Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer
Boğaz ağrıları birçok nedenden kaynaklanabilir. Genel olarak bakteri ya da virüs kaynaklıdır. Tahriş tipi boğaz ağrıları da vardır. Ancak, virüslerin neden olduğu boğaz ağrıları için belli bir ilaç tedavisi yoktur. Genel anlamda vücudun direncini yükseltmek, düzenli beslenmek ve dinlenmek ağrıların sebebini geçirir. Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrıları içinse doktor tavsiyeli antibiyotikler kullanılır. Antibiyotiklerin yeterli süre kullanılmaması sonucu tedavi edilmeyen Strep boğaz iltihabı romatizmal ateş ve ciddi böbrek iltihaplarına yol açabilir. Antibiyotiklerin geçiremeyeceği kadar şiddetli yaşanan boğaz ağrılarında penisilin önerilir.Gelelim boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına..

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boğaz ağrısı için denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmış birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. İlaçların içeriklerlerinde de bitkisel kaynaklı maddelerin olduğu düşünüldüğünde, hafif seyreden boğaz ağrıları için direkt olarak bitkilerden elde edilen çaylar içilmesi daha doğal ve sağlıklı olacaktır.

 • Limon ve su karışımı oldukça basit gözükebilir ama boğazda oluşturulacak asidik ortam nedeniyle bakteri ve virüslere karşı etkilidir.
 • Bir miktar sıcak suyun içerisine bal, limon ve zencefil koyulur. Hepsi karıştırıldıktan sonra bu karışım içilmez ve gargara olarak kullanılır. Balın boğaza yapışması sonucunda karışım bakterilerin yaşaması için uygun olmayan bir ortam yaratacağından, boğaz ağrısı için etkili olacaktır.
 • Boğaz-Ağrısı-Nasıl-Geçer1

 • Yine acı biber içerisinde yer alan Capsicum maddesi iltihapla savaşmada etkili bir yöntemdir. Sıcak suyun içerisine 4-5 adet acı kırmızı biber ya da biraz biber suyu ekleyin. Bu karışım boğazınızı yaksa da, faydasını mutlaka görürsünüz.
 • Adaçayı birçok hastalıkla mücade etmede önemli bir bitkidir. Boğaz ağrısı için adaçayı gargarası da oldukça etkilidir. 1 çay kaşığı adaçayı, yarım çay kaşığı şap, çeyrek fincan kahverengi şeker ile biraz sirke ve suyu karıştırıp gargara hazırlayabilirsiniz.
 • Bir miktar suyun içerisine birkçaç çay kaşığı toz karanfil ile birlikte karanfil tohumu atın. Yine bu karışımı kargara olarak kullanın. Karanfil iyi bir inflamatuar bitkidir.
 • Karanfil-Yağı-Faydaları

 • Dometesin içeriğindeki Likopen maddesi antioksidan özelliklere sahiptir. Biraz sıcaka suyun içerisine domates suyu ile birlikte biraz acı sos karıştırırsanız, bu karışım boğaz ağrınızı geçici olarak hafifletir.
 • Yeşik çay enfeksiyonlarla savaşmak için binlerce yıldır kullanılan, geleneksek tedavilerde baş ucu olan bir bitkidir. Boğazınıza yerleşen herhangi bir bakteriyi öldürmek için yeşil çay demledikten sonra bu çayı gargara olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu çay keyifle içilebilir de.
 • Her derde deva bitkilerden biri de ekinezyadır. Eriyik haldeki ekinezyadan 2 çay kaşığını bir bardak suyun içine ekleyin ve günde 3 kez bu bu karışımı gargara olarak kullanın.
 • Hamilelikte boğaz ağrısı yaşanması normal zamanlara göre daha sık gerçekleşir. Çünkü hamilelik sırasında anne adayının bağışıklık sistemi diğer zamanlara göre daha zayıftır. Bu nedenle boğaz ağrısı, grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma olasılığı daha fazladır. Hamilelikte boğaz ağrısınının tedavisi henüz başlangıç aşamasında tedavi edilmelidir. İlaç kullanmak iyi olmadığı için bitkisel yöntemlere yönelmekte fayda vardır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogaz-agrisi-nasil-gecer/