Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür?

İlk olarak Çin de başlayıp Daha sonra Japonya ve diğer dünya ülkelerine yayılmış olan bitki geliştirme sanatı olan Bonsai, bodur ağaç görünümü vermesinden dolayı bütün ortama dekoratif olan bir hava katabilmektedir. Bonsai bitkisi yapılmış olan birtakım teknikler sayesinde saksıda yetiştirilmeye başlanmış olan bir minyatür ağaç çeşididir.

Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür?

Bütün bitkilerde olduğu gibi bonsai ağacının da sulanmaya ihtiyacı olmaktadır. Bu küçük ağacın diğer bitkiler gibi neme ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun için sulanması gerekir. Sulama işlemi düzgün yapılmaz ise yaprakları kurumaya ve zamanla da ağaç kurumaya başlar. Bunun için ağaç ne fazla sulanmalı ne de az sulanmalıdır. Bonsai ağacının bakımında sulama çok önemlidir.

Küçük olan ağacı orta bir şekilde sulamak gerekir. Su miktarı toprağa göre ayarlanmalıdır. Yaz aylarında sulama işi yaparken ağacın bulunduğu tabakta bir miktar su bulundurarak ağaç tabaktan suyu kendisi alabilir. Toprağı kontrol ederek toprağın her tarafının nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Saksıda kuru yer kalmasın. Soğuk havalarda bitkiyi üşütmemelisiniz. 10 dereceden fazla soğuk ortam bonsai ağacının donmasına neden olur.

Senede 4 sefer vitamin vererek besleme yapmalısınız. Vitamini suya katarak vermek daha faydalı olacaktır. Bonsai ağacınızı en aşağıda bulunan dalları budama yaparak bakımını yapmış olursunuz. Budama işlemleri yaz aylarında olmalıdır. Senede 3 defa toprağını yenilemeniz gerekir. Saksısını değiştirmeden önce toprağın kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir. Karanlık ortamda fazla kalmasın. Aydınlık ortamda bulunması uygun olur. Hava akımlarına dikkat edilmesi gerekir.

Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür? 1

Hiçbir zaman direkt olarak güneş ışığını almamalıdır. Yapraklarını da püskürtme yaparak sulamanız gerekir. Saksıda bulunan toprağın seviyesini devamlı olarak kontrol etmeniz gerekir. Bitki sonbahardan önce yaprak dökmeye başlar ise saksınızı değiştirmeniz gerekir. Bonsai ağacı nedir? Bonsai ağacı Japonca olarak bon ‘’tabak’’, sai ‘’ağaç’’ olarak adlandırılmasından dolayı bonsai denilmektedir.

Bonsai boyunun 1/3’ünde dal kalmamalı. Gövde yere dimdik durmalıdır. Bonsai ağacının ortada bir tek dalı olmalı oda ağacın zirveye çıkışını sağlamalıdır. Bonsai ağacı tohumdan yetiştirilmeye başlanırsa çok sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanmış olur. Ağaca büyüme sırasında istediğiniz şekil vermiş olursunuz.

Bonsai Ağacı Çeşitleri

Bonsai ağacının çeşitleri şunlardır. Ficus, Aser, Platanus, Carpinus ve ardıçlardan olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. En çok yetiştirilmekte olan bonsai çeşitleri ise Japon beyaz çamı, kiraz, akçaağaç gibi çeşitleri oldukça fazla yetiştirilmektedir.

Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür? 3

Bonsai yetiştiriciliğine yeni başlamış olanlar iç mekan olarak Ficus, jade, carmona, ligestrum, ulmus, servi ağaç türleridir. Bonsai ağaç yetiştiriciliğine yeni başlamış olanlar için dış mekan bonsai ağaçları şunlardır. Zelkova ve acer türleridir.

Bonsai Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Bonsai ağacını sulamadan önce bitkinin toprağı el ile kontrol edilip nemli olup olmadığına bakılmalıdır. Bonsai saksısı kontrol edilip ona göre sulama yapılmalıdır. Sulama işlemini saksı suyun tamamını emene kadar yapmalısınız. Ağacın yapraklarını suyu püskürterek ıslatınız. Aşırı sulama nedeniyle toprakta oksijen azalması meydana gelir. Bu durumda ağaç çürümeye başlar. Bonsai ağacını dengeli olarak sulamalıyız.

Yazın sulama işini fazla yapmalı kış aylarında ise sulama işi 4 günde bir olmalıdır. Sulama işlerini devamlı olarak sabahları yapmakta faydalı olur. Bonsai ağacı yetiştirmek için ilk önce ağacın nasıl yetiştirildiğini öğrenmek gerekir. Öncelikle doğru bir fidan seçmeniz gerekecektir. Bunun için şu önerileri dikkate almanız gerekir.

Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür? 4

  1. Bonsai işini fidan ekimi yaparak mı başlamalısınız.
  2. Tohumdan bonsai yetiştiriciliğimi yapmalıyım.
  3. Çelikten üretim yapmalıyım
  4. Doğadan toplama yaparak başlamak.
  5. Kültür uygulamasından başlamak.
  6. Havai köklendirme yapmak şartı ile bonsai yetiştiriciliğine mi başlamak gerekir diye bazı soruları kendinize sormanız gerekir.

Bonsai saksıda yetiştirilmekte olan bodur ağaç türlerindendir. Bonsai çiçeği Japonya’da saikei adında yayla peyzajını ortaya çıkarmıştır. Bonsai ağacı özel olan saksılarda yetiştirilmektedir. Özel teknikler ile budama işlemi yapılarak bodur hale getirilmekte ve estetik bir görüntü sağlanmaktadır. Bonsai küçük yaprakları olanlar en çok tercih yapılmakta doğada bulunan herhangi bir ağaçtan elde edilmektedir.

Doğada bulunan bir ağacı kendi isteğiniz doğrultusunda hayal gücünüzü kullanarak bonsai ağacı yetiştirebilirsiniz. Ağaç ve saksı desen olarak aynı olmalıdır. Ağacı saksıya ekerek kendi haline bırakıp yetiştiremezsiniz. Düzenli bir bakım yapmanız gerekir. Bonsai bir çalıya değil güzel görünümlü bir ağaca benzemelidir. Bonsai ağacı yaşlandıkça bazı değişiklikler meydana gelir. Kurumakta olan bir dalını keserek diğer dal ile şekil verebilirsiniz.

Bonsai ağacına tel sararak telin yardımı ile ağaca şekil verebilirsiniz. Dallar arasında bulunan mesafeyi iyi ayarlamanız gerekir. İki dal aynı boylarda olmamalıdır. Bonsai ağacında kuru dal bırakmak şartı ile ağaca yaşlı görünüm verebilirsiniz.  Bonsai ağacını havalar ısındıkça açık havaya çıkarmanız gerekir. Bonsainin türüne göre toprak ve gübre kullanmanız gerekir.

 

 

Bonsai saksılarını cam kenarına koyarak yetiştirmek daha kolay olur. Cam kenarında bulunan saksılar ara sıra çevrilerek her tarafın aynı güneşi alması sağlanmış olur. Bitki tam olarak güneş ışınlarını almamalıdır. Bonsai ağacının yapraklarını suladıktan sonra yapraklar üzerinde su damlacıkları kalmasın. Mutfak gibi alanlar bonsai ağacını yetiştirmek için en güzel alanlardır. Mutfaklar orta sıcaklıkta ve nemli olduklarından bonsai ağacına iyi gelmektedir.

Bonsai ağacını evde radyatörlerin üzerine, sobaların yanlarına asla koymayınız. Bu gibi yerlere koyduğunuz zaman ağacınız kuruyabilir. Ağaca su verilecek ise saksı değişimi yapılmadı ise su oranı devamlı aynı olmalıdır. Ağaca verilecek olan suyun sıcaklığı devamlı olarak oda sıcaklığında olmalıdır. Saksıda bulunan toprak asla nemli olmamalı. Nemli olan toprağı sulamak ağaç için iyi değildir. Fazla sulanmasından dolayı ağaçta çürümeler meydana gelir.

Bonsai Ağacı Kaç Yılda Büyür?

Bonsai ağacını bonsai ağacı tohumundan başlayarak yetiştirmek istediğinizde bu yöntem size 5 yıla neden olacaktır. Bonsai ağacı bonsai tohumundan yetişmeye başlar ise bu süre 5 yıl olmaktadır. Ağaç 5 yılda yetişmektedir. Yetişmiş bonsai ağaçlarının boyları 3 metre ile 205 cm arasında değişmektedir. En küçük bonsai ağacı keshitsuba olmaktadır.

Bonsai Ağacı Bakımı, Çeşitleri, Nasıl Yetiştirilir Kaç Yılda Büyür? 5

Boyu 8 cm kadar olmaktadır. Bonsai çiçeği bonsay olarak bilinmektedir. Bonsai tohumu toprak altında kalmaktadır. İlk defa bonsai yetiştirecek kişilerin çok iyi araştırması gerekir. Bir bonsai yetiştirmek için gerekli olan malzemeler şunlardır. Orijinal olan bir bonsai saksısı, bonsai tohumu, kolay ve çok hızlı olarak yetişmesi amacı ile tohum tableti, ağaca şekil verebilmek için bir makas, organik olan torflu toprak ve granül olan gübre.

Bonsai Ağacı Fiyatı

Bonsai bakımları çok zor olmamakla beraber dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Ortalama olarak fiyatları pahalı değildir. Bir saksı bitkisi olarak düşünülürse fiyatı 100 liradan başlamaktadır. Fiyatlar ağacın türüne, yaşına ve tasarım durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı fiyatlarda bir miktar artış olmaktadır. Bonsai ağacı fiyatları türüne ve çeşidine göre farklı olmaktadır.

Bonsai ağacı yetiştirmek isteyen kişiler piyasa araştırmasını iyi yaparak fiyatları öğrenmiş olurlar. Kaliteli ve iyi bakımlı olan bonsai ağaçları fiyat açısından farklı olmaktadırlar. Kaliteli ağacın fiyatı tabi ki pahalı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/bonsai-agaci-bakimi-cesitleri-nasil-yetistirilir-kac-yilda-buyur/