Borakssız Slime Yapımı

Borakssız Slime Yapımı tarifine başlamadan önce slime hakkında kısaca bilgi verelim. Slime son zamanlarda çocukların yanında büyüklerin de eğlencesi olan  ama aslında ilk ortaya çıkışı çok eskilere dayanan eğlence hamurudur. Slime’ın ülkemizde yaygınlaşmaya başlaması ile oyun hamuru ile yapılan eğlencelerde yeni bir dönem başladı denilebilir.

Borakssız Slime Yapımı

Dağılmayan ve yapışmayan yapısı, istenilen renkte hazırlanabilmesi ile çekici bir hal alan slime özellikle anneler için eve bir zarar vermemesi nedeniyle de kabul edilebilir bir hal alıyor. Boraks kullanılarak yapımı daha kolaylaşan slime borakssız da yapılabilmektedir.

Aslında bazı oyuncakçılarda hazır hali satılsa da aileler ve çocuklar genellikle evde kendileri tarafından yapılmasını tercih etmektedirler. Yapısında tutkal, su ve boraks kullanılan bu oyun hamuru malzemelerinden boraks bir doğal mineraldir.

Amerika da deterjan üretimin de kullanılmaya başlanan boraksın zararsız olduğu düşünülmektedir. Ancak, ülkemizde çokta duyulmayan bir malzeme olması nedeniyle ve normalde aktarlarda ve organik pazarla veya eczanelerde bulunabilecek olmasına rağmen temin etme konusunda yaşanan zorluklar nedeniyle borakssız  slime tarifi tercih edilmektedir.

Normalde bir boraks kullanılarak yapılan bir slime daha rahat yapılır ve daha esnek bir halde olur. Boraks kullanılarak bir slime nasıl yapılır?

Borakssız Slime Yapımı 1

Öncelikle malzemelerimizi hazırlıyoruz.

  • Bir bardak ılık ve bir bardak oda sıcaklığında su
  • Çay kaşığı ucu ile alınacak kadar gıda boyası
  • Çay kaşığı ucu kadar boraks
  • Tutkal ( Su bazlı)
  • Dilediğiniz kadar sim

Slime yapımına başlarken öncelikle hazırlamış olduğumuz bir bardak ılık suya, çay kaşığı ucu ile boraks ve yine çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ekleyerek, karıştırıyoruz. Hamur kıvam alıncaya kadar karıştırdıktan sonra beklemeye alıyoruz. Başka bir kaba, önce bir bardak su bazlı tutkalımızı ve hazır beklettiğimiz bir bardak oda sıcaklığındaki suyu döküyoruz iyice karıştırıyoruz.

Daha sonra bu yeni karışımın üzerine, borakslı karışımımızı yavaş yavaş karıştırarak döküyoruz.  Hamurumuz tam kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Bu aşamada dilerseniz sim de ilave edebilirsiniz. Karışımımız kaba yapışmayacak kıvama geldiğinde slime hazır demektir.

Borakssız Slime Yapımı 3

Eğer boraks kullanımı konusunda tereddütlü iseniz veya boraks temin edemiyorsanız slime nasıl yapılır borakssız konusuna bakalım.

Borakssız Slime Malzemeleri

  1. Su bazlı tutkal
  2. Dilediğiniz renk ve miktarda sim
  3. Toz Deterjan
  4. Su
  5. Gıda boyası

Slime yapımı borakssız bir şekilde  olsun istiyorsanız bir bardak su bazlı tutkala bir bardak su ilave edip karıştırmaya başlıyoruz. Karışım kıvama gelmeye başladığında toz deterjanı yavaş yavaş karışıma ilave ediyoruz. Yeterli olduğunu anladığımızda gıda boyası ve sim de ilave ederek tam kıvama gelene kadar karıştırıyoruz.

Borakssız slime yapımı yapılış şekli ile aynı olmakta fakat boraks kullanılmadan yapılan slimelar daha erken bozulmaktadır. Borakssız slime yaparken boraks yerine deterjan kullanılmaktadır. Bazı deterjanlar boraks içerdiği için tam olmasa da benzer bir etki sağlamaktadır.

Borakssız Slime Yapımı 4

Borakssız tutkalsız slime yapma tekniklerini kendinizde geliştirebilirsiniz. Hem çocuğunuzla birlikte bir aktivite yaparken bir yandan da eğlenebilirsiniz. Boraks veya tutkal olmadığı durumlarda tuz, şampuan, sıvı sabun kullanarak ta denemeler yapılabilir. Örneğin bir kaseye koyacağınız şampuana yavaş yavaş ve çok az bir miktarda tuz ilave edilirse slime elde edilebilir.

Borakssız slime yapımı tarifleri vardır ancak boraks ve tutkal kullanılarak yapılan slime daha esnek, dayanıklı ve eğlenceli olmaktadır. Slime’ın zararlı olduğuna dair her hangi bir kaynak veya uyarı yapılmamıştır. Cilde karşı  bir etkisi tespit edilmemiş olsa da ağza alma veya yutma durumlarına karşı dikkatli olunmalı ve  özellikle küük çocuklar için ebeveyn kontrolüne dikkat edilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/borakssiz-slime-yapimi/