Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır?

Boraks çamaşır ya da bulaşık makinesi için kullanılan doğal bir maddedir. Borax nedir sorusuna en yanıt cevap olacaktır.  Ayrıca kozmetik ya da diş macunu için de kullanılmaktadır. Boraks toz halinde satılmaktadır. Görünümünün tam olarak çamaşır deterjanına benzediği belirtilmektedir.

Boraksın içinde sodyum oksijen su ve bor bulunur. Suda kolay bir şekilde erimekle beraber beyaz ve yumuşak bir maddedir. Boraks nedir sorusuna ayrı olarak cevap verilecek bir yanıttır.

Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır?

 • Bor elementinin kimyasal bir bileşiği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sodyum borat olarak da bilinmektedir ve doğal bir şekilde oluşumunu gerçekleştirir.
 • Boraksın diğer temizleyici ürünlerden ayıran özelliği ise kanserojen bir madde içermemesi, diğer temizleyici ürünlerde kanserojen madde olduğu için Boraks tercih edilmektedir.
 • Boraks çevreye duyarlı bir mineral olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanserojen madde içermemesi vücutta birikmemesi, cildiniz tarafından emilmemesi son derece sağlıklı olduğunun kanıtıdır.
 • Boraks ülkemizde son derece popüler olmasını Boraks içeren deterjanlar ile sağlamıştır.
 • Boraks deterjanlarının ülkemizde hala tam olarak bilinmese de yurtdışında çok popüler insanlar evlerini temizlemek ya da çamaşırlarını yıkamak için Boraks deterjanlarını kullanmaktadır. 100 yıldır Borakx insanlar tarafından kullanılmaktadır.
 • Boraksın genel olarak kullanım yerleri temizlik ürünleri üzerinde gerçekleşmektedir. Çamaşırlar üzerinde Boraks kullanmak istiyorsanız çamaşır deterjanı içerisine bir miktar bırakıp atmanız yeterli olacaktır. Kattığınız Boraks ile çamaşırlarınız daha temiz yıkandığını gözlemleyebilirsiniz. Günümüzde çamaşır deterjanlarının bazı markaların da Boraks kullanılmaktadır. Boraks deterjan son derece fazla bir şekilde kullanıldığı günümüzde fiyatlarında uygun olduğu bilinmektedir.

  Çamaşırlarınız üzerinde zor bir leke varsa Boraks yardım ile bu lekeden rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Boraks yardım ile bir macun elde etmeniz gerekmektedir. Bu macun bir çay bardağı borakslı, çeyrek çay bardağı limon suyu karıştırarak elde edilir. Macun elde edildikten sonra lekeli kısma hafifçe koymanız ve oraya ovalamanız yeterli olacaktır. Daha sonra bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Boraks koyduğunuz yerin durulanması gerekir.

  Boraksın son derece çevre dostu bir yağ sökücü olduğu da bilinmektedir. Boraksı limon suyu, beyaz sirke ile karıştırınız. Daha sonra bu karışımı yağlı olan ocak ya da fayans gibi yerlere uygulamanız yeterli olacaktır. Bu uygulama sürecinde birkaç dakika bekle etmeniz gerekir. Beklettikten sonra silerek temizleme işlemini halledebilirsiniz.

  Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır? 1

  Boraks ayrıca böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır. Evinizde hamam böceği ya da karınca gibi haşereler var ise boraksı denemeniz iyi bir sonucu ortaya çıkaracaktır. Doğal bir şekilde Boraks, haşerelerin yuvalandığı yerleri temizleyeceksiniz. Haşerelerin yuvalandığı yerlerin ya da ev içerisinde dolap aralarına yuvalar yaptığı bilinmektedir. Boraksın bir miktar toz halinde bu yerlere koyduğumuz takdirde rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Burada sadece dikkat etmeniz gereken yaş çocukların ulaşılamayacak yerlere ya da gıdalarınızın olmadığı yerlerde Boraks kullanmanız gerektiğidir.

  Haşerelerden kurtulduğunuz gibi farelerden de Boraks ile kurtulabilirsiniz. Fareler duvar diplerinde gezinmeyi sevdikleri için boraksı duvar diplerinde kullanmanız gerekir. Duvar diplerine bir şerit halinde dökmenizle fareler bulunduğunuz mekana giremeyecektir. Bir temizlik olarak genel bir halde klozet temizliğinde de Boraks kullanımı yaygındır. Bir bardak boraksı klozet etrafına geceden dökmemiz yeterli olacaktır. Döktükten sonra sabahın erken saatlerinde fırça yardımıyla klozet etrafına temizlemeniz yeterli olacaktır.

  Duşunuzda ve küvetiniz de bulunan kireç ya da sabun kalıntılarından Boraks sayesinde kurtulabilirsiniz. Nemli bir bez üzerine bir miktar Boraks dökerek kirli yüzeyler üzerinde ovalama ile bu kirli durumdan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Daha önceden kullanmış olduğunuz temizleyicilerden daha iyi bir etki gösterdiğini tecrübe ile görmüş olursunuz.

  Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır? 2

  Boraksı ayrıca kir çıkarıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bir su bardağı boraksı, 4 su bardağı ile karıştırıp bir sprey şişesi içine doldurmanız gerekmektedir. Pis olan yerin bu sprey içerisinde yer alan Boraks karışımını çıkarmanız ile işlem başlar. Püskürttükten sonra birkaç saat beklemeniz gerekir. Daha sonra kirin nasıl çıktığını gözlerinizle göreceksiniz. Son yıllarda Boraks ayrıca halı temizlemede de kullanılmaktadır. Mobilya temizliğinde kötü kokulardan kurtulmak için Boraks tercih edilmektedir. Kısacası boraks birçok alanda temizlik malzemesi olarak kullanılmaktadır.

  Boraks Nerede Satılır?

 • Boraksı online alışveriş sitelerinde, aktarlarda rahat bir şekilde alım işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde de satılmaktadır.
 • Boraks internet üzerinden çok ucuz bir şekilde satılmaktadır.
 • Boraks Fiyatı Ne Kadardır?

  2017 yılı içerisinde boraksın fiyatı bir kilogram da 5 TL ile 10 TL arasında değişim göstermektedir. Düşünüldüğü aksine boraksın fiyatı çok da pahalı değildir.

  Boraks doğal bir katkı maddesi olmasına rağmen toksik olarak bulunmaktadır. Toksik olarak bulunmasından dolayı temizlik aşamalarında çocukların ulaşamayacağı yerlerde, temizlik işlemlerinin gerçekleşmesi gerekir. Evinizde beslediğiniz bir hayvanın ise erişebileceği yerlerde bulundurulmaması gerekir. Diğer temizlik ürünlerinde nasıl bir durum aşamaları gerçekleştiriyorsanız aynı şekilde Boraks kullanımında da aynı durumları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır? 3

  Bu durumlara dair sorun yaşamamak için kullandığınız malzemeleri, üzerine etiketleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu etiketlemeler ile hiçbir sorun teşkil etmeyecek şekilde Boraks kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

  Boraksın marketten satın alınmış temizleyicilerle aynı iş gördüğü bilinmektedir. Aralarındaki farkını tam olarak insana ve çevreye zarar vermemesi ile ayrılmaktadır. Normal bir çamaşır yıkanmasında, bulaşık temizlemesinde rahat bir şekilde boraksı kullanabilirsiniz. Boraksın kullanıldığı alanlar arasında kozmetik sanayisi en dikkat çekicisidir. Ayrıca inşaat sanayisinde kullanılmaya da başlanmıştır. Boraksın çimento da tam bir sağlamlık verildiği bilinmektedir. Ayrıca deterjan sanayisinde ve enerji sektöründe de rahat bir şekilde kullanımı gerçekleştirilmektedir.

  Tuvalet tıkanıklığı gibi bir problem ve karşılaştığınız takdirde Boraks yardımınıza koşacaktır. Bir tuvalet tıkanıklığını buluşması anında tuvalet içerisinde yer alan suyu alınız. Daha sonra klozetin içine yarım su bardağı Boraks dökmeniz yeterli olacaktır.

  Buzdolabı temizliğinde de Boraks kullanılmaktadır. Buzdolabı içerisinde gıda dökülen yerlerin temizliğinin tam sağlanması için Boraks kullanmanız yeterli olacaktır.

  Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır? 4

  Halılarınız üzerinde yer alan kötü kokuları da Boraks yardımı ile çıkarabilirsiniz. Halı üzerine Boraks döktüğünüz da 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bekleme aşamasından sonra elektrikli süpürge yardımıyla Boraksı çekmeniz yeterli olacaktır.

  Boraks natürel bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlerde kullanılmaktadır. Boraks çok eskilerden beri çamaşırları beyazlatmak amacıyla kullanıyordu. Fakat bugünümüzde kuvvetli bir dezenfan olarak bir yerde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 • Duş ve küvetinizi temizleyin: Sünger ya da nemli bir bezin üstüne boraks serpin. Aynı toz temizleyiciler gibi duş ve küvetinizi ovun sonrasında su ile durulayın.
 • Tuvaleti temizleyin: Bir fincan boraksı tuvaletinize dökün ve ovun. Bir gece süresince bekletin. Ertesi gün fırça ile ovun. Tuvaletiniz hijyenik olacaktır.
 • Giderler: Yarım fincan boraksı giderlerinize dökün. Daha sonra 2 su bardağı kaynar su ek edin. 10 dakika bekledikten sonra suyu açın.
 • Lavabonuzu temizleyin: 1 çorba kaşığı boraksı bir sprey şişesinin amacıyla koyun. Üzerine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Birkaç damla bulaşık deterjanı da ek edin ve üstüne kadar sıcak su koyun. Bu çok hedefli temizleyici ve dezenfektanı dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
 • Boraks (Borax) Ne İşe Yarar Nerede Satılır Fiyatı Ne Kadardır? 6

 • Buzdolabı temizliği: Buzdolabını temizlerken bir litre sıcak suyun amacıyla bir çor kaşığı boraks ek edin.
 • Küf ve rutubet: 1 litre sıcak suyun amacıyla bir bardak boraks ek edin ve sprey şişesinin amacıyla doldurun. Küf ya da rutubet tespit edilen bölgelere sıkın ve bir saat kalmasını sağlayın. Daha sonra durulayın.
 • Bulaşık deterjanı: 2 bardak kaynar suyun amacıyla bir çorba kaşığı rendelenmiş beyaz sabun ve bir yemek kaşığı boraks ek edin. Soğuduktan sonra bu karışımı bulaşık deterjanı olarak kullanabilirsiniz.
 • Döküm tencereler: Eğer döküm tencerelerinizi deterjan ile yıkamak istemiyorsanız, o vakit tencerenin amacıyla bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı boraks dökün ve fırçalayın.
 • Pası yok eder: Eşit miktarda limon suyu ile boraksı karıştırın. Paslı kısmın üstüne sürün 30 dakika beklettikten sonra silin. Pasın yok olduğunu göreceksiniz.
 • Lekeli çamaşırlar: 2 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı boraksı karıştırın ve lekenin üstüne yayın. 30 dakika beklettikten sonra makinada her vakit gibi yıkayın.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boraks-borax-ne-ise-yarar-nerede-satilir-fiyati-ne-kadardir/