Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Kış aylarında pek çok kişi tarafından sorun haline gelen boğaz ağrısı, dönem dönem kendini gösteren bir sağlık sorunu olmaktadır. Aslında boğaz ağrısının pek çok nedeni olsa da, bu nedenler genel olarak iki yapıdan oluşmaktadır. İlk olarak eğer boğaz ağrısına virüs neden oluyor ise, basit çaylar ve soğuk algınlığı ilaçları ile tedavi etmek mümkün olmaktadır.

Tedavisi kolay olsa da, geçme süresi oldukça uzun olmaktadır. Bu durumda kişilerin boğazlarının kurumasını engellemesi ve sürekli sıvı tüketmesi gerekmektedir. Aksi takdirde boğaz tahriş olmakta ve hastalık ilerlemektedir. Ancak boğaz ağrısına bakteriyel bir durum neden oluyor ise, en az 1 hafta boyunca bir antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler 6

Bu durumda boğaz ağrısı tek başına oluşmamakta, yanında ateş ve halsizlik ile birlikte gelmektedir. Gereken tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık ilerlemekte ve başka sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Boğaz ağrısına bitkisel çözüm de en az ilaçlar kadar etkili bir çözüm yöntemi olmaktadır.

Doğal bitkiler ile birlikte yapılan bitki çayları ile boğaz yumuşamakta ve ağrı azalmaktadır. Boğaz ağrısı için ne iyi gelir? Sorusu ile birlikte ilaçların yanı sıra uzmanların da önerdikleri bu bitki çayları ile ağrı azaltılmakta ve eğer çok ciddi bir sorun yok ise ağrı geçmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözüm olarak diyen pek çok kişi, aktarlarda yer alan doğal bitkiler ile evlerinde kolaylıkla çaylar yapabilmektedirler. Bu bitkilerden ilki, adaçayı olmaktadır. Soğuk algınlığı denilince pek çok kişinin aklına adaçayı gelmektedir.

Kuru bir şekilde satılan ya da evde kurutulan bu bitki ile boğaz ağrısını rahatlatmak çok kolay olmaktadır. Gün içerisinde iki ya da üç kez adaçayı içilmesi yeterli olmaktadır. Ancak tadı biraz acı olduğundan dolayı içerisine katılan bir tatlı kaşığı bal ile hem tadı yumuşamakta hem de balın da boğaz ağrısına iyi geldiği bilindiğinden etkisi artırılmaktadır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler 3

Boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal bitkilerden biri de meyan kökü olmaktadır. Çok eski zamanlardan beri boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan meyan kökü ile çay yapmak boğazın temizlenmesine ve ağrının azaltılmasına yardımcı olan bir diğer bitki olarak bilinmektedir.

Hem sıcak su ile kaynatarak çayı yapılabilmekte hem de kaynatılıp soğutulduktan sonra gün içerisinde 3 ya da 4 kez gargara yaparak boğazın temizlenmesinde kullanılmaktadır. Meyan kökünü kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, aşırı tüketim sonucunda tansiyon düşmesi ya da potasyum düşmesi yaşanabilmektedir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler 4

Bu yüzden çayını içmek yerine gargara olarak tüketilmesi daha çok tercih edilmektedir. Bu bitkilerin yanı sıra, tuzlu su ile gargara yapmakta boğazın kurumasını engellemekte ve temizlenmesini sağlamaktadır. Bol bol sıvı tüketimi, 1 bardak ılık suyun içerisine karıştırılan bal ile boğaz yumuşatılması da boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde kadınların ilaç içmesi önerilmemektedir. Özellikle antibiyotik kullanımı tamamen yanlış olmaktadır. Bu sebepten dolayı, hamile kadınların boğaz ağrısına iyi gelen çaylar ile kendilerini tedavi etmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Bu çaylardan ilk papatya çayı olmaktadır. Hem doğal bir bitki olması hem de sinirleri ve kişiyi sakinleştirici özelliği olduğundan dolayı fazlası ile tavsiye edilmektedir. Çay olarak ya da gargara olarak kullanımının yanı sıra papatya çayı uyku getireceğinden kullanılacağı saatlere dikkat etmek gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise de yan etkilerini iyi bilmek gerekmektedir. Bebeğe herhangi bir zararının olup olmadığı araştırıldıktan sonra tüketilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogaz-agrisina-iyi-gelen-bitkiler/