Boraks Ne İşe Yarar?

Doğal bir mineral olan boraks, saf hali ile insan sağlığına zararlı bir maddedir. Çok sayıda farklı alanda kullanılabilen bu özel madde, laboratuvar ortamında işlenip ihtiyaca göre değişik şekillerde kullanıcıların karşısına çıkarılıyor. Bugün sizlerle boraks nedir ne işe yarar sorusundan yola çıkarak, bu özel maddenin kullanım alanları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Boraks Ne İşe Yarar? 2

Bor, sodyum ve oksjenin birleşiminden oluşan boraks, doğal bir mineraldir. Hijyen için etkili şekilde kullanılan bu özel madde, çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Evde doğal deterjan ve temizlik malzemesi yapımında sıkça kullanılan boraks nerelerde kullanılır sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Çamaşır lekelerini çıkarır… Çamaşırlar üzerinde yer alan inatçı lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Bu lekelerin üzerine koymak için 1 yemek kaşığı boraks ile 2 yemek kaşığı kadar sade suyu karıştırın. Elde ettiğiniz hamura benzer karışımı lekenin üzerine serpin ve yarım saat bu şekilde bekletin. Süre sonunda normal yıkama deterjanı ve bol su ile giyim ürünlerinizi temizleyebilirsiniz.
 • Yapışkan lekelerden kurtulmak için kullanılır… Sakız, yağ, katran ya da diğer yapışkan maddelerin neden olduğu lekeler, normal temizlik malzemeleri ile kolya kolay çıkmaz. Bu lekeler için, yarım su bardağı kadar boraks içine 4 yemek kaşığı su koyup karıştırın. Bu karışımı lekeleri fırçalarken kullanabilirsiniz.
 • Pasları çıkarmakta etkilidir… Farklı alanlarda ortama çıkan pas lekelerinden boraks ile kolayca kurtulmak mümkün. Bunun için eşit miktarlarda boraks ile limon suyunu karıştırıp pas lekesinin üzerine dökün. Yarım saat beklettikten sonra silerek temizleyin.
 • Mobilyaları temizlemekte kullanılabilir… Sürekli tozlanan ve lekelenen mobilyaların temizliğinde boraks kullanılabilir. Bunun için 8 su bardağı sıcak su içine yarım yemek kaşığı boraks ile yarım yemek kaşığı bulaşık deterjanı karıştırmanız yeterli. Bu karışım ile mobilyalarınızı sildiğiniz de daha parlak ve daha temiz olacaktır.
 • Böcekler için etkili çözüm… Özellikle hamam böcekleri için boraks kullanımı uygundur. Boraks ve toz şekeri aynı miktarda karıştırıp böceklerin çıktığı yerlere dökün. Tahta kurusu, pire ve hamam böcekleri için bu karışımı uygulayabilirsiniz.
 • Boraks Ne İşe Yarar? 1

 • Tuvalet tıkanıklığı için kullanılır… Tuvaletiniz tıkandığında bir pompa yardımı ile klozet içindeki suyu çekin. Ardından yarım su bardağı kadar boraksı klozetin içine dökün. 10 dakika kadar bu şekilde bekletin ve sonrasında 2 su bardağı kaynar su döküp tuvaleti temizleyin. Tıkandığında yine aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Küfler için idealdir… Küf lekeleri için 4 su bardağı su ve 1 su bardağı boraksı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı küf bölgesine sıkın ve bu şekilde 2-3 saat bekletin. Süre sonunda alanı yıkayıp durulayın.
 • Tezgah temizliği için kullanılabilir… Çok amaçlı temizleyici için temiz bir sprey şişesinin içine 1 yemek kaşığı boraks, 2 yemek kaşığı sirke, biraz sıcak su ve biraz bulaşık deterjanı ekleyip çalkalayın. Karışımı sprey olarak temizlemek istediğiniz yerlere sıkıp temiz bir bez ile silebilirsiniz.
 • Bulaşıkların yıkanmasında doğal bulaşık deterjanı olarak kullanılabilir… Evde kendi bulaşık deterjanınızı kendiniz hazırlamak için 2 su bardağı kaynamış suyun içine 1 çorba kaşığı ince rendelenmiş sabun ve aynı miktarda boraks koyun. Malzemeleri karıştırın. Karışım soğuduktan sonra ev yapımı bulaşık deterjanı olarak kullanabilirsiniz.
 • Tıkanan giderleri açmak için kullanılır… Lavaboların tıkanması sonucu oluşan şikayetler için kullanılabilir. Bunun için bir huni yardımı ile 1 su bardağı dolusu boraksı gider borusuna dökün. Üzerine yavaş bir şekilde 2 su bardağı kaynar su ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Sonrasında tazyikli su ile borunun temizlenmesini sağlayın.
 • Boraks maddesini evde bu şekilde kullanarak kendi doğal temizlik ürünlerinizi oluşturabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boraks-ne-ise-yarar/