Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Bohem tarzı ev dekorasyonunda birbirinden bağımsız, alakasız, renklerin uyumsuz olduğu birçok parçayı bir arada bulabilirsiniz. Bohem aslında bir yaşam biçimidir. Dekorasyonda olduğu gibi, giyim-kuşamda da bohem tarzı benimsemiş insanlar çoktur. Siz de bohem tarzını yaşam stiliniz haline getirip, evinizi bu şekilde dekore etmek istiyorsanız tam da sizin için hazırlanmış bir dekorasyon yazısı sizlerle…

Her insanın ruhunu, kişiliğini ve zevklerin yansıtan bir yaşam stili vardır. Öyle ki bu stil kıyafetlerinden saçlarına, takılarından yaşadıkları yere kadar yansımıştır. Mutlaka “işte bu benim tarzım” diyeceğiniz, kendinize uygun bir stil bulmanız mümkündür.

Kimileri vintage esintilerden hoşlanırken, kimisi modern çizgiler sever. Bazılar çok dağınık, bazıları ise renklerin bütünlüğünden hoşlanır. Kimileri ise renklerin enerjisine inanır ve feng shui kültürüyle evini dekore eder.

Bir de bohem tarz vardır ki yaşayanlar için mükemmel, uzaktan bakanlar için tam bir muamma diyebileceğimiz bir tarzdır. Biz bugün yazımızda sizlere bohemliğin dekorasyona yansımış halinden bahsedeceğiz. Bohem tarzı bir ev dekorasyonu nasıl olur, nasıl yapılır gibi soruları yanıtlamanın yanında, size fikir vermeye yarayacak bazı örnekler sunacağız. Dilerseniz birkaç cümleyle önce bohem kelimesini tanımlayalım. Bohemlik birçok tarzı bir arada barındıran bir yaşam tarzıdır. Bunların içinde günlük, vintage, hippi, çingene dediğimiz birçok stil olabilir. En güzel avantajı ise hiçbir zaman modaya bağlı kalmaması ve tamamen kişinin kendi zevklerine göre şekillenmesidir.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?Bohemlik hakkında az da olsa bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi de bohem tarzı ev dekorasyonu nasıl olur bunu anlatmaya çalışalım. Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki, bohem tarzı döşenmiş bir evde rahatlık hakimdir. Rahatına düşkün kişilerin tercih ettiği bu tarzda hiçbir eşyanın sabit yeri olmaz. Her şey en kolay nereden alınıp kullanılabilecekse oraya konur. Konulduğu yere uyumlu olup olmaması, yakışması veya şık durması gibi şeyler kişinin pek de umrunda değildir.

Bohem tarz seven kimselerin evinde irili ufaklı birçok obje görebilirsiniz. Çünkü bu kişiler genelde özgürlüğüne düşkün ve çok gezen insanlardır. Her gittikleri yerden ve ülkeden getirdikleri eşyaları evin her yerinde görebilirsiniz. Bohem tarzın diğer bir özelliği sıra dışı olmasıdır. Bu tarzda dekore edilmiş bir evde yılın modasını aramaya kalkmayın hayal kırıklığına uğrarsınız.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?Eğer yazımızı okuduktan sonra kendinizi bohem tarza yakın bulup evinizi bu şekilde dekore etmeye karar verdiyseniz, şimdi size yol gösterecek bazı önerilerde bulunacağız;

  • Bohem tarzda etnik çizgiler ön plandadır. Mesela el dokuması bir kilimi yere serebilir, eski bir çalgıyı duvarınıza asabilirsiniz.
  • Renkleri özgür bırakın! Bohem tarzda hiçbir zaman renk uyumu aranmaz, tam tersi birbirine zıt renkler bir arada kullanılır. Böyle bir eve girdiğinizde renklerin karmaşasından bir anda gözleriniz yorulabilir ama bir süre sonra size ne kadar keyif verdiğiniz göreceksiniz.
  • Bohemliğin olmazsa olmazlarından biri de vintage esintilerdir. Aile büyüklerinizden kalma bir radyo veya abajuru alıp evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Eskitilmiş masalar, sehpalar, sandalyeler, kitaplıklar bohem tarzı evlerde sıklıkla göreceğiniz eşyalardır.
  • Hem romantizmi, hem sıradanlığı bir araya getirin. Eğer bohem bir ev tasarlamak istiyorsanız, evin alakasız bir yerine sevgilinizle yaşadığınız romantik anları hatırlatacak bir objeyi yerleştirebilirsiniz.
  • Toparlayacak olursak, bohem tarzı bir evin en önemli özelliği dağınık olmasıdır. Bu nedenle zıt renklerden oluşan vintage, modern, klasik, romantik gibi tüm parçaları bir arada kullanın. Aksi halde bohemliğin esası olan dağınıklığı sağlayamazsınız.

Bohem Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bohem Tarzı Dekorasyon ÖrnekleriBohem tarzının aklınızda tam anlamıyla şekillenmesi için görsel örneklerle bunu desteklemek istiyoruz. Bohem tarzı dekore edilmiş evlerin odalarını ayrı ayrı paylaşıp, aynı zamanda dekorasyon önerileri de sunmuş olacağız.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Salon

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş SalonBohem tarzda dekore edilmiş bir salonda uyumu aramak yapacağınız en mantıksızca davranış olacaktır. Örneğin verdiğimiz örnekte salonun orta yerine konmuş, iki büyük abajur çok estetik durmasa da, bohem tarz seven ev sahibini fazlasıyla memnun etmişe benziyor.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Oturma Odası

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Oturma OdasıRahatlığın bohemciler için çok önemli bir ayrıntı olduğundan bahsetmiştik. Rengarenk kırlentlerle süslenmiş rahat bir koltuk, gazete ve dergilerin el altında olabileceği bir sehpa ve birbirinden zıt renklerin bir arada olduğu bir oturma odası bohem tarz dekorasyon için gayet uygundur.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Yatak Odası

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Yatak OdasıEtnik esintileri yansıtan bir yatak örtüsü, vintage tarzda tasarlanmış bir karyola tam da bohemlikte olması gereken şeyler. Yukarıda da anlattığımız gibi objelerin uyumuna asla dikkat edilmez. Mesela klasik bir sandığın üzerine konmuş, renkli karelerle süslenmiş bu abajur oldukça modern olmasına rağmen bu yatak odasında gözümüze hiç batmadı.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Mutfak

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş MutfakSon olarak bohem tarzda döşenmiş bir de mutfak örneği paylaşmak istiyoruz. İlk bakışta modern çizgilerin hakim olduğu görünen bu mutfağı biraz incelerseniz, “eskici ruh” diye tabir ettiğimiz biri tarafından dekore edildiğini hemen anlayabilirsiniz. Mutfağın ortasına yerleştirilmiş odun sobası, yerde serili olan el dokuması kilim, rafların en üstünde yer alan sepetler, toprak kaplar buram buram bohemlik kokuyor.

Kaynak: http://bilgihanem.com/bohem-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/