Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Birçok insanın fiziksel şikayetleri arasında en çok rahatsız olduğu konu muhtemelen boyudur. Kısa boydan şikayetçi olan insanlar, fiziksel noktada gündelik yaşamın bazı alanlarında sorun yaşayabildiği gibi aynı zamanda mental olarak da rahatsız olabilmekteler. Peki boy kısalığı probleminin bir yöntemi yok mu? Boy uzatmak için tercih edilen tamamen sağlıklı, spora dönük fiziksel aktiviteler birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kısa boya sahip olan kişilere önerilebilecek iki temel konu vardır, ilki ev ortamında, her şartta uygulanabilecek boy uzatma egzersizleri, ikincisi ise boyun, bilhassa bacak boyunun uzamasına yardımcı olacak boy uzatan sporlardır. İlk olarak boy uzatma egzersizlerinden en çok işe yarayanları, uzmanların önerdiği yolları sıralayalım;

  • Boy uzatma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yollar zıplamak, asılı kalmak ve gerilmektir. Omurga kemiğinizi düzelten, sizin uzun bir insan olmanız için fizyolojinize doğrudan etki eden bu hamleleri gün içerisinde bolca yapmalısınız.
  • Duruşu düzeltmek ve belinizin eğri şekilde şekillenmesini önlemek en önemli noktalardan birisidir. Kalçayı çok geriye çıkartıp göğsü öne alıp beli eğri bir hale getirmek, ya da sürekli boynunuzun önde olduğu bir yapıya kavuşmak bu anlamda zararlıdır. Dik durmalısınız, yalnızca evdeyken değil, aynı zamanda işte, masa başında çalışıyorsanız belinizin dik durmasına dikkat etmelisiniz.

Boy-Uzatma-Egzersizleri1

  • Asılma ve gerilme uygulamaları, boy uzatmanın yolları içinde en çok tercih edilenlerdendir. Boyunuzun uzamasını sağlayan bu hareketlerle belinizin ve bacaklarınızın, uzun bir boy adına şekillenmesini, boy uzamaya açık bir fiziksel yapı oluşturmasını sağlarsınız. Ev ortamında yapılamayan ancak çeşitli sağlık ve spor merkezlerinde asılma, ters asılma hareketlerine olanak tanıyan düzeneklerle anında bu hareketleri yapabilirsiniz, ancak boy uzatma konusu uzun vadeli, ciddi bir iştir ve bunu sürekli yapmanız, tekrarlamanız da önemlidir.

Boy-Uzatma-Egzersizleri-temel-bacak-germeBoy-Uzatma-Egzersizleri-kobra

  • Boy uzatan özel hareketlere gelirsek, köprü hareketi ve kedi esneme hareketi de boyunu uzatmak isteyen kişilerin en çok sonuç aldığı yollardandır. Yere sırt üstü yatarak, yere yalnızca ayaklar ve ellerle temas kurmaya dayanan köprü hareketi, belinizi rahatlatacaktır ve boy uzatma konusunda pozitif etki yaratacaktır. Kedi esneme hareketinde ise, dizleriniz ve ellerinizle yere temas ederek yine belinizi aşağıya, kalçanızı ise yukarıya kaldırarak uygulanan bir harekettir.

Boy-Uzatma-Egzersizleri-kedi-esnemeBoy-Uzatma-Egzersizleri-köprü-hareketi

Boy Uzatan Sporlar

Boyunuzun beklediğinizden daha kısa sürede uzamasını amaçlıyorsanız boy uzatan sporlara da ağırlık vermelisiniz. Unutmayın boy uzatma egzersizleri sürekli olarak tekrar isteyen, dikkat isteyen konulardır. Boy uzatan sporlar ise hem bacak boyunu uzatan, hem de boy uzatırken sizi daha sağlıklı kılan uygulamalardır.

Basketbol boy uzatan bir spor mudur?

Özellikle çocuklarda ya da gençlerde boy uzatma yöntemleri arasında en çok tercih edilen spor, basketboldur. Genellikle herkes futbol oynamaktan keyif alsa da, boy uzaması noktasında zıplama hareketinin çok yapıldığı basketbol bu anlamda tercih edilmektedir. Futbol oynayanlarda ise aksine boy kısalığı yaygın görülür.

Basketbol dışında yüzme ve voleybol da, boyunun uzamasını isteyen kişilerin en çok tercih ettiği önemli sporlardandır. Voleybolda basketbola benzer bir şekilde boy uzatan zıplama hamleleri çok yapıldığı gibi, zaman zaman antreman esnasında bacak boyu uzatma egzersizleri de çok yapılır. Yüzme genel anlamda vücudun her kasının çalıştırıldığı bir spor olmasından, boy uzatma dışında da birçok faydası bulunan bir spor türüdür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/boy-uzatma-egzersizleri/