Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Özellikle kış aylarında peşimizi bırakmayan, ikide bir yinelenen, yutkunmayı güçleştiren, son derece sevimsiz bir ağrı çeşididir boğaz ağrısı. Boğaz ağrısı denince akla ilk gelen sebep, enfeksiyonlardır. Yani daha da açacak olursak “mikrobik hastalıklar”

İlk etapta faranjiti akla getiren boğaz ağrılarında, virüsler ve bakterilerin oluşturduğu mikrop grupları devreye girer. Virüsün ve bakterinin seyri ve tedavisi farklıdır. Virüsler, hele ki bağışıklık sistemi güçlü bir vücuda yerleşmişseler, ilaç desteği ve dışarıdan müdahale olmaksızın 1 hafta içinde kendi kendilerine bile iyileşebilen yapıda olmalarına rağmen; bakteriler antibiyotik kullanımını gerekli kılarlar.

Boğaz ağrısına sebep olan tek etken, enfeksiyonlar değildir kuşkusuz. Çok farklı sebeplerle de boğaz ağrısı yaşanabilir. Sözelimi burundan, sinüslerden, akciğerden kaynaklanan akıntılar da tahrişe sebep olarak, boğaz ağrısı yapabilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

 • Boğaz ağrısını tedavi etmek için, ilkin sebebini tespit etmek gerekir. Virütik bir duruma bağlı boğaz ağrısıysa, çoğunlukla ilaç kullanılmaz ve hastalık ortalama 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bu durum için bağışıklık sistemini güçlü tutmak, kuvvetli beslenmek ve direnç veren vitaminleri almak gerekir.
 • Eğer boğaz ağrısı bakterilerden kaynaklanıyorsa, hekim tarafından önerilecek bir antibiyotik kullanılmalıdır. Basit bir antibiyotik mi yoksa penisilin mi; oral yoldan alınan mı, yoksa enjeksiyon şeklinde alınan mı olacağına hekiminiz karar verir.

Boğaz-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir3

 • Hekim tarafından verilen antibiyotikler düzenli ve yeterli süre kullanılmadığı takdirde tedavi gerçekleşmez ve bu durum romatizmal ateş, kalp rahatsızlıkları ve böbrek problemlerine kapı açar. Bu sebeple hekimin verdiği antibiyotik ilaçlar kesintisiz ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

Boğaz ağrısı viral yahut bakteriyel kökenli değilse; başka bir durumun belirtisi yahut sonucuysa, uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri, ise şöyledir:

 • Uykunuzu yeterli seviyede alın, dinlenin, boğazınızı nemli tutmak için yeterli sıvı tüketin, kafeinsiz içecekler için; sıcak çay ve ballı sıcak su en doğru seçeneklerdir.
 • Tuzlu su ile gargara yapın. Tuzlu su gargarası boğaz ağrısına iyi gelir.

Boğaz-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

 • İstirahat ettiğiniz odanın havasını nemli tutun. Hava nemlendirici cihazlardan kullanabilir yahut bol buharlı bir banyo yapabilirsiniz.
 • Boğaz için üretilen antibakteriyel pastillerden kullanabilirsiniz. Bu pastillerden emmek de boğaz ağrısını yatıştırır.
 • Boğazı tahriş eden gazlardan, sigara dumanından ve temizlik ürünlerinden uzak durunuz.
 • Ağrı ve yüksek ateş sorununu tedavi edin. İbuprofen” veya “asetaminofen” etken maddeli ilaçlar boğaz ağrısında endikedir. Aspirini, suçiçeği ve grip benzeri rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için kullanmayın.
 • Bal ve limon, boğaz ağrısında kullanılacak iki faydalı maddedir. Bal ve limonu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırın ve tüketin. Bal boğazınızı yumuşatacak, limon ise balgamı sökecektir.

 • Sert bir şeker emmek de faydalı olabilir. Bu işlem doğrudan etki sağlamasa da, tükürük bezlerini çalıştırarak, boğazın yıkanmasını sağlayacaktır.
 • Boğaz ağrısı sorunu yaşarken mümkün olduğunca az konuşun. Bırakın sesiniz ve ses telleriniz dinlensin. Boğaz ağrısı yaşarken konuşmanız “laranjit” denilen ses kısıklığı ve konuşma güçlüğü belirtilerini de içeren aşamaya gelmenize zemin hazırlar.
 • Tüm hastalıklarda olduğu gibi, boğaz ağrısında da el yıkamanın önemi büyüktür. Özellikle dışarıdan geldiğinizde muhakkak ellerinizi anti bakteriyel bir sabunla yıkayın. Hastalıkları önlemenin en önemli yollarından biri elleri yıkamaktır.
 • Çatal, kaşık, bıçak, bardak, mendil, havlu ve buna benzer kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmaktan kaçının.
 • Umumi telefonları kullanmaktan, umumi çeşmelerdeki su kaplarından su içmekten kaçının.
 • Hasta kişilerle el teması, tokalaşma, öpüşme gibi yakın bedensel temaslardan kaçının.
 • Hava kirliliği olan ünlerde mümkünse evden dışarı çıkmayın.

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Enfeksiyonlar, kızamık, su çiçeği, bakteri kökenli enfeksiyonlar, alerjiler, sağlıklı burun solunumu yapamamak, burnun tıkalı olduğu hallerde ağızdan solunum yapmaya bağlı boğazda kuruluk, kirli hava ve sigara dumanından kaynaklanan kronik tahriş, yüksek sesle bağırmak, sesi zorlamak ve bunlara bağlı gırtlak adale ağrıları, reflü kaynaklı ağrılar ve bazı tümörlerin sebep olduğu ağrılar, boğaz ağrısının nedenleri arasında sayılabilir.Boğaz-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir2

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları
Viral yahut bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle şişen, tahriş olan, ağrıyan, tahriş olan boğazda, yemek yemeyi, konuşmayı, yutkunmayı zorlaştıran ağrıları, bitki çaylarıyla bir nebze de olsa hafifletmek mümkündür.

Bitki çayları boğaz ağrısına iyi gelmelerinin yanı sıra, öksürüğü de azaltır ve boğazın daha da fazla tahriş olmasını önlerler. Boğaz ağrısına iyi gelen çayların başında okaliptüs, adaçayı, papatya, meyan kökü, karaağaç çayı  sayılabilir. Ayrıca kötü kokusuna rağmen sarımsak da, boğaz ağrısında en etkili doğal ve bitkisel çözümlerden biridir.

Siz de boğaz ağrısı şikayeti yaşadığınızda sıcak bitki çaylarından tüketebilirsiniz

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir/