Böğürtlen Çayı Faydaları

Böğürtlen çayı hazırlamanın birçok yolu vardır. En popüleri kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlananıdır. Kurutulan 1 tatlı kaşığı kadar böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Kaynamış olan suyun içerisine ilave ederek 5-6 dakika kadar demlenmesi sağlanır.

Böğürtlen Çayı Faydaları 1

Bunun yanı sıra taze böğürtlen yaprakları ile de böğürtlen çayı hazırlanabilmektedir. Taze böğürtlenleri kaçıkla ezerek suyunu çıkartın. Bu posalı suyu kaynar su içine atın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonrasında posayı eleyerek çayınızı içebilirsiniz.

Böğürtlen yaprağı çayı ishale karşı etkili bir çözüm olmakla beraber fazla miktarda tüketilmesi mide hastalıklarına, mide bulantısına ve kusmaya niçin olabilir. Tanen içeren böğürtlen yaprağı çayı uzun soluklu tüketimde karaciğer hasarına niçin olabilir. Karaciğer hastalığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir?

Böğürtlenin içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunmasından dolayı, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Tertipli böğürtlen tüketimi çeşitli patojenlerle uğraşmaya destek sunar; enfeksiyon ve öteki ölümcül hastalıklardan ise vücudu korur.

Böğürtlen yaprağı çayı zayıflatır mı? Sorusu oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Haiz olduğu düşük şeker miktarı sağlıklı kilo yönetimine yardımcı olur. İçerdiği lif yardımıyla bağırsakları temizler ve zayıflamaya çalışma esnasında sağlıklı bir destekleyici olur.

Böğürtlen Çayı Faydaları 2

Böğürtlen çoğu ülkede yetişen ve kırsal bölgelerde bulunan bir bitkidir. Hem kasaba bununla birlikte şehir yollarında kanallar boyunca böğürtlene rastlanmaktadır. Bolca miktarda bulunan dikenleri yardımıyla bu pek basit olmayacaktır fakat özellikle çalılığın arasından değil de üstlerden hem meyvesini ve yaprağını toplamak en doğrusu olacaktır.

Meyvesi toplandıktan sonra ise kuru bir ortamda bekletilirse eğer çok daha lezzetli olabilmektedir. Buzlukta muhafaza edilmiş ise, tüketilmeden önce muhakkak oda sıcaklığında bekletilmelidir. Öteki yandan buzdolabında dondurarak saklayarak uzun süre kullanabilirsiniz. Tanenler midesi kırılgan olan kişilerde mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet verebilir.

Böğürtlen Çayı Faydaları 3

Bazı kişilerde ise böğürtlen yaprağı çayının faydaları arasında, meyvesi ve kökü bağırsak ve mide rahatsızlıkları riskini azalttığı da yer almaktadır. Böğürtlen hamileler için yararlı olabilir. Folat aslına bakarsanız tüm yaş grupları için hücre işleyişinin daha iyi olması için gerekli kritik bir besindir.

C vitamini ve öteki antioksidanlar kemikleri kuvvetlendirir, bebek bekleyen anne kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor şeklinde temel minerallerin varlığı ile hastalıklarla mücadelesini artırmakta, onu daha güçlü hale getirmektedir. Ek olarak gebelik esnasında hızlı bir atıştırmalık olarak böğürtlen tüketmek en sıhhatlisi olacaktır.

Böğürtlen Çayı Faydaları 4

  • Böğürtlen çayının bağırsak rahatsızlıkları sebebiyle oluşan ishal ve kramplara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Daha da etkili bir tedavi için ortalama 30 gr doğranmış böğürtlen yaprağını yine aynı miktarda nane yaprağı ile kaynatın.
  • Tahriş sebebiyle oluşan ciltteki döküntüler için böğürtlen yaprakları su ile kaynatılır, daha ondan sonra süzülüp bir pamuklu bezin içine alınıp, bekletilir. Daha sonra ise yürütmek istenilen bölgenin üstüne konur ve 30 dakika bekletilir. Gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir.
  • Soğuk mevsimlerde gün içinde bu çayı tüketmeniz sizi soğuk algınlığı, grip ve nezleden korur. Eğer birey hasta ise bu çayı içine bal ilave ederek tüketip, kendini sıcak tutarak terlemeyle hastalığı atabilir.
  • Bağırsak gazı ve hafif ishalle savaşım için böğürtlen çayı tüketilebilir. Böğürtlen çayı ile birlikte mide problemlerine karşı etkili bir savaş açılabilmektedir.
  • Dokularda meydana gelen iltihabın azaltılmasına yardım ederek romatizma ağrılarının dinmesini sağlar. 1-2 hafta boyunca günde 2 bardak içilebilir. Emareler azaldıkça çay tüketimi de azaltılmaktadır.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogurtlen-cayi-faydalari/