Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Türkiye’de de yaygın olarak bulunan ve halk arasında, şeytan elması, kahkaha çiçeği, sihirbaz otu, olarak da bilinen boru çiçeği, oldukça şifalı bir bitki olmasına karşın doğru kullanılmadığında ölüm veya felçlere kadar ciddi yan etkilere sahip bir bitkidir. Mutlaka uzmana danışarak kullanabileceğiniz boru çiçeği bitkisi ile ilgili tüm bilgiye sizin için derlediğimiz yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Datura bitkisi, bilim dünyasının tatula olarak bildiği birçok özel isme sahip bitkiler arasında yer almaktadır. Halk arasında şeytan elması, cehennem çanları, sihirbazotu, kahkaha çiçeği gibi pek çok fantastik isimle anılan bitki, dışarıdan bakıldığında oldukça etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Dış görünüşüyle gören herkesi kendine hayran bırakan bu özel bitki, içeriği itibariyle oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kullanımında dikkatli olunması son derece önemlidir. Tehlikeli olduğu kadar şifalı bitkiler arasında da yer alan datura, doğru şekilde tüketildiğinde pek çok hastalığa çare olabilmektedir.

Asırlar öncesinden itibaren kullanılmaya başlanan datura bitkisi özellikle uyuşturucu etkisi nedeniyle tercih edilmiştir. Bu yönünü doğru şekilde kullanmayı başarmak, istenilen sonucu elde etmeyi sağlamıştır.

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir?

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir?

Patlıcangiller familyasına bağlı olan datura, bir yıllık otsu bir bitkidir. Dışarıdan bakıldığında 35-100 cm arasında değişen bir boya sahiptir. Yaprakları saplı, büyük ve ovaldir. Kenarları ise girintili çıkıntılı bir görüntüye sahiptir. Çiçekleri çoğunlukla beyaz renkli olan daturanın, kenar çerçeveleri farklı renkte olabilmektedir. İçi ve kendi beyaz olan çiçeğin çerçevesi, mor hatlardan oluşmaktadır.

Toplamda 10 ayrı türü bulunan datura bitkisinin her türü ayrı bir işleve sahiptir. Meydana gelen meyvesi ise tohum kapsülü olarak nitelendirilmektedir. Türler arasında bulunan, Datura stramonium ve Datura metel Türkiye sınırları içerisinde yetiştirilen bitkilerdir.

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nasıl Yetiştirilir?

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nasıl Yetiştirilir?

Asıl vatanı Güney Amerika olan boru çiçeğinin tüm tropikal iklimlerde yetiştiği görülmektedir. Sıcağın eksik olmadığı yerler, yetişmesi için yeterli olmaktadır. Uzun ve sıcak günlerin çiçeği olan datura toprak konusunda biraz seçicidir. Toprağının nemli olmasını ister fakat devamlı sulanması son derece sakıncalı kabul edilir. Nem oranı yüksek, geçirgen topraklar büyümesi için daha uygundur.

Yer ve duvar örtücü özelliği olan datura bitkisinin bu yönüyle balkonlarda dahi tercih edildiği bilinmektedir. Tercih edilirken mevsim hesaplaması yapılarak ekimi gerçekleştirilmelidir. Datura bitkisinin çiçek açtığı aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Dolayısıyla aralıklı şekilde çiçek açarak bulunduğu yere, uzun süre hoş bir görüntü kazandırmaktadır.

Boru Çiçeğinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Boru Çiçeğinin (Datura Bitkisi) Kullanım Alanları Nelerdir?

Boru çiçeğinin en yaygın kullanım alanı ilaç sanayisidir. İlaçların özlerinde kullanılan bitki, bu nedenle özel olarak yetiştirilmekte ve üretimi yapılmaktadır. Bitkinin ilaç sanayisi dışında alternatif tıp alanında kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle vücutta meydana gelen iltihaplanmalarda datura bitkisinin ekstra yardımı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla yapraklarını kullanarak hazırlanan karışımlar, alternatif tıp seçeneği ile çözüm olmaktadır.

Datura bitkisinin kullanıldığı bir başka alan peyzajdır. Şık ve güzel bir görüntü kazandırdığı için bahçelerde, parklarda çok fazla görebilmek mümkündür. Bu özelliği ile dışarıya çıktığınızda ulaşamayacağınız bir noktada olmadığını görebilirsiniz.

Boru Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nasıl Kullanılır?

Boru çiçeğinin en doğru kullanımı çay olarak hazırlamaktır. Bir bardak suyu derin bir cezveye alarak kaynaması beklenir. Daha sonra kaynama gerçekleştiğinde ocaktan alınır ve datura yaprakları ilave edilir. Datura yapraklarının özel kurutulmuş ve dövülmüş olması oldukça önemlidir. Yapraklar ilave edildikten sonra yaklaşık 1 saat boyunca beklenmesi gerekir. Süresi dolduktan sonra yemekten önce 1 bardak çay tüketilir. Çay olarak tüketmek istemeyenler birkaç adet tohumu kullanabilir. 4 adet tohumu güzelce dövdükten sonra yemeklerin öncesinde yutabilirsiniz. Bu da çay kadar etkili bir kullanım olacaktır.

Boru Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Boru Çiçeğinin (Datura Bitkisi) Faydaları Nelerdir?

Datura bitkisinin bilinen en genel faydası uyuşturucu yönüdür. Ağrı ve acı hissetmek istenilmediğinde datura bitkisinin tüketilmesi önerilmektedir. Kısa sürede etki etmeye başladığı ve hızla uyuşturucu yönünün ağır bastığı dikkat çekmektedir. Bunun dışında bitkinin nefes darlığı (astım) sorununa çözüm olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle özellikle astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına çare olabilmektedir.

Datura bitkisi, kaslarda meydana gelen spazmlar için oldukça ideal bir çözümdür. Halk arasında kas ağrıları, romatizma gibi durumlar sonucunda görülen spazmlar için tercih edildiği bilinmektedir.

Ciltte meydana gelen egzama sorunu için iyi gelen datura, doğru şekilde kullanıldığında egzamayı rahatlıkla ortadan kaldırabilmektedir. Bununla beraber vücudu rahatlatma yönü olan bitki, terleme sorunu olan kişilere de çare olabilmektedir. Fazla salgılanan tükürük, ter ve mide asidi üzerinde etkisi hissedilmektedir.

Boru Çiçeğinin Yan Etkileri Nelerdir?

Boru Çiçeğinin (Datura Bitkisi) Yan Etkileri Nelerdir?

Boru çiçeği, doktor kontrolünde tüketilmesi gereken tehlikeli bir bitkidir. Asla yalnız başınıza aldığınız bir kararla, danışmadan tüketmemelisiniz. Aksi halde kısa süre içerisinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Boru çiçeğini aşırı veyahut yanlış kullandığınızda halüsinasyon görme ihtimaliniz oldukça yüksek. Beyinde transa sebebiyet veren bitki, yok etme fikrine odaklanılmasına neden olmaktadır. Çevresine zarar veren, saldırgan tavırlar sergileyen ve duygularını uç noktalarda yaşayan insanlara dönüşülmesine neden olmaktadır.

Datura stramonium, datura türleri arasında en tehlikeli olan türdür. Yaymış olduğu zehir nedeniyle kişide birkaç dakikada bilinç kaybına neden olabilmektedir. Bunun yanında aşırı tüketiminin ölümle sonuçlandığı tespit edilmiştir. Datura bitkisini yanlış tükettiğinizde zaman kaybetmeden doktora gitmeli, evde geçmesini beklememelisiniz. 

Boru çiçeğinin en büyük yan etkisi zehirlenmeye neden olmasıdır. Vücuda gereğinden fazla alındığında öncelikle terleme ile etki etmeye başlayacaktır. Daha sonra göz bebekleri büyümeye başlamakta solunum zorlaşması ortaya çıkmaktadır. Kısa süre içerisinde uyku hali kendini göstermektedir. Zehirleme devamında öncelikle görme daha sonra duyma yetisi kaybolmaktadır. Aşırı noktaya ulaştığında ise konuşma kaybı da yitirilerek felç ya da ölümle sonuçlanmaktadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/boru-cicegi-datura-bitkisi-nedir-nasil-kullanilir/