Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Kişilerde bazı dönemlerde boğaz ağrıları ve boğazda şişkinlik gözlenmektedir. Bu durumlarda aslında boğaz ağrısına neyin sebep olduğunu belirlemek gerekmektedir. Eğer kişiler hiç beklemedikleri bir anda bu ağrıyı yaşıyorlar ise genelde bakteriyel enfeksiyonlardan oluşmuş bir boğaz ağrısı oluşmuş demektir.

Bu da kişilerin mutlaka bir uzman ile görüşerek, gereken ilaçları alması gerekmektedir. Ancak kişilerin boğaz ağrıları kişilerin kendilerine dikkat etmedikleri bir dönemde oluşmuş ve çok şiddetli değil ise viral enfeksiyonlardan dolayı boğaz ağrısı meydana gelmektedir. Bu durum çok ciddi olmamak ile birlikte boğaz ağrısı için basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? 6

Her evde bulunan basit malzemeler ile boğaz ağrısında oluşan şişkinlik ve ağrı için gargara yapımı, doğal bitkiler ile çaylar yapımı boğaz ağrısını azaltmakta ve kişileri rahatlatmaktadır.

Boğaz ağrısı için ne yapılır sorusu kişilerin ağrıyı yaşadıkları dönemlerde sıkça sordukları sorular arasında yer almaktadır. Aslında ağrıyı gidermek yerine öncelikle ağrının oluşmaması için dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek ve buna göre dikkatli olmak gerekmektedir.

  • Kişiler eğer sigara içiyor ve içtikleri sigaranın markasını sürekli değiştiriyor ise bu durum bile boğazda şişkinliğe ve ağrıya neden olabilmektedir.
  • Vücudun bağışıklığının düşmemesi için gün içerisinde gereken besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca minimum 2 litre su içerek, vücudun susuz kalması önlenmektedir.
  • Kişilerin etraflarında hasta insanlar var ise bu kişilerden uzak durmalı ve gün içerisinde ellerin sık sık yıkanması gerekmektedir.
  • Boğaz ağrısına neden olan faktörlerin belirlenerek, en azından ağrı geçene kadar bu faktörlerden uzak durulması gerekmektedir.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? 2

Bu gibi durumlar ile aslında hem boğaz ağrısı riski azaltılma da hem de eğer başka biri boğaz ağrısı sorunu yaşıyor ise bulaşma riski azaltılmaktadır. Boğaz ağrısı için hemen ilaç tedavisi yerine kişilerin evlerinde de kolaylık ile hazırlayacakları doğal yöntemler olmaktadır.

Aslında yenilen yemekler bile boğaz ağrısının giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sıcak çorba içimi, mevsim meyvelerinin yenmesi gibi sağlıklı beslenme vücudun bağışıklığını artırdığı gibi boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Boğaz ağrısı yaşayan kişilerin şekerden uzak durması gerekmektedir. Şeker boğazı daha çok tahriş edeceğinden ağrının artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hazırlanan doğal çayların buharını içine çekilmesi biraz da olsa nefesin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? 3

Ancak bitki çaylarının çok sıcak içilmesi boğazın daha çok tahriş olmasına yol açmaktadır. Bu yüzden mutlaka ılıdıktan sonra içilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde en az iki litre su içilmesi gerekmektedir. Vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koymak ve boğazın temizlenmesi için bu önemli bir nokta olmaktadır.

Vücudun bağışıklığını artırmak için mutlaka C vitamini tüketiminin artırılması gerekmektedir. Boğaz ağrısı yaşayan kişiler halsiz hissedecekleri için mutlaka dinlenmeli ve vücudun yeniden kendine gelebilmesi için gün içerisinde vakit buldukları zaman uyumaları gerekmektedir.

Hamileler Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

Hamile kadınlar, gebelik döneminde bebekten dolayı hemen hemen hiçbir ilacı içememektedir. Bu gibi durumlarda boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir diyen pek çok hamile olmaktadır. Aslında boğaz ağrısına neyin neden olduğunu belirledikten sonra bir uzman ile görüşerek, kadınların neler içebileceği netleştirilmesi gerekmektedir.

Hamileler Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

İlaç tedavisi yerine doğal bitki çayları ya da doğal gargaralar ile ağrılar azaltılmaktadır. Beslenmenin de önemli olduğu bu dönemde, hamileler yaşadıkları boğaz ağrısı sorunlarını genel olarak doğal yöntemler ile tedavi etmektedirler. Çok ciddi bir durum olduğu zaman ancak cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogaz-agrisi-icin-ne-yapilmali/