Böğürtlen Faydaları

Ham olan meyveleri kırmızı renklerde olup olgunlaştıkça rengi siyahlaşmaktadır. Görünüş olarak çileğe benzemektedir. Meyvenin bitkisi dikenli bir yapıya haizdir ve yol kenarlarında bahçelerdeki çitlerde çoğunlukla görülmektedir.

Böğürtlen Faydaları 1

 

Meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücut içerisine yer alan zehirli maddelerin vücuttan atılmasına olanak tanımaktadır. Vücut için çok etkili bir antioksidan deposudur. Böğürtlen besleyici bileşenlerini çok iyi saklayan, besin kıymeti çok yüksek leziz bir meyvedir.

Böğürtlen, oldukça fazla sayıda vitamine sahip olmakta olup aynı zamanda mineral açısından da bir hayli zengindir. Bu sebeple de böğürtlenin faydaları nelerdir? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Her geçen gün daha da fazla sayıda faydaya sahip olması gibi etkenlerden dolayı böğürtlen yetiştiriciliği de sürekli olarak yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Mineral açısından da çok varlıklı olan böğürtlen kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko ihtiva eder. Çok iyi bir amino grup asit kaynağı olması nedeniyle ihtiva ettiği temel rejim lifleri yardımıyla zararlı kolesterol sorunsal yaşatmaz. Kanın yapısını inceltmesi sebebi ile de şeker ya da diyabet hastaları için de oldukça önemli bir konuma sahip olmaktadır.

Yapraklarının kaynatılması ile birlikte elde edilen su, gargara yapılabilir. Kökleri kaynatılarak suyu içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine destek verir. Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları hastalıklarında çok yararlıdır.

Böğürtlen Faydaları

Böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır. Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine destek verir. Tansiyonu düşürür ve bedeni kuvvetlendirir. Olgunlaşmış olan böğürtlen ağacı meyveleri, kabız problemi yaşayan kişiler için oldukça etkili olmaktadır. Tok tutan bir meyve olan böğürtlen zayıflamak isteyenler için de bire birdir.

Gerilim rahatsızlığı olanların tertipli kullandıklarında tansiyonlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Bitkin olan ve halsizliği bulunan vücudu dinlendirir, sağlamlaştırır. Böğürtlenin yararları arasında yer alan bir diğer özellik ise idrar rahatsızlığı olan kişilerde, idrar söktürücüdür ve dolayısıyla da kabızlık problemini gidermektedir. Ham olan şu demek oluyor ki tam olgunlaşmamış olan böğürtlenler de ishal kesici özelliğe haizdir.

Böğürtlen Faydaları 2

Böğürtlen Reçeli Faydaları

Böğürtlen yendiğinde gözlere üzerinde olumlu faydaları vardır. Ayaklarda ki şişkinliğe iyi gelmektedir. Meydana getirilen araştırmalara göre basura da iyi geldiği tespit edilmiştir. Ek olarak hanımlarda ki beyaz akıntıları kesmeye de yardımcı olmaktadır.

Mesanedeki taşların düşmesine yardımcı olmaktadır. Ağız içerisine bulunan iltihaplara ve ağız kokusu problemlerine karşı da son derece etkili olmaktadır. Kökü kaynatılıp suyu içildiğinde kandaki şeker miktarını düşürmektedir. Ek olarak böbreklerdeki kumun ve taşların düşmesinde de fazlaca etkilidir. Böğürtlen faydaları farklı formlar halinde, bu meyvenin reçel ve şurup yapılarak da görülebilmektedir.

Şurup düzenli içildiğinde göğüs ve solunum yolu hastalıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Ek olarak böğürtlenin meyvesinin, yaralara sürülmesi sonucunda da yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Böğürtlen Faydaları 4

Böğürtlen Suyu Faydaları

Böğürtlen, meyve ya da kökü kadar böğürtlen yaprağının faydaları açısından da bir hayli etkilidir. Yapraklarının ezilerek bir macun haline getirilmesi ve yaraların üzerine sürülmesi halinde, yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.

Ek olarak hemoroittin tedavisinde de oldukça etkilidir. Her gün yenilen böğürtlenin içinde bulunan antioksidan maddelerin kanserden koruyucu tesiri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tok tutmaya yardımcı olan bir bitki türüdür. Ek olarak zayıflamaya çalışanlar kişiler için de iyi bir besin deposudur.

Tertipli olarak yenilen böğürtlen insanlar yaşlandığı süre hafıza kaybının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu meyve, hemen her derde fayda sağlamakta ve bu sebeple de kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bogurtlen-faydalari/