncesinden günümüze kadar bir çok tedavide kullanılmış ve halen birçok ilacın üretiminde yer almaktadır. Grip,adet ağrıları,öksürük,mide rahatsızlığı,ishal ve bronşite iyi gelir.

3-HİNDİBA ÇAYI: Hindiba çayı etkili bir idrar söktürücüdür. Günümüzde sıklıkla karşılaşılan romatizma rahatsızlığında kullanılması gereken bir çaydır. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği hindiba çayı aynı zamanda karaciğer rahatsızlıkları yaşayanlara iyi gelir.

4-ISIRGAN ÇAYI: Çok çeşitli rahatsızlıklarda tüketilen bir çaydır. Özellikle sindirim sistemiyle ilgili problemler yaşayanlar tercih etmelidir. Ayrıca romatizma,gut ve böbrek rahatsızlıklarına da iyi geldiği görülür.

5-IHLAMUR ÇAYI: Günümüzde en çok tercih edilen bitki çaylarından olan ıhlamur çayı özellikle soğuk algınlığı,öksürük,solunum yolu rahatsızlıklarında tüketilmelidir. Sakinleştirici özelliği sebebiyle uyku probleminde de etkin bir çözüm yoludur. Ancak aşırı ve tekrar tekrar kaynatılarak tüketilmemesi gerekmektedir. Kan dolaşımına iyi geldiği de bilinmelidir.

Bitki Çaylarının Faydaları 2

6-PAPATYA ÇAYI: Papatya çayı antiseptik özelliğine sahiptir. Bahar alerjisi olanların tüketmesinde fayda vardır. Sakinleştirici bir çay olup uyku bozukluklarında tüketilmelidir. Sindirim sistemine iyi gelir.

7-NANE ÇAYI: Çarpıntısı olanların tüketmesi gereken şifalı çaydır. Mide bulantısı,gaz sancıları,sindirimle alakalı rahatsızlıklarda tercih edilebilir. Sinüzit,bronşit,öksürük gibi problemlerin tedavisinde kullanılabilir. Migrene iyi geldiği bilinmektedir.

8-ELMA ÇAYI: Göğüs hastalıklarına karşı iyi bir koruyucudur. Başağrılarına,bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Toksin atımında etkilidir.

9-ZENCEFİL ÇAYI: Binlerce yıl öncesinde de bir takım rahatsızlıklarda kullanılan zencefil bu açıdan çok değerlidir. Metabolizma rahatsızlıkları,faranjit,ishal,gaz sancısı ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlıklarında bal ve karabiber ile birlikte tüketilmesi çok faydalıdır.

Bitki Çaylarının Faydaları 3

10-REZENE ÇAYI: Karın ağrılarının tedavisinde kullanılmalıdır. Gaz sancısı,mide kramplarına iyi gelir. Soğuk algınlığı,mide bulantısı,böbrek taşının düşürülmesinde faydalıdır.

11-SİNAMEKİ ÇAYI: Özellikle bağırsak rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Kabızlık problemi yaşayanlar için çok faydalıdır.

12-MELİSA ÇAYI: Melisa çayı kuvvetli bir antiseptiktir. Sakinleştirici,uykusuzluğu giderici olarak kullanılabilir. Hazım problemlerinde etkili bir çaydır. Gaz sancılarında kullanıldığında faydalıdır.

13-KUŞBURNU ÇAYI: Vücut direncini artırır,kabızlığa iyi gelir. Öksürüğün giderilmesinde yardımcıdır. Hemoroide iyi geldiği bilinmektedir.

14-DEFNE ÇAYI: Antiseptik özelliği olan çaylardandır. Buna bağlı olarak sakinleştirici ve yatıştırıcı bir çaydır. Sindirime yardımcıdır. Saç dökülmelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bitki Çaylarının Faydaları 4

15-MEYAN KÖKÜ ÇAYI: Meyan kökü çayı özellikle karaciğer rahatsızlıklarında ve soğuk algınlıklarında sıklıkla kullanılmaktadır. İyi bir balgam söktürücü olarak bilinir. Ülsere iyi gelir.Boğaz ağrısı,öksürük,ishal,hazımsızlık ve ağızdaki yaralarda kullanılabilir. 

16-MAYDANOZ ÇAYI: Maydanoz çayı vitamin eksikliği olanların tükettiği bir çaydır. İçerisinde yüksek miktarda C vitamini barındırır. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Kansere yakalanma riskini azaltır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Adet sancılarında etkilidir. Sindirim problemleri yaşayanlar tercih etmelidir.

17-SOĞAN ÇAYI: Hamile kalmak isteyen kadınların tercih etmesi gereken bir çaydır. Menopoz dönemindeki kadınların rahatsızlıklarını giderdiği görülür. Çok çeşitli vitamin ve mineral deposudur. A vitamini,B vitamini ve C vitaminin yanında fosfor ve kükürt gibi mineralleri içerisinde barındırır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bitki-caylarinin-faydalari/